اخبار > شجره طیبه سادات در اتیوپی


  چاپ        ارسال به دوست

شجره طیبه سادات در اتیوپی

مسلمانان اتیوپی که 60 در صد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، اکثرا شافعی مذهب بوده و محب اهل البیت(ع) می باشند. سادات در اتیوپی به شریف مشهور هستند.

1- در منطقه ولو( شمال اتیوپی) شهر عرگوبا (عرب و گوبا یعنی عرب ها وارد شدند) مسلمانانی که زمان حضرت رسول اکرم (ص)به رهبری جعفر طیار به اتیوپی (حبشه) هجرت کردند، در این منطقه وارد شدند و لذا در افواه عمومی این کشور به عرگوبا مشهور است و همه این افراد از شرفاء و سادات هستند.

 2-کمیسه(KAMISE) منطقه نزدیک به عرگوبا می باشد که سادات زیادی در این منطقه وجود دارد که به شرفا معروف هستند.

3-شیخ احمد ابراهیم رئیس طریقه قادریه اتیوپی معتقد است که تعداد زیادی از سادات در اتیوپی وجود دارند که بشتر سادات بعد از شهادت امام حسین (ع) به این کشور هجرت کردند. شجره اهل البیت(ع) اتیوپی را می توان به دو شاخه تقسیم نمود:

الف) شاخه های اول از حضرت علی(ع) ابن ابی طالب می باشد.

ب) شاخه دوم معروف به اسقلیم ( Isqlim) می باشد_ واژه امهری _ یعنی (برادران علی ابن ابی طالب) شاخه اول = فرزندان امام علی (ع) به سه گروه تقسیم می شوند :

1.       حسنیه = فرزندان امام حسن(ع)

2.      حسینیه =      "     "    حسین(ع)

3.     زیدیه=        "      "  نوادگان امام زین العابدین (ع)

برای نمونه می توان چند نمونه از موارد بالا را که به زبان امهری (زبان رسمی مردم اتیوپی می باشد که 90 میلیون به این زبان تکلم می نمایند) شهرت دارد، اشاره می کنیم :

1.       اده کبیر(Adeh kebir) این واژه رایج در زبان تیگرای-منطقه سکونت و فرمانروائی نجاشی پادشاه حبشه در عصر حضرت رسول اکرم(ص) می باشد. اده کبیر(Adeh kebir) قبیله ای هستند که در منطقه تگیرای (شمال اتیوپی) که از مریدان حضرت علی اکبر(ع) سکونت دارند.

2.       اسغری (اصغری)نام قبیله ای هستند که از مریدان حضرت علی اصغر هستند.

این دو گروه اده کبیر و اسغری در منطقه گندار (شمال اتیوپی) و عفار (شمال شرقی) اتیوپی سکونت دارند.

4-اگر شهر هرار (شرق اتیوپی) را در نظر بگیریم همه افراد شجره اهل البیت(ع) را دارا هستند . آنها به اسم شریف در شهر هرار مشهور هستند. یعنی در هرار هر کسی که از صفت شریف برخوردار باشد ، از سادات محسوب می شود و نزد مردم از احترام خاصی برخوردار است.

5-همچنین در منطقه سومالی لند(شرق اتیوپی) و هم در کشور سومالی (که مرز مشترک اتیوپی و سومالی) سادات و شرفا حضور گسترده ای دارند.

6- در منطقه گوراگه (منطقه مرکزی اتیوپی ) محله ایست که به عبریت(Abriyat) شهرت دارد و  همه این افراد از سادات و شرفا هستند.

7- در شهر باله(شرق اتیوپی ) که مقبره صوفی مشهور این کشور بنام شیخ حسین واقع شده است،مردم مسلمان اتیوپی معتقدند ایشان ازنسب هاشمی بوده و همه نوادگان اش به امام حسن (ع) و امام حسین(ع) برمی گردد.

8- جمان گو (Jamon Gu) یکی از پادشاهان منطقه ولو (شمال اتیوپی) خودش از شریف و سادات بوده و الان رئیس طریقه قادریه اتیوپی آقای شیخ احمد ابراهیم شریف خود را از نوادگان جمان گو (Jamon Gu) می داند.

لازم به یادآوری است که در اتیوپی کسانی هستند که می توانند 60 سلسله نسب و شجره را به راحتی برشمارند و نگارنده از نزدیک با بعضی از این افراد از نزدیک ملاقات داشته است

 

منابع و مآخذ:

1-مصاحبه حضوری سید کاظم مهرنیا(رایزن فرهنگی) با دکتر احمد سعید (استاد دانشگاه ) و شیخ احمد ابراهیم رئس طریقه قادریه اتیوپی

2-مشاهدات عینی و تحقیقات میدانی نگارنده


١٢:٥٥ - شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٣    /    شماره : ٦٢٧٠٠٢    /    تعداد نمایش : ١٢٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج