اخبار > آشنايي با طریقت تیجانیه در غنا


  چاپ        ارسال به دوست

آشنايي با طریقت تیجانیه در غنا

طریقت تیجانیه در غنا

مقدمه

طریقه تیجانیه نام خود را از موسس آن " احمد التیجانی"(1815-1737)[1]،گرفته است . شهو احمد تیجانی در منطقه ای به نام (Ain  in-Maadi) الجزایر به دنیا آمد. در برخی منابع شجره وی را به خاندان حضرت امام حسن(ع) ربط داده اند(Rashid,Our African Identity). موسس تیجانیه تحصیلات اولیه خود را تحت نظر استاد "ابی عبدالله سیدی محمد ابن حماوی"  و "شهو سیدی عیسی بیسکارازی الموداویهی"در تیجان گذراند. به نقل از احمد تیجانی کستاد دوم وی سیدی عیسی  که خود از بزرگان اسلام به شمار می رفت به احمد تیجانی گفته بود که چگونه پروردگار را در خواب ملاقات نموده ، خوابی که در آن خداوند قرآن را برای وی تلاوت کرد. احمد تیجانی مطالعات اسلامی خود را در تونس دنبال نمود و سپس فقه اسلامی را در مصر زیر نظر اساتید مختلف و فلسفه را نیز تحت نظر شهو الکندی البساری[2] طی نمود.

شهو احمد تیجانی، در سن پنجاه سالگی بود که ضعف هایی را در اسلام به خصوص در زمینه های اخلاقی مشاهده نمودوی ادعا دارد که در همین ایام بود که حضرت رسول(ص) را می بیند که در جریان این دیدار موضوع احیاگری در دین اسلام را از حضرتش دریافت می کند .شهو در نوشته های خودش ادعا می کند که حضرت رسول(ص) در این دیدار سه مرتبه شهو را فرزند ارشدش یاد نموده است.

پس از ورود تدریجی دین اسلام به غرب آفریقا ، طریقت تیجانیه در اوایل قرن نوزدهم از موریتانی وارد سنگال گردید و توسط الحاج عمر تال در دهه 1840 تاسیس شد.

گفته می شود نخستین نسل رهبران تیجانیه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در غرب آفریقا حضور داشتند .رشد حرکت تیجانیه در این منطقه و نیز ساحل عاج(غنای امروز)، به سالهای بعد از 1889 برمی گردد.این ایام مصادف بود با سقوط سلطنت سگو که توسط "حاج عمر تال" در سال 1889 تاسیس شده بود .علی رغم این که پیروان طریقه تیجانیه بیشتر در مناطقی چون : Zuguدر بنین ، Salagaدر ساحل طلا(غنا) و سرزمین هوسا( نیجریه) اقامت داشته اند اما گسترش پیروان این طریقه  زمانی بود که فرزندان و نسل عمرتال به سوی مناطق شرقی به جانب نیجریه و ساحل طلا(غنا) مهاجرت کردند. آغاز حرکت تیجانیه از جانب فرزندان و پیروان عمر تال ، مردم هوسا زبان شمال نیجریه وعلمای محلی در غنای امروز بوده است.

براي دريافت كامل گزارش اينجا را كليك نماييد.

 


[1]- ابو عباس احمد ابن ابو عبدالله سعیدی محمد ابن فضاه ابن فتاحی ابن مختارفرزند شهو احمد تیجانی.

[2]-Sheihu al-Kandi al-Basari

 


١١:٣٩ - يکشنبه ٢٧ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٥٦٨٣    /    تعداد نمایش : ٥٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج