اخبار > چاپ کتاب زرد خاورمیانه


  چاپ        ارسال به دوست

چاپ کتاب زرد خاورمیانه

در تاریخ 5/8/1396 (27 اکتبر 2017 میلادی) جلسه رونمایی از کتاب زرد خاورمیانه: گزارش توسعه خاورمیانه (2016-2017 میلادی) توسط پژوهشگاه مطالعات غرب آسیاو آفریقا آکادمی علوم اجتماعی چین برگزار گردید.

این کتاب دارای شانزده عنوان مقاله و گزارش است و زیرنظر آقای یانگ گوانگ رئیس انجمن مطالعات خاورمیانه و رئیس پژوهشگاه مطالعات غرب آسیا و آفریقا آکادمی علوم اجتماعی چین انجام شده است.

فهرست مطالب:

 • وضعیت رقابت کشورهای بزرگ و ترکیب جدید خاورمیانه: ژئوپولتیک سیاسی جدید خاورمیانه در عصر  پساآمریکا            تانگ جه چائو

چکیده: خاورمیانه بعد از تحولات «بهار عربی» پیوسته در حال تغییر بوده است .یکی  از ویژگیهای این تغییرات کمتر شدن نقش آمریکا است. این در واقع ورود خاورمیانه به عصر پساآمریکا ست. در این دوران خاورمیانه در ابعاد مختلف توسعه پیدا کرده است و کشورهایی چون روسیه، هند و ژاپن وارد شده اند و کشورهای بزرگ خاورمیانه مثل ترکیه، ایران و عربستان نقش آفرینی می کنند.


 • سیاست و استراتژی دولت ترامپ در خاورمیانه            وانگ لی پینگ تانگ جه چائو

ترامپ رئیس جمهور آمریکا از زمان ورود به کاخ سفید از سیاست های اوباما در خاورمیانه  انتقاد کرده است. وی در سیاست های خاورمیانه ای خود اولویت را به  جامعه آمریکا و مبارزه با تروریسم داده است. در این مقاله به سیاست های خاورمیانه ای  ترامپ براساس ویژگیهای شناخت فردی ترامپ از خاورمیانه پرداخته شده و فرصت ها و تهدیدهای پیش رو دولت ترامپ در خاورمیانه بررسی گردیده  است.


 • دیپلماسی خارجی قوی روسیه در خاورمیانه        لی جیا بائو    یو گو چینگ

خاورمیانه یکی از مناطقی استکه محل رقابت کشورهای بزرگ بوده  و روسیه یکی از آن کشورهاست. روسیه در کنار دریای سیاه و دریای خزر ارتباط تنگاتنگی با خاورمیانه دارد. روسیه از زمان جنگ سرد تا به امروز، پیوسته در ارتباط با مسائل خاورمیانه بوده است. از نظر روسیه، ثبات و امنیت در خاورمیانه با امنیت و ثبات روسیه در ارتباط است. از زمان بهار عربی به بعد، روسیه سیاست و استراتژی مستقل و قوی را در خاورمیانه در پیش گرفته  و با اتحادیه اروپا و آمریکا در وضعیت رقابت و همکاری  در شرایط تضادهای پیچیده می باشد.


 • اتحادیه اروپا: بازیگر مهم در تحولات خاورمیانه       یو گو چینگ

بعد از بهار عربی در خاورمیانه و تغییرات بعد از آن، اتحادیه اروپا جایگاه مهمی داشته و دارد. در سالهای اخیر در تحولات سوریه، مذاکرات هسته با ایران و غیره ،دارای نقش و تاثیرات مهم بین المللی بوده است. اتحادیه اروپا برای تامین امنیت خود به ویژه حوادث تروریستی اخیر در کشورهای عضو، برای  مبارزه با تروریسم و داعش ، به ارتباط تناتنگ با کشورهای خاورمیانه نیازمند است. اتحادیه اروپا برای حل مشکلات امنیتی خود و منطقه، به همکاری خوب بین المللی با روسیه و ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه نیاز دارد.


 • روابط هند و خاورمیانه: تغییرات تاریخی و استراتژی کنونی     وی لیانگ

یکی از آرمانها و ایده ال های کشور هند تبدیل شدن به کشور بزرگ و قدرتمند بوده است. در قرن بیست و یکم کشور هند توسعه سریع تری را تجربه کرده است. هند و خاورمیانه دارای روابط فرهنگی و تمدنی تاریخی طولانی هستند. امروزه هند و خاورمیانه در زمینه های انرژی، تجاری، امنیتی و نظامی همکاری بسیار خوبی دارند و خاومیانه در سیاست خارجی هند از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • استراتژی ژاپن در خاورمیانه بعد از جنگ جهانی دوم و مسیر جدید شینزو آبه   نیو سونگ  گائو جه جینگ

استراتزی ژاپن در خاورمیانه در هر دوره دارای ویژگی خاصی بوده است. در ابتدا خاورمیانه برای ژاپن اهمیت چندانی نداشت. در ادامه، استراتژی همراهی و هماهنگی با ایالات متحده را در پیش گرفت. پس از بحران های نفتی ، ثبات و غنای خاورمیانه باعث شد تا خاورمیانه به یکی از مناطق مهم واردات نفت ژاپن تبدیل شود. از زمان روی کار آمدن شینوزه آبه سیاست ها و استراتژی ژاپن در خاورمیانه تغییرات اساسی داشته است.


 • تحولات سیاسی ترکیه بعد از تحولات نافرجام 15 جولای      جانگ بو

بعد از کودتای نافرجام 15جولای 2016 میلادی ،اردوغان همزمان با بحران داعش و کردها ،در شرایط بحران ملی نیز  قرار گرفت که منجر به برخورد گسترده با مخالفان  گردید. در تاریخ 21 ژانویه 2017 میلادی پارلمان ترکیه با تغییر سیستم حکومتی موافقت کرد و در تاریخ 16/4/2017 میلادی از مردم  همه پرسی بعمل امد. اردوغان در این مرحله  از تضاد و اختلاف احزاب ،بیشترین استفاده را بعمل اورد.


 • تحلیل تحولات در لیبی      چانگ هونگ

از سال 2011 میلادی بعد از قزافی، کشور لیبی دچار تغییرات اساسی سیاسی شده است و تا به امروز به پایداری سیاسی نرسیده است. هیچ یک از احزاب، گروهها و جریانهای لیبی توانایی تسلط سیاسی کامل بر لیبی را ندارند. به نظر می رسد در سال 2017 میلادی نیز این امکان تحقق پیدا نخواهد کرد. • جنگ سوریه در سال 2016 میلادی: تغییرات در جنگ و بازی قدرت های بزرگ                ما شوإ چینگ

شش سال از جنگ و درگیری داخلی سوریه گذشته است. روسیه با قدرت وارد شده است .ارتش سوریه بخش هایی از مناطق از دست رفته را پس گرفته  و در مسیر موفقیت های بیشتر قرار دارد . همزمان مذاکرات بین المللی برای حل بحران در جریان است .ولی سختیها و مشکلات بسیار زیاد است. بعد از روی کار آمدن ترامپ، استراتژی آنها در سوریه واضح و روشن تر شده و تبدیل به بازی بزرگ گردیده است.


 • مسیر روابط ایران و آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ     لو جین

مخالفان اوباما و توافق هسته ای با ایران ،با روی کارآمدن ترامپ ،وارد مرحله جدیدی شده اند. دولت آمریکا تحریم هایی را علیه ایران اعلام کرده  و همزمان تحرکاتی را در منطقه  علیه ایران انجام می دهد. همزمان در ایران با انتخاب مجدد روحانی به ریاست جمهوری، تلاش می شود  توافق هسته ای  حفظ شود و  سیاست های اعتدال و اصلاح طلبی ادامه یابد. در این نوشته به دلایل مخالفت های ترامپ علیه ایران، سیاست های تحریمی آمریکا، سیرتاریخی تحریم های آمریکا، روابط ایران و آمریکا پس از انتخاب مجدد آقای روحانی به ریاست جمهوری پرداخته شده است.


 • توسعه مبازره با تروریسم در خاورمیانه و مسئله داعش         ما ون چنگ

در این نوشته به سیاست های جهانی و منطقه ای و کشوری در خصوص مبارزه با تروریسم و داعش از زوایای مختلف پرداخته شده است.


 • گزارش توسعه اقتصادی خاورمیانه در سال 2016 میلادی       لیو دونگ
 • تجارت خارجی کشورهای غرب آسیا در سال 2016 میلادی    جو می
 • سرمایه گذاری خارجی و چین در منطقه غرب آسیا     یو چیانگ
 • توسعه تحقیقات داخلی و خارجی در مورد خاورمیانه در سال 2016 میلادی         لیو دونگ  ما شوإ چنگ  وانگ جین یان
 • حوادث مهم خاورمیانه در سال 2016 میلادی             چنگ هونگ


http://ex.cssn.cn/zx/bwyc/201710/t20171027_3684355.shtml
١٣:٤٨ - سه شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٩٩٥٩    /    تعداد نمایش : ٥٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج