اخبار > برگزاري اولین همایش بین المللی اندیشه ی روشنفکری در ایران و ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري اولین همایش بین المللی اندیشه ی روشنفکری در ایران و ترکیه

اولین همایش بین المللی در خصوص بررسی "اندیشه ی روشنفکری در ایران و ترکیه" با حضور حسن صفرخانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، پرفسور دکتر دریا اورس رییس بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک ، پرفسور دکتر کاظم آریجان معاون بین الملل دانشگاه ییلدریم بایزید، دکتر محمد انس کالا نماینده انجمن فلسفه ترک و جمعی از اساتید دانشگاههای ایران و ترکیه در سالن منکشه دانشگاه ییلدریم بایزید آنکارا برگزار شد.

در ابتدای این همایش محمد انس کالا نماینده انجمن فلسفه ترک ضمن خوشامد­گویی به حاضرین برگزاری اولین همایش روشنفکری دینی میان ایران و ترکیه را گامی مهم و ارزشمند برای تبادل اندیشه میان فرهیختگان دو کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که تداوم این همایش ها به تبادل اندیشه میان روشنفکران دو کشور بیانجامد.

در ادامه مراسم افتتاحیه این همایش؛ پرفسور دکتر موسی کاظم آریجان معاون بین الملل دانشگاه ییلدیرم بایزید ضمن خیر مقدم به حضار، برگزاری این همایش را گامی دیگر برای گسترش همکاری های مشترک فرهنگی میان دو کشور دانست و افزود: همکاری های مشترک علمی و فرهنگی میان دو کشور فرصتی است برای شناخت بیشتر ایران و ترکیه را فراهم می سازد.

وی با تاکید بر اشتراکات فرهنگی و ضرورت تداوم همکاری های علمی و دانشگاهی میان نخبگان دو کشور، به موضوع همایش فوق اشاره کرد و افزود: همایش روشنفکری در ایران و ترکیه دومین گام از همکاری های دوجانبه میان دانشگاه ییلدریم بایزید و رایزنی فرهنگی سفارت ایران به شمار می آید و در شش ماه گذشته این دانشگاه میزبان اساتید و فرهیختگان ایرانی در رابطه با برگزاری همایش زن و بررسی جایگاه آن در ادبیات ایران و ترکیه بوده است.

وی افزود: ایران و ترکیه دارای تمدن و اندیشه ی تاثیر گذار در حوزه تفکر و جریان های فکری هستند که تاثیرات فراوانی از یکدیگر گرفته اند.

معاون بین الملل دانشگاه ییلدریم بایزید با تشریح اهمیت بررسی جریان های فکری و تاثیر گذاری آنم بر جامعه و دو ملت ایران و ترکیه گفت: موضوع تجدد و اصلاحات فکری و اجتماعی از موضوعات مهمی است که همواره مورد توجه متفکران و روشنفکران ایران و ترکیه بوده است.

وی با اشاره به موضوع جهانی شدن در عصر کنونی افزود: امروز موضوع جهانی شدن و گسترش تفکر غربی در هر دو کشور به عنوان یک پدیده ی اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است و صاحب نظران بسیاری در این خصوص به ارایه نظریه پرداخته­اند که امروزه شاهد حضور متفکران و فرهیختگان هر دو کشور برای تبیین این نظریه ها هستیم.

در ادامه این همایش حسن صفرخانی رایزن فرهنگی کشورمان ضمن خوشامدگویی به همه اساتید و فرهیختگان حاضر در این همایش از برگزار کنندگان این همایش تقدیر و تشکر کرد و افزود: زایش و رویش علمی محصول گفتمان و تعامل فکری و فرهنگی است .

وی با اشاره با سابقه ی تمدنی ایران و ترکیه در قبل و بعد از اسلام، این دو کشور را موثر در حوزه های فکری و خرد ورزی دانسته و افزود:  جریان فکری در ایران و ترکیه متاثر از یکدیگر بوده و موضوع تجدد و نگاه به آینده از مباحث فکری ای است که در هر دو کشور مورد توجه بوده است.


وی تجدد، اصلاحات اجتماعی، تحولات فکری و فرهنگی در جهان و جهانی شدن را از مسایل و چالش های دو کشور دانست و افزود: این موضوعات اگرچه از دیرباز در ایران و ترکیه مطرح بوده اما ایران و ترکیه توانسته اند با هویت ملی، تاریخ و تمدن مشترک، هویت اسلامی و بسیاری از بن مایه های فکری و فرهنگی بر این مسایل فائق آیند و راهکارهای مناسبی برای برون رفت از این مشکلات به جامعه جهانی ارایه نمایند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با تشریح سه نگاه خوشبینانه، بدبینانه و اعتدال گرایانه به موضوعات مطرح شده در خصوص روشنفکری پرداخت و افزود: امروزه در عصر انفجار اطلاعات و توسعه ی شبکه های اجتماعی و شبکه های رسانه ای، این چالش از موضوع یک پدیده در سطح نخبگان به سطح آحاد جامعه بویژه جوانان تنزل یافته است که ارایه دیدگاههای روشنگرایانه میان نخبگان دو کشور می تواند منشاء خدمات بزرگی به جریان های فکری و اجتماعی میان دو کشور بلکه جامعه جهانی شود.

صفرخانی برگزاری این همایش را آغازی بر ضرورت همفکری میان نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی برشمرد و گفت: امیدواریم این سلسله از همایش ها و نشست ها در میان نخبگان دو کشور تداوم یابد و به سایر کشورهای اسلامی نیز سرایت کند.

در ادامه این همایش پرفسور دکتر دریا اورس رییس بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و روابط مشترک میان دو کشور اشاره کرد و افزود: دو کشور ایران و ترکیه با سابقه تمدنی و اشتراکات فرهنگی؛ نقش و سهم قابل توجهی در بسیاری از شاخه های علوم اسلامی داشته که به راحتی نمی­توان آن را نادیده گرفت.

رییس بنیاد عالی آتاتورک در ادامه به استقبال این بنیاد از توسعه همکاری های علمی و فرهنگی میان دو کشور اشاره کرد و افزود: باید فارغ از ملیت مفاخر ادبی و علمی دو کشور، به پنجره ی دیدگاههای خود وسعت بخشیم و بتوانیم به زیستن در کنار هم و زیر چتر اسلام و فرهنگ اسلامی مبادرت نماییم.

بر پایه این گزارش این همایش یک روزه با حضور محققان، صاحب‌نظران و استادان ایران و ترکیه و به منظور شناخت بیشتر اهالی فرهنگ و نخبگان دانشگاهی و عموم علاقه‌مندان به موضوع روشنفکری میان دو کشور از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، دانشگاه ییلدریم بایزید، بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک، انجمن فلسفه آنکارا برگزار گردیده است.

گفتنی است در این همایش دکتر حسن رحیم پور ازغدی استاد دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حمید پارسانیا استاد دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محسن مدیر شانه چی استاد دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محسن خلیلی استاد دانشگاه فردوسی مشهد به دعوت بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این همایش حضور داشته و به ارایه نقطه نظرات خود پرداختند.

 

 

 


١٠:٣٥ - يکشنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٢٩٧    /    تعداد نمایش : ١٩٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج