اخبار > کزارش انتشار کتاب تاریخ یک اسطوره ( آهنگر در شاهنامه فردوسی )


  چاپ        ارسال به دوست

کزارش انتشار کتاب تاریخ یک اسطوره ( آهنگر در شاهنامه فردوسی )

گزارش انتشار کتاب

تاریخ یک اسطوره ( آهنگر در شاهنامه فردوسی )

نویسنده: رضا افشارنادری

این اثر ثمره سال ها کار پژوهشی در قالب پایان نامه دکتری رشته ادبیات فارسی در دانشگاه سوربن در شهر پاریس است. پژوهش این کار زیر نظر استاد «ژیلبرت لازار» انجام گرفته و استاد «آنجلو میشل پیِ مونتس» در انجام آن کمک کرد. استاد «شارل هانری دوفوشِکور» یکی از اعضای هیئت داوران در جلسه دفاع بود. نام این سه نفر در بین پژوهندگان و متخصصان بزرگ ادبیات ایران آوازه ای جهانی دارد. هر سه نفر بر روی شاهنامه فردوسی کار کرده اند و به میزان زیادی به گسترش ادبیات حماسی ایران در سرتاسر جهان کمک کرده اند. در این باره، آقای آنجلو پیِ مونتس نسخه خطی از شاهنامه را یافت که در اواخر سده ششم هجری خورشیدی (اوایل سده 13 میلادی) نگاشته شده بود. این مسئله موجب شد که مرجع بودن سایر نسخه های قدیمی شاهنامه که پس از این تاریخ نگاشته شده بودند، از بین برود.

نکته مهم دیگر حضور این سه استاد در جلسه دفاع آن بود که هر نفرشان جایزه فاخر بنیاد محمود افشاریزدی را دارند. این جایزه بالاترین پاداش فرهنگی ایران است و هر ساله بدون توجه به ملیت، به کسی داده می شود که زندگی اش را وقف گسترش فرهنگی ایرانی کرده باشد. اکنون در قالب این متاب چیزی که صرفا یک پایان نامه بود، برای استفاده عموم چاپ شده است. انتشارات لارماتان این کتاب را در ماه می سال 2018 منتشر کرد. متن پایان نامه برای سازگاری جهت خوانندگان عمومی، نه فقط دانشجویان متخصص، بازنویسی شده است. کتاب حاضر 270 صفحه دارد. هر چند ارجاعات به گفتارهای دیگران در آن بسیار است، این مسئله باعث نمی شود که شالوده متن از هم بپاشد و بر عکس موجب روان تر شدن خوانش متن می شود. البته لازم است که شعرهای شاهنامه و ترجمه هایشان را نیز بخوانید. به علاوه، برای راحتی خوانندگان بیت های فارسی شاهنامه با الفبای لاتین نگاشته شده اند. این مسئله برای فرانسوی زبان هایی که خواندن خط عربی یا فارسی را بلد نیستند بسیار سودمند است.  

بخش بندی کتاب

بخش نخست به بررسی پیچیدگی شخصیت آهنگر و جایگاه اجتماعی آهنگران در جامعه های مختلف و عملکردشان در ساختارهای افسانه ها در ایران و دیگر کشورهای دارای تمدن کهن می پردازد. سپس انواع نمونه های حضور یک آهنگر در جای جای شاهنامه بررسی می شود. بخش سوم قلب این پژوهش است. در این جا به بررسی کاوه، آهنگر افسانه ای شاهنامه، نقش او در فصل های آغازین شاهنامه و فرآیند ایجاد پرچم ملّی ایرانیان یا همان «درفش کاویانی» پرداخته شده، سپس در پایان کتاب در فصلی کوتاه به ریشه های تاریخی این داستان اختصاص دارد. این که آیا در دوران های کهن رویداد تاریخی بوده است که ریشه ایجاد افسانه کاوه آهنگری شد که ایران را از چنگ بیگانگان رهانید یا خیر. افسانه ای که هنوز هم در قلب و حافظه تاریخی ایرانیان زنده است. چاپ این کتاب خلاء مهمی را در حوزه ایران شناسی در زمینه انتشارات فرانسه پر می کند، حوزه ای که دیرزمانی است در آن هیچ اثری چاپ نشده است. فردوسی و اثر حماسی اش ارتباط تنگاتنگی با تاریخ زبان فارسی و فرهنگ ایران دارد.

رضا افشارنادری دارای مدرک دکتری ادبیات فارسی، شاعر و مترجم ادبیات فارسی است. او در فرانسه درس خوانده است، جایی که مقالات ادبی، شعرها و ترجمه هایش در مجلات تخصصی چاپ شده اند. وی گلچین ادبی دو زبانه ای از شعرهای شاعران معاصر ایران و کتاب «افسانه آهنگر در شاهانامه فردوسی» را چاپ کرده است. در طول چند سال گذشته ایشان ضمن همکاری های متعدد با خانه فرهنگی ایرام در پاریس سخنرانی هایی را برای ایجاد پل فرهنگی میانی ایران و فرانسه ایراد کرده است.      

 

تهیه و تنظیم: رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران

پاریس، شهریورماه 97

                                               


١٣:٣٧ - چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٢٣٧٨    /    تعداد نمایش : ١٠٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج