اخبار > برگزاري نشست " ایران هراسی چرایی ، چگونگی و راهکارهای مواجهه با آن"


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست " ایران هراسی چرایی ، چگونگی و راهکارهای مواجهه با آن"

برگزاري نشست " ایران هراسی چرایی ، چگونگی و راهکارهای مواجهه با آن" 

سيد حسن صحت، مدير اجرايي دبير جايزه جهاني امام خميني (ره) در سخنان آغازین خود در این نشست، بر انگیزه‌های سیاسی در کاربرد و بررسي "چرایی، چگونگی و راهکارهای مواجهه با آن" در رابطه با ايران هراسي، دستور كار مركز مطالعات روابط خارجي خود قرار داده است.

وي افزود: دوستاني كه در اين جمع حاضر هستند سابقه كار فرهنگي در خارج از كشور را دارند.در سطوح رايزن فرهنگي، كارشناسان و يا وابسته فرهنگي مشغول به كار بودند و يا كارشناساني هستند، كه ممهز هستند در موضوع روابط فرهنگي بين المللي ج.ا.ا و دغدغه همه روزه ايشان بحثهاي حوزه روابط فرهنگي بين المللي مي باشد. نشستهايي در طول ماه ترتيب داده مي شود پيرامون همين موضوع و  بهره وري خوبي از نظرات اساتيد دانشگاهها در همين حوزه داشته اند. تا ان شاءالله به يك فهم دقيق از جامعه ايران هراسي برسيم. و بعد از بررسي و مرور بر بحثهاي ايران هراسي، به يك راهكارهاي عملياتي  براي مقابله با ايران هراسي در سطح روابط بين الملل  برسيم . و سوال اين است كه به ايران هراسي به ديده تهديد نگريست و يا فرصت.  

بهادر امینیان، عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در سخنراني خود در اين نشست به تشريح علل بروز ايران‌هراسي در درو‌ه‌هاي مختلف تاريخ و پرداخت و در سخنان آغازينش با تأكيد بر اينكه ايران داراي موقعيت ويژه و خاص است، گفت: ايران در طول تاريخ يا قدرت بزرگ و يا در معرض هجوم قدرت‌هاي ديگر بوده است.

قبايلي كه به ايران حمله كردند:

·         پرتغاليها

·         مقدوني ها

·         آريائيها

·         رومي ها

·         اعراب

·         اقوام ترك: غزنويان – سلجوقيان – خوارزمشاهيان – مغولها – افشارها – صفويان – عثمانيها

·         روسيه

·         جنگ جهان اول و دوم ايران اعلام بي طرفي كرد اشغال شد. طولاني ترين جنگها را داشتيم .

وي افزود: هيچگاه نمي‌توانيم خودمان را از مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي دور نگه داريم؛ زيرا تاريخ ايران مشحون از آمد و شد و جنگ قبايل و پادشاهي‌ها و امپراتوري‌ها و مذاهب مختلف بوده است. تقريباً در طول تاريخ ايران 40 تا 50 سال همراه با آرامش و صلح را به خود نديده است.

امينيان همچنين گفت: با اينكه ايران هميشه مورد هجوم اشغال بيگانگان بوده؛ اما توانسته خود را حفظ كند و هنوز هم ايران تداوم دارد و اين نكته، سرّ تاريخ است. ايران هيچگاه ظاهر و فرهنگ و زبان خود را تغيير نداد و حتي با اينكه بعد از حمله اعراب مسلمان شد، اما عرب نشد در حاليكه اعراب به هر كجا حمله كردند، هم دين آن سرزمين به اسلام تغيير يافت و هم اينكه مردم آن عرب شدند؛ مانند سوريه و مصر و عراق و سرزمين‌هاي ديگر. نه تنها ما عرب نشديم شهيد مطهري در كتاب خدمات متقابل اسلام خود مي گويد: بعد از يكي دوقرن ايراني ها موتور محركه اسلام ، فرهنگي و بوروكراتيك، شدند. اغلب فلاسفه، انديشمندان، كتب اهل سنت، حتي صرف و نحو عربي، وام دار ايراني ها مي باشد. وقتي مغولها حمله كردند. همه چيز را سوزاندند و كشتند و پشت سرخود چيزي باقي نگذاشتند. وقتي به نيشابور حمله كردند شهر بسيار آبادي بود وقتي از نيشابور خارج شدند همه را صاف كردند و گندم كاشتند. چنين جنايتي را انجام دادند. اما همين مغولها كه اين ضربه ها را زدند بعد از يكي دو نسل الجايتو خان كه مي شود محمد خدابنده شيعه مي شود. زبان آنها فارسي ميشود. و مي توان گفت كه اينها قاضي اسلام مي شوند. و اسلام را به اطراف مي برند و مبلغ آن مي شوند. صدها ميليون در هند و پاكستان داريم چه كسي اينها را مسلمان كرده همين مغولها بودند كه اين خدمات را به ايران آنهم ايران اسلامي انجام دادند. هر اشغال گري به طرف ايران آمد همين طور بود كه اين خود يك سر تاريخي براي ايران مي باشد.

اين كارشناس ارشد مسايل منطقه‌اي ادامه داد: هر كس به ايران هجوم آورد و اين كشور را اشغال كرد، فرهنگ ايراني ـ اسلامي آن را پذيرفت و هميشه اشغالگران در فرهنگ ايران هضم شدند. وقتي كشورمان را با كشوري مثل ژاپن مقايسه مي كنيم ، دوبار مورد هجوم و حمله در طول تاريخ قرار گرفته است. يكبار قرن 12 كه مغولها حمله كردند كه در بين راه طوفان باعث از بين بردن آنها شد. يكي هم در جنگ جهاني دوم كه مورد اشغال آمريكايي ها قرار گرفت. يا خود آمريكا دوبار مورد حمله خارجي قرار گرفت. اگر جنگها و اشغالها و هجومهاي پي در پي كه ايران داشته است اگر يكي از اين كشورهاي يك سوم اين هجومها و حملات را داشت نابود مي شد.

وي در بخش ديگري از سخنانش عنوان كرد: ايران هميشه يكي از اهداف قدرت‌ها بوده است و به همين دليل مورد حمله آنان قرار گرفته است. امروزه اين حمله در اشكال اقتصادي و سياسي انجام مي‌شود. و يكي از سلا‌ح‌هاي آن ايراني‌هراسي است براي ايجاد برساختي به منظور اينكه ايران، تهديدي براي صلح و تمدن و بشريت و قوميت‌هاست. در طول هشت سال جنگ در برابر همه قدرتها ايستاديم . و ممكن حمله ايران مثل قبل شكل نظامي نباشد اما در شكل جديد ظهور كرده است. هم ابعاد اقتصادي و هم بعد ايران هراسي آن .

امينيان ادامه داد: براي ايجاد قدرت تاريخي ايران، مقابله با اسلام و تشيع و انقلاب اسلامي، تقابل ايران با اسرائيل و فعاليت نومحافظه‌كاران در غرب، قدرت منطقه‌اي ايران، جريان‌هاي تندروي نژادپرست در پيرامون ايران، لابي‌هاي اسلحه و نفت، برنامه هسته‌اي ايران و نيز اقدامات هاليوود، دلايل 8 گانه ايجاد ايران‌هراسي هستند.

سفير سابق جمهوري اسلامي ايران در روماني در پايان سخنانش، ديپلماسي عمومي (سنتي و نوين شبكه‌اي)، ديپلماسي فرهنگي، ظرفيت‌هاي ايران، زبان فارسي و فرهنگ و هنر ايراني، ظرفيت‌هاي نخبگان، دانشگاهي و انديشكده‌ها، ظرفيت ايرانيان خارج از كشور، اتحادآريني منطقه‌اي، ورزش، گفت‌وگوهاي منطقه‌اي، مسايل زيست‌محيطي، مقابله با اسرائيل و بحث فلسطين را از روش‌هاي مقابله با ايران‌هراسي عنوان كرد

 

همچنین، پیشنهادات زیر توسط کارشناسان و مديران محترم سازمان در قالب پرسش  و پاسخ مطرح شد كه عبارتند از :

  1. ضرورت  برندسازی اديان

  2. تفكيك صحيح بين مولفه هايي كه در مورد ايران در روابط بين الملل مطرح است. (ايران هراسي با ج.ا هراسي)

  3. سهم ايران در تصويرسازي صحيح در اين برهه در روابط بين الملل

  4. وظايف ج.ا.ا و سفارتخانه هاي ما در سطح بين الملل در رابطه با اين موضوع


١٢:٥٦ - چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٨٢٣٠    /    تعداد نمایش : ١٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج