اخبار > برگزاري نشست « ايران‌هراسي در رسانه‌هاي غربي و راهكارهاي فرهنگي مقابله با آن »


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست « ايران‌هراسي در رسانه‌هاي غربي و راهكارهاي فرهنگي مقابله با آن »

نشست « ايران‌هراسي در رسانه‌هاي غربي و راهكارهاي فرهنگي مقابله با آن » با سخنراني آقايان :  دكتر حسن نجفي سولاري؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گسترش ارتباطات فرهنگی  و دكتر حسن بهشتي پور؛ كارشناس ارشد تحليل سياسي و مدير اسبق شبكه العالم   در تاريخ 1397/07/09 برگزار شد.

محمدعلی ربانی، رییس مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنان آغازین خود در این نشست، بر انگیزه‌های سیاسی در کاربرد ایران‌هراسی اشاره کرد و گفت: ایران‎هراسی يكي از چالش‌های عمده در حوزه روابط بین‌الملل و جوامع است. به ویژه اینکه در روزهای اخیر شاهد اسلام‌ستیزی نیز هستیم.

وی افزود: از جهاتی به حوزه فرهنگ هم اشاره دارد و هدف از ایران‌هراسی ایجاد نفرت و انزوای ایران و مخدوش کردن چهره ایران اسلامی است؛ این مهم از حوزه تبلیغ و فرهنگ شکل می‌گیرد و طبیعتاً یکی از سازوکارهای مهم آن حوزه فرهنگی است.

ربانی ادامه داد: به نظر می‌رسد امروزه با پدیده‌ای به نام ایران‌هراسی فرهنگی هم مواجه هستیم که مضمون آن مؤلفه‌های فرهنگی است از جمله آن می‌توان به شیعه هراسی اشاره کرد.

وی تأکید کرد: اعمال محدودیت‌ها و مخدوش کرد چهره ایران اسلامی و کاستن نقش ایران در جهان و عمده‌ترین نتیجه آن، ایجاد واگرایی بین ایران و ملت‌ها و به طورکلی منزوی کردن ایران است.

در ادامه این مراسم، حسن نجفي سولاري مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گسترش ارتباطات فرهنگی  هم در سخنان خود گفت در مرحله اول مبحث مطرح شده را مي توان گفت كسي كه بسيار بر آن مسلط مي باشد و اشراف كامل دارد خود سازمان فرهنگ و نمايندگان آن مي باشد. چون در كل 162 كشور اطلاعات داريد. مي دانيد چه وضعيتي وجود دارد، چه نگاهي را سعي مي كنند ايجاد كنند. در مرحله دوم انصافا انتخاب دقيق و عالمانه اي شد با دعوت از آقاي بهشتي پور هم كار مطالعاتي زيادي انجام دادند و هم تخصص زيادي در اين حوزه دارند. آن چيزي كه مي توان كمك كرد در اين زمينه، بيشتر تمركز مي كنم روي حوزه رسانه هاي فضاي مجازي.

وي افزود: در مقدمه اين را مي گويم كه اگر يك روزي رسانه نوشتاري قدرت بزرگي داشت و مي توانست كمك زيادي به ما بكند در انتقال بعضي از مفاهيم، بخصوص مفاهيم ارزشي،  با آمدن راديو جاي خود را از دست نداد ولي سيطره، قدرتش و  محدوده فعاليتش بخصوص در حوزه زبان و ادبيات فارسي كاهش پيدا كرد. راديو قدرتي پيدا كرد كه توانست كلام و ارزشهاي ما را منتقل كند .

وی همچنین، تلويزيون يك دوره خوب و طلايي را آغاز كرد در دنيا . اما با ورود ماهواره از يك وجه از يك ثبات و  ركود آن را نجات داد. و از وجه دوم ابزار بسيار پرقدرتي شد ، براي كساني كه اهداف اقتصادي، سياسي و فرهنگي را دنبال مي كنند.  اما موج چهارم كه ما زيست بوم دوم

گفت: تولیدکنندگان ایران‌هراسی، کشورهای عربستان و اسراییل و آمریکا به شمار می‌روند و مصرف كنندگان آن افكار عمومي غرب، جهان عرب و حتي افراد ديگر در  ايران هستند . در اين بحث محدود به جهان عرب گرديد. آن چيزي كه می‌شود ارائه كرد، در اين قسمت است.

 

در ادامه این مراسم، حسن بهشتي پوركارشناس ارشد تحليل سياسي و مدير اسبق شبكه العالم هم در سخنان خود گفت: اول راجع به خود مفهوم ايران هراسي، و اينكه وقتي راجع به چيزي مي خواهيم صحبت كنيم بايد درك مشتركي از آن داشته باشيم. مثلا راجع به ژاپن هراسي بدليل سوابق جنايات ژاپني ها در جنگ جهاني دوم در چين انجام دادند ، چينيها بشدت ضد ژاپن هستند. و ژاپن ميليونها دلار سرمايه گذاري كرده بر روي اينكه اين مشكل را حل كند. و هميچنين مي توان گفت در كره شمالي و جنوبي هم ژاپن بسيار منفور مي باشد. در كره شمالي بيشتر و در كره جنوبي كمتر مي باشد

همچنین، پیشنهادات زیر توسط کارشناسان و مديران محترم سازمان در قالب پرسش  و پاسخ مطرح شد كه عبارتند از :

  1. ضرورت  برندسازی ملی  از جمهوری اسلامی ایران

  2. ضرورت ارتباط قوی با فعالان رسانه ای و اهيمت بر ارتباطات در فضاي شبكه اي

  3. تقویت ارتباطات چهره به چهره نمایندگان فرهنگی نخبگان كشورهاي ديگر

  4. تمرکز بر نقاط مشترک فرهنگی با کشورهای هدف (زبان و قوميت)


٠٩:٥٣ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٩٠٠٠    /    تعداد نمایش : ١٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج