اخبار > گزارش برگزاري دهمین" همایش روابط فرهنگی ایران و ترکیه" در قونیه


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاري دهمین" همایش روابط فرهنگی ایران و ترکیه" در قونیه

 دهمین همایش روابط فرهنگی ایران و ترکیه با حضور مسئولین فرهنگی دو کشور، اندیشمندان و اساتید دانشگاهها و دانشجویان در دانشگاه سلجوق قونیه برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این همایش ابتدا پرفسور دکتر رفیق توران رییس بنیاد تاریخ ترک ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در این همایش، به ریشه های تاریخی و فرهنگی غنی دو کشور اشاره کرد و افزود: ایران و ترکیه دو کشوری هستند که دارای ریشه های مستحکم تاریخی می باشند.

وی جمهوری اسلامی ایران را به دلیل برخورداری از تاریخ و فرهنگ غنی به عنوان بهترین همسایه ترکیه معرفی کرد و افزود: در چهارصد سال گذشته علی رغم وجود اختلافات جزیی و فراز و نشیب سیاسی که در روابط میان دو کشور امری طبیعی بشمار می آید، مرزهای جغرافیایی میان دو کشور از با ثبات ترین مرزهای جغرافیایی بوده که این نشان از عمق دوستی و روابط عمیق فرهنگی میان دو کشور می باشد که ریشه در فرهنگ غنی دو ملت دارد.

رییس بنیاد تاریخ ترک در ادامه به مصادیق حضور اندیشمندان ایرانی در دربار امپراتوری عثمانی و تاثیر گذاری آنان در اداره کشور اشاره کرد و افزود: مفاخر ایرانی منجمله خواجه سعادت الدین جزء کسانی هستند که به برکت میراث مشترک فرهنگی توانسته است در حکومت عثمانی منشاء برکات و خدمات فراوانی گردند.

پرفسور رفیق توران در ادامه با اشاره به ارزش روابط عمیق فرهنگی میان دو کشور و اهمیت حسن همجواری میان دو کشور افزود: جمهوری ترکیه ارزش دوستی و حسن همجواری با جمهوری اسلامی ایران را دانسته و ایران به عنوان یک همسایه، همتایی برای ترکیه ندارد.

وی در خاتمه با تشریح وضعیت جهان کنونی گفت: جامعه جهانی در حال گذار از وضعیت خطرناکی است که طبل جنگ در جای جای آن نواخته شده است.

وی گفت: پیوند و همراهی ایران و ترکیه می تواند آرامش زیادی را برای منطقه به ارمغان بیاورد و هر دو کشور بیش از گذشته نیازمند این مهم می باشند.

در ادامه این همایش محمود صدقی زاده رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه ضمن تشکر از برگزار کنندگان این همایش، برگزاری این همایش در دیار مولوی به عنوان میراث مشترک فرهنگی دو کشور را فرصت برای قرابت بیشتر ایران و ترکیه دانست و افزود: برگزاری دهمین دوره همایش روابط فرهنگی ایران و ترکیه فرصت مناسبی است تا اندیشمندان و فرهیختگان دو کشور در کنار یکدیگر زمینه ی توسعه تعاملات و ارتقاء سطح روابط و همکاری های مشترک فرهنگی را فراهم سازند.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به تاریخ و میراث مشترک فرهنگی میان دو کشور، سطح شناخت مردم دو کشور از یکدیگر را ناکافی دانست و گفت: متاسفانه علی رغم اشتراکات و ارزش های یکسان فرهنگی میان دو کشور، مردم دو کشور از شناخت کافی نسبت به یکدیگر برخوردار نمی باشند و بخش مهمی از این شناخت بر اساس منابع غربی بوده که این نیز آفت های مرتبط به خود را داشته و به شناخت حقیقی منجر نشده است.

وی گفت: ایران و ترکیه دو کشور مهم در منطقه و جهان اسلام بشمار می آیند که سرنوشت و امنیت آنها به هم پیوند خورده است و امنیت یک کشور امنیتی دیگری بشمار می آید.

صدقی زاده افزود: همراهی دو کشور با یکدیگر آثار و برکات فراوانی برای دو ملت و منطقه در بر دارد که این همراهی و همدلی انجام همه کارهای سخت را ممکن می سازد و توطئه دشمنان دو کشور را خنثی می نماید.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به توطئه دشمنان دو کشور افزود: عدم شناخت صحیح مردم دو کشور از یکدیگر بخشی از توطئه بدخواهان دو ملت ایران و ترکیه بشمار می آید که وظیفه ی فرهیختگان و اندیشمندان دو کشور مقابله با این نقشه شوم است.

وی در خاتمه با تاکید بر اهمیت توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور افزود: توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور، زمینه گسترش روابط در سایر حوزه ها را هموار می سازد.

در ادامه این همایش پرفسور دکتر دریا اورس رییس بنیاد عالی زبان، تاریخ و فرهنگ ترکیه ضمن تشکر از سخنان ارزشمند مدعوین، برگزاری این همایش را فرصتی برای توسعه همکاری ها دانست و افزود: اصطلاحات رایج در علوم انسانی و عرصه سیاسی از جمله اصطلاح خاورمیانه از آندسته اصطلاحاتی است که غربی ها در علوم سیاسی وارد ساختند و مورد پذیرش ما نیز نمی باشد اما همین اصلاحات غلط منجمله واژه خاورمیانه که معلوم نیست نزدیکی به کجا و دوری از کجاست، نشان می دهد که دو کشور ایران و ترکیه در همین منطقه ای آنان به غلط نام آن را خاورمیانه نهاده اند، دارای تمدنی بزرگ و تاثیر گذار بر تحولات جهانی از دیرباز بوده است.

رییس بنیاد عالی زبان، تاریخ و فرهنگ ترکیه با تشریح تاریخ ایران و عثمانی به ریشه های تاریخی و فرهنگی دو کشور اشاره کرد و افزود: از اوایل قرن بیستم که ساختار سیاسی و جغرافیایی منطقه تغییر کرد ، این تغییرات بر دو کشور ایران و ترکیه نیز تاثیرات فراوانی گذاشت.

وی در ادامه به تاریخ پر فراز و نشیب منطقه در قرن گذشته اشاره کرد و افزود: در صد سال گذشته کشورهای منطقه بیشترین لطمات را از ناحیه غربی ها و استعمار آنها خورده اند که این ضربه منجر به غارت و چپاول منابع انسانی و مالی کشورهای منطقه شده است.

دریا اورس در ادامه با تشریح شیوه های استعماری در عصر حاضر به استفاده ابزاری و دوگانه از ارزش های انسانی توسط غرب پرداخت و افزود: استفاده ابزاری و برخورد دوگانه از واژه های همچون دموکراسی و مبارزه با تروریسم توسط غرب، شیوه های نوین در جهت استعمار کشورهای منطقه می باشد که امروزه به وضوح شاهد تحقق آن هستیم.

وی در ادامه رفتارهای نژاد پرستانه، ریختن خون انسانهای بی گناه، تهدید ها و تحریم های اقتصادی و حمایت از تروریسم و تفکیک آن به خوب و بد را از مصادیق رفتارهای دوگانه غربی ها به کشورهای منطقه دانست.

رییس بنیاد عالی زبان، تاریخ و فرهنگ ترکیه ایستادگی در برابر شیوه نوین استعمارگری را از مهمترین وظایف اندیشمندان و متفکران اسلامی دانست و افزود: ایستادگی در برابر شیوه های نوین استعماری و ارزش نهادن به فرهنگ و ارزش های فرهنگی، بخشی از راهکار مقابله با این شیوه نوین استعماری می باشد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت پایان دادن به مناسبات یکطرفه سیاسی و ضرورت همراهی کشورهای منطقه برای نجات از رفتارها و سیاستهای دوگانه غرب افزود: در بیست سال گذشته ترکیه در مجامع مختلف جهانی درصدد است تا این مفهوم را تبیین نماید که دنیا بزرگتر از 5 کشور است و نباید آینده جهان توسط این پنج کشور تعیین گردد.

رییس بنیاد عالی زبان، تاریخ و فرهنگ ترکیه در ادامه با تاکید بر ضرورت وحدت میان مسلمانان افزود: ما به عنوان کشورهای مسلمان و استعمار شده در طی صد سال گذشته باید دست در دست یکدیگر اقدام به راه اندازی سازمان های قدرتمند بین المللی کرده و از منابع انسانی و طبیعی خود برای رشد کشورها و ملت های منطقه استفاده نماییم.

پرفسور دکتر دریا اورس در خاتمه برگزاری این همایش را نشانه ای از عمق روابط و دوستی میان دو کشور دانست و افزود: همه ما باید تلاش کنیم که از یکپارچگی معنا و مفهوم بجای تفاوت های زبانی بهره برداری نماییم.

 

گفتنی است این همایش به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با همکاری بنیاد فرهنگ، زبان و تاریخ ترک و دانشگاه سلجوق قونیه واقع در سالن ملازگرد "مرکز فرهنگی سلیمان دمیرال" از تاریخ 12 الی 14 آرالیک (سپتامبر) 2018 از ساعت 9:00 الی 18:00 به مدت 2 روز برگزار می گردد.

 پروفسور دکتر رفیق توران رئیس محترم بنیاد ترک، محمود صدقی زاده رایزن محترم فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، پروفسور دکتر دریا اورس رئیس بنیاد عالی فرهنگ، زبان و تاریخ ترک در افتتاحیه این همایش حضور داشته و به ایراد سخن پرداختند و در حاشیه این همایش اسناد موجود در اداره کل آرشیو دولتی درباره روابط ایران و ترکیه به نمایش گذاشته شد.


١١:٠٧ - سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٠١٠٦    /    تعداد نمایش : ٢٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج