آثار منتشره
جامعه و فرهنگ افغانستان

قیمت : 0  ریال

جامعه و فرهنگ افغانستان

نويسنده: عليرضا علي آبادي

سال انتشار: 1395

خلاصه: 

مطالعات فرهنگي دانشي است كه ضمن تأثير بر نگرش­ها و پيش داوري­ها؛ ما را با نسبيت پديده­هاي فرهنگي آشتي مي­دهد و به ما مي­آموزد جوامع ديگر چگونه سازماندهي شده­اند،  چه عقايد و عاداتي به رفتارهاي مرمان اين جوامع جهت مي­دهد و سرانجام ما را براي هشياري نسبت به اطرافمان مجهز مي­كند.

در اهميت مطالعات فرهنگي همين بس كه در عصر حاضر، موضوعي را نمي­توان يافت كه همانند مطالعات مربوط به فرهنگ كشورها، جهان­بيني ما را نسبت به محيط فرهنگي جهان عمق ببخشد. از اين رو به باور بسياري از صاحب­نظران حوزه روابط بين­الملل، موفقيت در سياست خارجي، به طور عام، و تغيير و اصلاح تصوير يك كشور در اذهان مردم جوامع ديگر به طور خاص، منوط به درك درست و واقع بيانه از آن كشور و توجه به ديپلماسي فرهنگي است.

در واقع، ديپلماسي فرهنگي، امروزه ابزاري كارآمد و قابل انعطاف در سياست خارجي كشورها به شمار آمده و زمينه­ساز بهبود و ارتقاي سطح مناسبات ميان دولت­ها در حوزه­هاي گوناگون، ايجاد تفاهم ميان ملت­ها و از عوامل مهم تقويت صلح جهاني و همكاري­هاي بين­المللي مي­باشد. اين رشته از علم آنگاه معنا و مفهوم واقعي خود را پيدا مي­كند كه كشوري براي معرفي و انتقال عناصر نهفته در فرهنگ و تمدن خود به ديگر كشورها، پيش از هر چيز به شناخت واقعي از وضعيت فرهنگي و اجتماعي اين كشورها دست يابد و سپس با استفاده از سازوكارهاي مناسب اقدام نمايد.

تنظيم و تقويت مناسبات فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با ساير كشورها؛ گسترش ارتباط با ملت­ها و سازمان­هاي فرهنگي منطقه­اي و بين­المللي و مطالعات و پژوهش­هاي فرهنگي بين­المللي از جمله  اهداف و وظايف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است. از اين رو، طرح تأليف كتاب­هاي«جامعه و فرهنگ» كشورهاي مختلف جهان، كه در واقع يكي از راه­هاي اصلي شناخت فرهنگ­ها و جوامع است، به مركز مطالعات فرهنگي بين­المللي واگذار شده است.

با سپاس از همه پديدآورندگان؛ اميد است اين مجموعه كه با بهره­گيري از ظرفيت­هاي علمي سازمان و تحقيقات پژوهشگران حوزه مطالعات فرهنگي سامان يافته است مورد توجه و بهره­برداري پژوهشگران، دانشجويان، كارشناسان حوزه ديپلماسي فرهنگي و روابط خارجي و علاقه-مندان به مطالعات منطقه­اي قرار گيرد.

براي دريافت كامل كتاب اينجا را كليك نماييد.