اخبار > رباني (رايزن فرهنگي سابق ايران): جريان هاي افراطي نوپا در جنوب شرق آسيا خطرناكترين معضل در اين حوزه است


  چاپ        ارسال به دوست

رباني (رايزن فرهنگي سابق ايران): جريان هاي افراطي نوپا در جنوب شرق آسيا خطرناكترين معضل در اين حوزه است

نشست بررسي "جريان هاي تكفيري در منطقه جنوب شرقي آسيا"در روز دوشنبه 12 خرداد ماه با حضور جمعي از كارشناسان و صاحب نظران عرصه فرهنگ بين الملل با سخنراني جناب آقاي رباني (رايزن فرهنگي سابق جمهوري اسلامي ايران در اندونزي) و با حضور دكتر سليماني معاونت محترم پژوهشي سازمان به همت دبيرخانه بيداري اسلامي و مركز مطالعات فرهنگي ،بين المللي سازمان در سالن كنفرانس ساختمان شهيد رحيمي(حوزه رياست) برگزار شد.
آقاي رباني در آغاز سخنان خود شرحي اجمالي از تاريخچه شكل گيري جريان هاي تندرو و تفكرات برخي گروه هاي آن پرداختند. ايشان انقلاب اسلامي، جنگ خليج فارس و افغانستان را از زمينه هاي ورود تفكر سلفي به جنوب شرقي آسيا برشمردند و آن را زنگ خطري جدي و نوظهور  در اين منطقه دانستند كه نگراني هاي علاقه مندان و پيروان اسلام ناب را برانگيخته است.
رايزن فرهنگي سابق ايران در اندونزي با اشاره به روحيه اعتدالي و نرمخويي مردمان جنوب شرق آسيا تفكرات افراطي را وصله هاي نچسب به فرهنگ و تمدن اين منطقه دانستند كه با همگرايي گروه هاي معتدل و آگاه سازي نخبگان و گروه هاي همسو جمهوري اسلامي اين معضل مرتفع مي گردد.
ايشان حضور روحيه هاي صوفيانه در بين مردمان جنوب شرق آسيا و همچنين سادات ساكن اين منطقه را مهمترين ظرفيت هاي گفتماني مقابله با تفكر افراطي و اسلام راديكال برشمرند و اشاره كردند كه همگرايي آمريكايي ها و سعودي نقطه مقابل تلاش هاي تقريبي جمهوري اسلامي بوده است.
رباني با توجه به ظرفيت هاي فوق اشاره كردند كه آينده روشني براي اين منطقه در مقابل با افراط گرايي قابل ترسيم است كه لازمه آن هوشياري بيش از پيش مقامات فرهنگي و سياسي در اين منطقه است.
در ادامه جمعي از كارشناسان سوالات  و همچنين مطالب خود را مطرح كردند و در آخر آقاي دكتر سليماني معاونت محترم پژوهشي سازمان دقايقي به جمع بندي بحث پرداختند و با اشاره به تلاش سازمان و معاونت پژوهش در رابطه با تبيين و مقابله با افراطي گري، توليد محتواي متناسب با كشورها را از اولويت هاي اصلي معاونت پژوهش برشمردند.
گزارش كامل اين نشست به زودي در سايت قرار خواهد گرفت.


١٦:٣٩ - شنبه ١٧ خرداد ١٣٩٣    /    شماره : ٦١٣٦٧٢    /    تعداد نمایش : ٦٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج