اخبار > معرفي تازه هاي نشر مركز مطالعات فرهنگي بين المللي


  چاپ        ارسال به دوست

معرفي تازه هاي نشر مركز مطالعات فرهنگي بين المللي

مركز مطالعات فرهنگي بين المللي در راستاي نشر آثار پژوهشي در حوزه امور فرهنگي - بين المللي آثار زير را به تازگي منتشر نموده است:

 

 

 

 

 

 

 

 

گروههاي تكفيري در شرق آفريقا

در اين كتاب نويسنده برآن است تا چشم اندازي از بيداري اسلامي را در مجموعه پيچيده ديني - نژادي سرزمين شرق آفريقا با توجه به ويژگي هاي فضاي زندگي و پيراموني منطقه، قدرت مداري دولت هاي ضعيف، فعاليت هاي گروههاي افراطي و در نهايت زمينه هاي كه باعث ريشه دواندن گروه هاي تكفيري در شرق آفريقا شده است را به خوانندگان ارائه دهد. براي تبيين هر چه بهتر اين موضوع نويسنده مباحثي از قبيل پراكندگي اسلام در شرق آفريقا، رشد اسلام افراطي در شرق، تروريسم در آفريقاي زير صحرا، بررسي وضعيت القاعده، در شاخ آفريقا، نقش سازمان هاي غيردولتي در گسترش سلفي گري در شرق آفريقا و..... را مورد بررسي و كنكاش قرار دهد.

 

دين در بلاروس

در بلاروس مدرن، توسعه مذهب به عنوان يك علم عمدتا در چارچوب تاريخ مذهبي به مرحله اجرا درمي آيد، در حالي كه ساير رويكردها مانند جامعه شناسي مذهب، روانشناسي مذهب و پديده شناسي به طور مستقل بيان نشده است. قانون اساسي در بلاروس آزادي مذهب را فراهم مي كند، با اين حال، دولت اين حق را عملا محدود مي كند. مقامات دولتي اين كشور نقش بيشتري را براي كليساي ارتدوكس روسيه درنظر گرفته اند كه عمدتا نقشي به عنوان يك بخش از استراتژي كلي براي تقويت وحدت اسلاو در منطقه و ترويج اتحاد سياسي ميان بلاروس و روسيه است. آنان به معناي واقعي كلمه معتقد به اين باورند كه «ارتدوكس دين اصلي باقي خواهد ماند». به طور كلي جامعه بلاروس همانند روسيه و اوكراين مذهبي تلقي نمي شود، اگرچه اديان و مذاهب مختلفي اعم از ارتدوكس، كاتوليزم، اسلام، يهوديت و ... در آن پيروان بسياري دارند، لكن مي توان گفت، در حالي كه مردم اوكراين يا روسيه، كليساها و استاديوم ها را براي شنيدن موعظه پر مي كنند و حتي بر سر مذهب با يكديگر رويارويي دارند، مردم بلاروس چندان علاقه اي به اين موضوع نشان نمي دهند.

 

مسلمانان در استراليا

انزوای استرالیا آن‌گونه که مورخین اروپایی ادعا می‌کنند صحت ندارد. تنگه‌ها و دریاها به طرف شمال استرالیا یکی از مسیرهای بسیار شلوغ در طول قرن ها بوده است. جهانگردان و مسافران این مسیرها شخصیت‌های قابل توجهی از مسلمانان بوده‌اند که از زمان و چگونگی آن اطلاعات درستی در دست نیست. تاریخ مسلمانان در این مناطق تابع دو فاکتور مهم استعمار اروپاییان و تبعیض نژادی است.

پس از حضور اروپاییان و استقرار در مناطق شمال و اداره آن مناطق، مسلمانان از کارهای تجاری و فرهنگی استرالیای شمالی حذف شدند. آنان حاضر شده بودند که به خاطر منافع استرالیا با تازه واردین همکاری کنند، اما نتیجه ای نداشت. خاطرات خوب مسلمانان در ذهن بومیان منطقه باقی بود تا اینکه پس از حضور اروپایی‌ها از بین رفت. مسلمانان کمی هم که در نواحی ساحلی شرق مانده بودند نتوانستند تأثیر زیادی در جامعه مستعمراتی داشته باشند و هیچ اثر قابل ملاحظه‌ای از آنان در تاریخ 200 ساله اخیر استرالیا وجود ندارد.

 

بنيان هاي فرهنگي بين الملل گرايي آمريكا

فرهنگ واژه‌ای بحث‌انگیز و مورد اختلاف است که بر اساس افسانه‌ای ساختگی فقط اشاره به این واژه سبب شد «هرمان گورینگ» به سوی اسلحه‌اش برود. واقعه‌ای که اندکی قابل قبول‌تر است، حکایت پژوهشگری بود که همواره پس از شنیدن این واژه به طرف فرهنگ لغت می‌رفت. اگر من اسلحه‌ای داشتم به کتاب فرهنگ لغت شلیک می‌کردم زیرا در طول سال‌‌ها فعالیت علمی، به صورت روزافزون درباره معانی انسان شناسانه فرهنگ به دیده تردید می‌نگرم تا بدانجا که شک دارم اصلاً واژه‌ای وجود داشته باشد که بتواند تمامی رفتارهایی را که به طور خلاصه به آن «فرهنگ» می‌گوییم در خود جای دهد. بسیاری از انسان‌شناسان، که در مواجهه با واژه فرهنگ سردرگم و حتی اذیت شده‌اند، با من در این برداشت همراه هستند. با توجه به اینکه انسان‌شناسان نتوانسته‌اند درباره این مفهوم بنیادین رشته تخصصی خود اتفاق نظر داشته باشند، بنابراین تردید دارم که انسان‌شناسان فرهنگی  بتوانند کمکی به تاریخ‌نگاران روابط خارجی ارائه کنند. لذا این تحقیق اگرچه درباره فرهنگ است ولی به اصطلاحات انسان‌شناسانه اتکا نمی‌کند.

 

كاركرد ديپلماسي عمومي: ديپلماسي عمومي آمريكا در اندونزي

آمريكا پس از 11 سپتامبر 2001، استراتژي خود را در جهت مقابله با مسلمانان طراحي نمود كه اين امر باعث افزايش ديدگاه منفي كشورهاي جهان مخصوصا مسلمانان نسبت به اين كشور و سياستهاي آن شد. بر اين اساس پس از 11 سپتامبر، نياز به تغيير افكار عمومي مسلمانان در دستور كار آمريكا قرار گرفت كه استفاده از برنامه هاي ديپلماسي عمومي يكي از راههاي رسيدن به اين هدف بود. يكي از كشورهاي هدف، اندونزي بود كه با توجه به تعداد قابل توجه مسلمانان در اين كشور، مورد توجه آمريكا قرار گرفت.

 

كتاب مسلمانان هند

مسلمانان هند پس از هندوها دومين گروه بزرگ ديني اين كشور را تشكيل مي‌دهند و بدين سان بزرگترين اقليت ديني در هند به شمار مي‌آيند. از نظر تجمع جمعيت، هند پس از اندونزي بزرگ‌ترين كشور مسلمان‌نشين دنيا مي‌باشد. رشد جمعيت مسلمانان در هند رو  به افزيش بود ولي وضعيت اقتصادي و اجتماعي مناسبي نداشتند. به همين رو، در سال 2005 به دستور منموهان سينگ، نخست وزير وقت هند، كميته راجيندر ساچر به منظور تهيه گزارشي درباره آخرين وضعيت اجتماعي، اقتصادي و آموزشي جامعه مسلمان هند تشكيل شد. اين كميته هم گزارشي در 403 صفحه تهيه و در سال 2006 به مجلس عوام هند تقديم كرد. كميته در گزارش خود پيشنهادها و راه‌حل‌هايي براي بهبود وضعيت مسلمانان هند ارائه داده است. اين كتاب به تحليل اين گزارش مي‌پردازد و راه حل‌ها و راهكارهاي كميته هم نيز ارائه شده است.


١٤:٢٢ - چهارشنبه ١٢ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٦٢٢١٠٣    /    تعداد نمایش : ١٠٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج