اخبار > نشست کارگاهی «آینده پژوهی روابط فرهنگی» با سخنرانی آقای دکتر شاه ویسی؛رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی دانشگاه تهران، برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

نشست کارگاهی «آینده پژوهی روابط فرهنگی» با سخنرانی آقای دکتر شاه ویسی؛رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی دانشگاه تهران، برگزار شد.

از منظر سخنران، آینده شناس با قاطعیت آینده ای جزمی و تغییرناپذیر را به تصویر می کشد، اما آینده پژوه با استناد به اطلاعات موجود، از چند آینده قطعی، محتمل و ممکن سخن می گوید. آینده اساسا قرین به عدم قطعیت است اما همواره می توان آثاری از اطلاعات و واقعیات که ریشه در گذشته و حال دارند را شناسایی و برای روشن شدن آینده از آن بهره برد.

ضرورت آینده پژوهی، تاریخچه شکل گیری، فایده و اثر آن، ماهیت و چگونگی تحقق این علم در حیطه مطالعات و روابط فرهنگی، از جمله مباحث مطرح شده بود.

از دیدگاه دکتر شاه ویسی، آینده مطلوب فرهنگی در جوامع گوناگون، یکسان نخواهد بود و تفاوت در
آرمان ها و باورها، اقتضائات متفاوتی را رقم خواهد زد. آینده پژوهی به نوع تفکر و خلاقیت بستگی دارد و نیازمند مشارکت و تعامل سازنده است. در فضای مملو از بی ثباتی امروز، ضرورت نقد رفتار گذشته،
نهادینه سازی آینده نگاری، مفهوم سازی دوباره فرضیات سیاسی و فرهنگی و در نهایت ژرف اندیشی، بیش از پیش احساس می شود.

در ادامه، سخنران عوامل موثر بر آینده فرهنگ و روابط فرهنگی را به تفصیل شرح داده و بر ضرورت تدوین یک برنامه همه جانبه برای شناخت چالش ها و فرصت ها در عرصه روابط بین الملل با تکیه بر این عوامل، تاکید کرد.

این نشست با بخش پرسش و پاسخ به پایان رسید.


١٠:٣١ - سه شنبه ٩ دی ١٣٩٣    /    شماره : ٦٢٣٤٢٣    /    تعداد نمایش : ١٢٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج