اخبار > آخرين تحولات سياسي اجتماعي يمن با حضور جناب آقاي مهتدي و جمعي از كارشناسان برگزار گرديد.


  چاپ        ارسال به دوست

آخرين تحولات سياسي اجتماعي يمن با حضور جناب آقاي مهتدي و جمعي از كارشناسان برگزار گرديد.

ابتدا حجت الاسلام آقاي اسدي موحد دبير محترم ستاد بيداري اسلامي ضمن خيرمقدم به حضار و جناب آقاي دكتر مهتدي برگزاري نشستهاي تخصصي با حضور شخصيت‌هاي رسانه‌اي صاحب‌نامي همانند دكتر مهتدي را ضرورتي انكار ناپذير دانست وي گقت مساله استفاده از فرصتها براي جمهوري اسلامي ايران حياتي است مانند صوفي ها  در شمال آفريقا و محبان اهل بيت در تمام دنيا. وي افزود، شيعيان زيدي در يمن هم چنين فرصتي بزرگي براي جمهوري اسلامي محسوب مي شوند.  وي گفت به تصور بسياري زيدي‌ها فقط در يمن سكونت دارند در حاليكه آنان در بسياري از كشورهاي آفريقايي حضور جدي داشته و بسيارمتمول بوده و نفوذ مناسبي دارند. وي ادامه داد اگر ما به تشكلات همگرا در سراسر دنيا ارتباط نزديكتري داشته باشيم بهتر نتيجه مي‌گيريم.

آنگاه آقاي دكتر مهتدي به تاريخچه رهبران حوثي پرداخت و اظهار داشت؛ بدرالدين حوثي  و سپس عبدالمالك الحوثي رهبر فعلي ارتباط نزديكي با جمهوري اسلامي ايران دارد

وي سپس در  اظهارات خود گفت: انقلاب يمن پس از انقلاب مصر و تونس در سال 2011 شروع شد وي افزود علل و عوامل انقلاب يمن نهضت عليه دولت فاسد علي عبد الله صالح بود كه تمام ملت يكپارچه عليه  دولت وي دست به قيام زدند و همانندمصر در ميدان التحرير صنعا  تظاهرات ميليوني راه افتاد. بعضي فكر مي‌كنند قبيله و طايفه در موفقيت و عدم موفقيت تأثيرگذاراست در حاليكه علي عبداله صالح از طايفه حاشد بزرگترين قبيله در يمن است ولي اراده ملي به پيروزي رسيد و صالح سرنگون گرديد.علت اين كه انقلاب اول  يمني‌ها به نتيجه نرسيد نبود رهبري بود و رهبري جمعي نمي‌تواند انقلاب را به مقصد برساند وما شاهد اين موضوع بوديم كه سعودي‌ها و آمريكايي‌ها انقلاب را مديريت كردند و منصور هادي عبد ربه را مسلط كردند و او هم با شعارهاي رفاه و عدالت  بر سر كار آمد ولي عملاً هيچ اتفاقي نيفتاد و تغييرات او نيز ساختاري نبود و تنها بعضي چهره‌ها را تغيير داد.

گر چه غربي‌ها مي‌خواستند براي يمني‌ها رهبري بتراشند و خانم "توكل كرمان" را علم كردند و مدتي در اروپا اورا تور توجيهي بردندولي بعد از اين كه به يمن برگشت رفتار او عليه انقلاب بود و لذا مورد توجه مردم قرار نگرفت .

وي افزود: شعار هاي  انصار بسيار حكيمانه و طبق خواست مردم بود آنها همان شعارهاي مردم را سر دادند تبري از آمريكا و اسرائيل مبارزه با فساد و اجراي عدالت بود.

انصارالله، گروهي بسيار عظيمي نيستند ولي شعارهاي آنان خواسته توده مردم است و به همين دليل طوايف به آنان مي‌پيوندند فرق بين انقلاب مصر و يمن اين است كه در مصر ارتش در ظاهر با مردم اعلام همبستگي نمودولي وقتي بر اوضاع مسلط شد اخوان را كنار گذاشت و قدرت را در دست گرفت ولي در يمن متفاوت است در يمن ارتش تسليم انقلابيون شد ولي در انقلاب دخالت نكرد. با اوضاع پيش آمده سعودي‌ها به شدت در تكاپو هستند كه حيات خلوت خود را از دست ندهند و به هر صوتي از نفوذ جمهوري اسلامي ايران در يمن بكاهندبه همين علت براي اين كه حوثي‌ها را محاصره كنند ودست آنها را از منابع اقتصادي كوتاه كنند طرحي آماده كردندكه يمن را به شش منطقه خود مختار تقسيم نمايند كه حوثي ها آن را نپذيرفتندو اين موضوع نيز به ضرر طراحان اين اين قضيه تمام شد.

وي درادامه بيانات خود گفت موضوعي كه آمريكا و اسرائيل و سعودي‌ها را آشفته كرد موقعيت ژئواستراتژيك يمن است كه هر كشوري بر اين منطقه تسلط داشته باشد برخليج عدن، باب المندب و درياي سرخ اشراف دارد سعودي‌ها چون خودشان نمي‌توانند از قدرت نظامي استفاده كنند در حال تحريك مصري‌ها هستند به اين بهانه كه تسلط حوثي‌ها امنيت كانال سوئز را به خطر انداخته است، و اسرائيلي‌ها نيز براي امنيت خودشان در اين منطقه وقت زيادي تاكنون صرف كرده‌اند.

در اين بين سعودي‌ها از همه بيشتر نگران هستند گر چه مسئولين آنان حرف نمي‌زنند ولي بعضي از سياستهاي آنان در روزنامه‌هاي دولتي انعكاس پيدا مي‌كند و محور مطالب اين روزنامه‌ها در خصوص يمن اينگونه است:

1-    به هيچ عنوان نمي‌گذاريم ايران بر يمن تسلط پيدا كند.

2-    يمن بايد تجزيه شود انصار فقط بايد در منطقه صعده بمانند.

3-    تحريك سني ها عليه شيعيان زيدي

4-    كمك به القاعده براي شرارت در يمن (با اين كه در جاهاي ديگر مثل سوريه و عراق دولت عربستان عليه القاعده موضع پيدا كرد ولي در اين جا مي‌خواهد با القاعده كمك كند تا حوثي‌ها به اهدافشان نرسند).

5-    تحريك مردم به تظاهرات حتي در مناطق دور دست واگر چند نفر تظاهرات كنند در رسانه‌هاي آنها بزرگنمايي مي‌شود علت برپايي تظاهرات اين است كه نيروهاي حوثي وادار به خشونت بشود بعد اعلام كنند كه اينها مستبد هستند و رفته رفته محبوبيت خود را از دست بدهند در تظاهراتها هم شعار مي‌دهند نيروهاي مليشيا بايد بروند.

6-     بستن سفارتخانه‌ها

7-    قطع كمكهاي خارجي به يمن

8-    عدم ارتباط با كشورهاي خارجي

9-    فشار اقتصادي

10-جلوگيري از فروش نفت مناطق نفت خيز

وي ادامه داد؛در اين چند روز اخير هم سعودي ها و همپيمانانشان سناريوي عجيبي را اجرا كردند كه انصاراله متوجه اين سناريو نبود اين كه منصور هادي عبد ربه  تمارض به مريضي كرد، و خانواده او خصوصاً پسرش مرتب با او در ارتباط بود در اين ملاقاتها توطئه انتقال منصور هادي به عدن چيده شد چون طايفه او اهل عدن بود او را به عدن بردند به محض رسيدن به عدن اعلام كرد طي نطقي استفعاء خود را پس خواهد گرفت و از اين پس او رئيس جمهور يمن خواهد بود تا كشورها دولت او را به رسميت بشناسند اين يك مقداري كار انصاراله را مشكل كرده است. انصاراله با جريانهاي سياسي تفاهم كردند كه انتخابات برگزار شود شوراها را تشكيل بدهند تا حاكميت در يمن مستقر شود.

آقاي دكتر مهتدي در خاتمه به سؤالات چند تن از از حضار به طور مستوفي پاسخ گفت.

در انتهاي جلسه آقاي رباني رئيس محترم مركز مطالعات نيز به ارائه توضيحي در مورد يمن و نقش آن در گسترش اسلام و تشيع و جايگاه آن در روايت آخرالزماني پرداخته و از سخنران جلسه و حضار جهت حضور تشكر به عمل آورد.

 


١١:٠٧ - سه شنبه ٥ اسفند ١٣٩٣    /    شماره : ٦٢٦٤٣٦    /    تعداد نمایش : ١٧٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج