اخبار > به همت مركز مطالعات نشست تخصصي "ضرورت ها و الزامات گفتگوهاي فرهنگي در دوران پسا توافق" برگزار گرديد.


  چاپ        ارسال به دوست

به همت مركز مطالعات نشست تخصصي "ضرورت ها و الزامات گفتگوهاي فرهنگي در دوران پسا توافق" برگزار گرديد.

در اين نشست پس از عرض خوشامد گويي توسط آقاي سليماني معاون پژوهش و آموزشي، جناب آقاي دكتر سليمي به ارائه مطالب خود پرداختند. ايشان در ابتدا با اشاره به تعاريفي كه از واژه فرهنگ وجود دارد، به سه مورد از مهمترين اين تعاريف اشاره كرده و عنوان نمودند كه نگاه به فرهنگ به عنوان يك شبكه معنايي كه سيال است و دائما در حال قبض و بسط مي باشد، در درك روابط فرهنگي مفيد خواهد بود. در اين معنا، همه كنش هاي انسان فرهنگي است و به عنوان مثال تمام سياست هاي اقتصادي و فعاليت هاي سياسي جنبه فرهنگي داشته و بنابراين دنياي ما مجموعه اي از كنش هاي معنايي فرهنگي مي باشد. در اين رويكرد كار فرهنگي ديگر معناي حداقلي تبليغي را ندارد.  وي، گفت: دنياي ما دنياي شبكه‌هاي معنايي است كه هويت‌ها، فرهنگ‌ها و كنش‌هاي رفتاري را تشكيل مي‌دهد.

 دكتر سليمي همچنين به نظريه‌هاي روابط بين‌الملل اشاره و تصريح كردند: براي درك روابط بين‌الملل امروز، سه نظريه واقع‌گرایی، انتقادي و سازه‌انگاری مدنظر قرار دارد كه مشهورترين آن، واقع‌گرایی است، كه متاسفانه در كشور ما الزامات و بايسته هاي آن به خوبي شناخته شده نمي باشد. در اين رويكرد، بازيگران اصلي دولت‌ها هستند و در صحنه بين الملل، در جستجوي دو مسأله امنيت بيش‌تر و منعفت بالاتر هستند و ساير امور تنها پرتويي از اين دو اولويت دولت ها به شمار مي روند. در اين رويكرد  مولفه هايي مانند حاكميت ملي، فرهنگ ملي، و... معنا پيدا مي كند.

رويكرد دوم، نظريه انتقادي مي باشد كه مبتني بر نگاه ماركسيستي به تحولات و پديده هاي نظام بين الملل است. نقطه محوري اين نوع نگاه مسئله سلطه مي باشد. در اين چارچوب، سرمايه داري بعد از قرن شانزدهم بنياد سلطه فراگير در دنيا بوده و تمام روابط سياسي، اقتصادي و فرهنگي برساخته نظام سلطه مي باشد. امانوئل والرستاين، كه يكي از معروف ترين نظريه پردازان اين رويكرد مي باشد، معتقد است امروزه سلطه جنبه فرهنگي به خود گرفته است و جنگ اصلي امروز جنگ فرهنگي مي باشد. وي معتقد است چنانچه ايران بتواند در موضوع هسته اي مقاومت كرده و منويات خود را به كرسي بنشاند اين مقاومت، سلطه فرهنگي كشورهاي غربي را در ذهن انديشمندان خوهد شكست.

چارچوب بعدي تفسير تحولات بين المللي كانستراكتيويسم (Constructivism) يا سازه انگاري مي باشد. در اين رويكرد، دو مقوله فرهنگ‌ و هويت نقطه ثقل مي باشد. طبق اين نگاه انسان ها وقتي فعال مايشاء مي شوند كه در مرحله اول بتوانند به شناخت درستي از خود و هويت خود دست يابند. در اين ديدگاه پديده هاي مادي معاني متفاوت در خود دارند. به عنوان مثال ارتش آمريكا كه يك پديده مادي است در ذهن ايراني يك معنا و در ذهن يك فرد اروپايي معناي متفاوتي دارد. در ذهن اولي اين پديده مادي امنيت زدا و در دومي امنيت آفرين مي باشد. اين چارچوب به شما مي گويد، همان طوري كه شما به تحولات و پديده ها مي نگريد، همان معرفت براي شما حاصل مي شود. امروزه سازه‌انگاری در حال تبدیل‌شدن به جریان اصلی در روابط بین‌الملل است.

ايشان در بخش پاياني سخنراني خود به موضوع توافق هسته‌ای اشاره نمودند و خاطرنشان ساختند كه دستاورد اصلي توافق هسته درواقع اين است كه ما ذهنیت‌ها و سدهاي معنايي طرف‌های بین‌المللی را نسبت به خودمان شکسته‌ ايم و امروز دنيا با چشم ديگري به ما مي نگرد. اين تفاوت نگاه نسبت به قبل پتانسيل فوق العاده اي براي كار فرهنگي ايجاد نموده است و بايد به نحو احسن از آن بهره برد. همچنين در چند سال اخير دوگانه‌ای در جهان اسلام شکل‌گرفته است 1- اسلام عقلايي علم پرور كه شيعيان نماينده آن هستند 2- اسلام خشونت گرا با نمايندگي داعش؛ و اين فرصت منحصربه‌فردی است كه براي جمهوري اسلامي ايران ایجادشده است.

درپايان اين نشست دكتر ابراهمي رياست سازمان،با اذعان به اينكه روابط فرهنگی، زمینه لازم برای تسهیل مذاکرات و فهم متقابل را پدید می‌آورد، گفت: ما باید برای تأثیرگذاری مسايل فرهنگی، مسیر درست را انتخاب کنیم.وي در ادامه تأكيد كرد:براي اينكه در عرصه فرهنگ تأثيرگذار باشيم، لازم است تا نسبت به پالايش داشته‌هاي فرهنگي خود توجه كنيم.

ايشان افزودند: اگر به داشته‌های خود در سطح منطقه بنگريم، خواهيم ديد كه هيچ كشوري به اندازه ايران در عرصه فرهنگي ثروتمند نيست.وي همچنين با تأكيد دوباره بر اينكه ايران يكي از ثروتمندترين كشورها در عرصه فرهنگ است، گفت: اگر رفتار و تعامل فرهنگی ما در عرصه بین‌الملل به گونه‌ای باشد که مورد توجه قرار بگیرد، می‌تواند اثربخشی ايجاد كند.

ابراهيمي‌تركمان در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت بحث گفت‌وگو در دنياي كنوني، اظهار كرد: براي گفت‌وگو و ايجاد روابط بين‌الملل در سطح جهان لازم است تا زبان ملي را به زبان بين‌المللي تبديل كنيم كه اين، يك ضرورت مهم به شمار مي‌رود. رييسسازمان با تأكيد بر اينكه بايستي گفت‌وگوها را به سمت «یکدیگرفهمی» هدایت کنیم، افزود: با توجه به داشته‌هاي فراواني كه در عرصه فرهنگ از آن برخورداريم بايد به راهكارهاي نفوذ فرهنگي دست يابيم.

 


١٢:٣٣ - دوشنبه ١٣ مهر ١٣٩٤    /    شماره : ٦٣٨٢٨٧    /    تعداد نمایش : ١٣٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج