اخبار > همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌گرايي»


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌گرايي»

همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌ گرايي»

همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌ گرايي»، 11 اسفند ماه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌گرايي» با حضور و سخنراني علي‌اكبر ولايتي، مشاور عالی مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي)، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی، معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالي)، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و جمعي از انديشمندان و صاحب‌نظران، ساعت 9:30 صبح 11 اسفندماه در محل حسينه‌الزهرا(س) سازمان برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طي سخناني، گفت: جامعه امروز با موجی از افراطی‌گری، خشونت و هراس از دین مواجه است كه برگزاري اين دور از نشست‌ها مي‌تواند تأثير بسزايي در تحقق صلح و امنیت در جهان، داشته باشد.

وي با اذعان اينكه جهان اسلام با موضوع افراط‌گري مواجه است، گفت: در دو دهه اخیر، برخی گروه‌هاي ‌‌افراطی و تروریستی توانستند رشد و توسعه‌اي در جهان داشته باشند، كه اين مهم بيشتر در سطح جهان اسلام اتفاق افتاده است.

سليماني يادآور شد: اميد است تا حاصل اين دور از نشست‌ها، جهان عاری از خشونت و افراط‌گری را به دنبال داشته باشد، بدين دليل كه فرصتي براي تبيين چهره عقلاني و اسلامي شيعي در برابر افراطي‌گري فراهم مي‌كند.

سخنراني رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان در سخنان خود در همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌گرايي» گفت: مرحوم علامه طباطبايي در جلد سوم تفسير الميزان، نكته‌اي را بيان مي‌كند به اين شرح كه در قرآن كريم بيش از 300 بار به تفكر و تعقل؛ دعوت، اشاره يا تأكيد شده است. شايد كم‌تر موضوعي در قرآن به اين اندازه دعوت به آن شده باشد. در ادبيات فارسي هم تمامي آثار ادبي، بعد از اينكه با نام و ياد خدا آغاز مي‌شود، اديبان و انديشمندان ما توجه به تعقل و تفكر داشته‌اند و آن را ترويج داده‌اند. يعني بيش از هر چيزي به قوه عاقله و قوه فكر بشر، توجه كرده‌اند.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به بروز و گسترش افراطي‌گري در جهان، گفت: الان چه اتفاقي در جهان ما رخ داده است؟ مگر عقل در بشر وجود ندارد كه افراطي‌گري در اين جهان رشد كرده است؟ بايد عنوان كرد كه عقل وجود دارد، اما اشكالاتي وجود دارد كه اجازه نمي‌دهد جهان مسير خود را با تعقل پيش ببرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سخنان بزرگان جهان اسلام، اظهار كرد: شهيد مطهري از مرحوم غزالي مطلبي را نقل مي‌كند با اين مضمون كه در اين عالم، مقدار كم هر چيزي از عدم مطلق آن بهتر است؛ به جز يك چيز و آن هم علم است. اينگونه نيست كه داشتن مقدار كمي از علم، از عدم محض آن بهتر باشد.

وي افزود: شهيد مطهري مي‌گويد كه كم‌سوادي و كسي كه اطلاعات كمي دارد، سبب جهل مركب مي‌شود و رسيدن به اين جهل مركب توسط افراد نيمه‌آگاه، بيش‌تر از افراد بي‌سواد است. به اين ترتيب كه شخص كم‌سواد، خود را باسواد و عالم، تصور و خودش را به سمت جهل مركب هدايت مي‌كند.

عضو شورايعالي انقلاب فرهنگي همچنين گفت: ابن سينا هم در اين باره مي‌گويد كه اگر مي‌خواهي زرنگ باشي، بترس از نيم‌زرنگي. زيرا انسان نيمه زرنگ، خطرش براي جامعه بسيار است.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان در ادامه سخنان خود تأكيد كرد: دليل وجود اتفاقات تلخ امروزي در جهان، پيداشدن و تكثير انسان‌هاي نيمه است. انسان‌هايي كه نيمه ‌ديندار، نيمه‌ عالم، نيمه عاقل و ... هستند و در انحراف افكار ديني مؤثرند. آنها تنها بخشي از قرآن را مي‌خوانند و مي‌بينند و از آن براي جنگ بهره مي‌برند و درك نمي‌كنند كه آيات قرآن كريم را بايد با آيات ديگر آن تطبيق دارد.

وي تأكيد كرد: اين اعمال افراط‌گرايانه توسط نيمه‌انسان‌هاي سبب شده تا دين از بُن تغيير يابد. در حديثي هم آمده كه در روزگاري اگر دين را ببينيد، آن را نخواهيد شناخت.

ابراهيمي‌تركمان افزود: انسان‌هاي افراط‌گرا، انسان‌هاي نيمه هستند و به قول غزالي، خطرشان بيش از انسان‌هاي ديگر است.

 

وي همچنين با بيان اينكه اين گروه‌هاي افراطي كه با نام اسلام فعاليت مي‌كنند، مسلمانان را دشمن اصلي خود مي‌پندارند، گفت: آنها برادران مسلمان و مسلمانان را دشمن نزديك خود و رژيم صهيونيستي كه در نزديكي آنها قرار دارد را دشمن دور خطاب مي‌كنند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خاتمه افزود: افراطي‌ها، انسان‌هاي نيمه هستند و خطرشان در اين است كه جهل مقدس دارند، جهلي كه برايشان مقدس است و وقتي در مسير آن گام برمي‌دارند، آرامش مي‌گيرند.

سخنراني مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري

علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري در سخنان آغازين خود در همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌گرايي» با تشريح مختصر از نحوه شكل‌گيري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت: تأسيس اين سازمان يكي از ابتكارات مقام معظم رهبري است. خاطرم هست در زماني كه وزير امورخارجه كشور بودم، محضر ايشان مشرف شدم و اين فكر را مطرح كردند و قرار شد كه فعاليت‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك اقدام مهم در صحنه بين‌المللي، به صورت مستقل انجام شود. پس از آن بود كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، راه‌اندازي شد.

وي افزود: آقاي دكتر ابراهيمي‌تركمان هم كه در چندين كشور رايزن فرهنگي ايران بودند و كوله‌باري از تجربيات مفيد از فعاليت‌هاي فرهنگي در عرصه بين‌المللي دارند، در حال حاضر رياست اين سازمان را به عهده دارند كه منجر به اقدامات ارزشمند بسياري شده است و اميدوارم كه اين روند موفقيت همچنان ادامه داشته باشد.

علي‌اكبر ولايتي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به عنوان همايش، با بيان اينكه انقلاب اسلامي ماهيت فرهنگي دارد، گفت: ويژگي بارز شخصيتي رهبران انقلاب اسلامي يعني بنيانگذار عظيم‌الشأن جمهوري اسلامي ايران و مقام معظم رهبري، شخصيت فرهنگي ايشان است. پيام انقلاب هم پيام فرهنگي است و برخلاف انقلاب‌هاي بزرگ تاريخ كه ماهيت‌هاي مادي دارند، انقلاب اسلامي ايران، ماهيت معنوي دارد و با سلاح فرهنگ توانسته است تا مفاهيم انقلاب را به تمامي دنيا صادر كند.

وي تأكيد كرد: داعيه اصلي انقلاب اسلامي، احياي ارزش‌هاي اسلامي و فرهنگ اسلامي و تجديد بناي تمدن اسلامي، است.

مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري در بخش ديگري از سخنان خود، بيداري اسلامي را نماد بازسازي و شكوه مجدد تمدن اسلامي معرفي كرد و ادامه داد: بيداري اسلامي كه در سراسر جهان شاهد آن هستيم، حاصل امواج مختلف است كه موج اخير آن به دنبال انقلاب اسلامي شكل گرفته است.

ولايتي همچنين گفت: غربي‌ها به ويژه آمريكايي‌ها و به دنبال آن اروپايي‌ها، از همان ابتدا درصدد مقابله با انقلاب اسلامي برآمدند. با ابزارهاي نظامي و حصر اقتصادي نتوانستند كاري صورت دهند و به همين دليل به فعاليت‌هاي ضدفرهنگي كه نمونه‌اي از اقدامات فرهنگي است، روي آوردند و شروع به اسلام‌هراسي و اسلام‌ستيزي كردند.

رييس مركز مطالعات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود با اظهار اينكه دشمنان براي تخريب اسلام به مناطقي يورش بردند كه محل شكل‌گيري تمدن اسلامي در طول تاريخ تمدن اسلام بوده‌اند، گفت: جريان‌هاي تكفيري و افراط‌گرايي را در افغانستان، عراق، شام، مصر و يمن ايجاد كردند كه محل تولد و پرورش و بيان نظريات بزرگان و دانشمندان مطرح جهان اسلام هستند.

وي ادامه داد: دشمنان براي مقابل با امواج بيداري اسلامي كه جنس آن فرهنگي است، كار فرهنگي و به تعبيري ضدفرهنگي و افراط‌گرايي انجام مي‌دهند تا نام اسلام را تخريب كنند. براي نمونه ما از داعش ياد مي‌كنيم و آنها وقتي مي‌خواهند جنايات داعش را در رسانه‌هاي خود منعكس كنند، از عنوان دولت اسلامي استفاده مي‌كنند.

ولايتي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به انتشار دو نامه مقام معظم رهبري خطاب به جوانان غربي بيان كرد: اين اقدام، تبيين ديدگاه‌ رهبر يك نهضت اسلامي و انقلاب اسلامي براي سخن گفتن بدون واسطه با جوانان بود تا چهره واقعي اسلام را با اسلامي كه رسانه‌هاي غربي معرفي مي‌كنند، بشناسند.

وي همچنين با بيان اينكه مقاومت 5 ساله بشار اسد و مردم سوريه مقابل جريان‌هاي افراطي سبب شد تا آمريكا به دنبال تصويب قطعنامه شوراي امنيت براي انتقال قدرت در سوريه باشد، گفت: تاكنون چنين سابقه‌اي وجود ندارد كه سرنوشت حكومتي در يك كشور، بدون در نظر گرفتن آراي مردمي در شوراي امنيت سازمان ملل، تعيين شود. قطعاً اين اقدام مورد تأييد جمهوري اسلامي ايران نبوده و نخواهد بود.

ولايتي ادامه داد: غربي‌ها با استفاده از تمام ابزار ممكن حتي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت و افراط‌گرايي و دخالت بيگانگان، زور و تغيير حكومت‌ها، به دنبال برهم زدن نظم و ترتيب كشورهايي هستند كه به عنوان مهد شكل‌گيري تمدن بزرگ اسلامي محسوب مي‌شوند.

وي افزود: مراكز علم و دانش در جهان اسلام به محل و آوردگاه افراطيون و بروز مذهبي كه جز افراطي‌گري حاصل ديگري ندارد، تبديل شده است.

ولايتي در پايان سخنان خود تأكيد كرد: مقابله با اين افراط‌گرايان و حاميان آنها هر چند نيازمند اقدامات لازم نظامي و سياسي است، ولي در صورتي به شكل اساسي نتيجه خواهد داد كه مقابل فعاليت‌هاي ضدفرهنگي، مبارزه فرهنگي شكل بگيرد.

سخنراني معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالي)

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی، معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالي)، در سخنان آغازين خود در همایش «جمهوري اسلامي ايران؛ فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌گرايي» ضمن تشكر از برگزاري چنين همايش هايي توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: در خارج از مرزهاي كشورمان، شاهد حوادث مختلفي در سطح جهان هستيم كه شايد بتوان از ميان همه آنها به چند موضوع مهم اشاره كنيم.

وي نخستين مسئله مهم در حوادث سال جاري را رشد اسلام‌گرايي در يمن برشمرد و گفت: حوادث يمن و كشتار قريب به 11 ماهه مردم اين كشور توسط عربستان سعودي، منجر به مشخص شدن ماهيت عربستان شد.

جنوب يمن؛ جولانگاه القاعده

وي رشد القاعده و افراط گرايي در منطقه را يكي از نتايج تهاجم عربستان به يمن نام برد و افزود: جولانگاه القاعده، جنوب يمن بود و اين هديه‌اي است كه عربستان به گروه‌هاي تروريستي اهداء كرده است.

معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالي)، حادثه دوم را بحث توانمندي گروه‌هاي مقاومت دانست و افزود: توانمندي گروه‌هاي مقاومت به گونه‌اي است كه اسرائيل جرأت هيچ‌گونه هجمه‌اي را به حزب‌الله و ساير گروه‌هاي مقاومت ندارد.

وي موضوع برجام و مذاكرات هسته‌اي را حادثه سوم در سال 1394 عنوان كرد و گفت: با اهتمام جدي به رهنمودهاي مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) هم در شروع مذاكرات و هم در فرآيند و تصويب نهايي و همچنين، در نحوه اجرا، هدايت و مديريت‌هاي راهبردهاي ايشان و تلاش تيم مذاكره‌كننده بود كه در موضوع هسته‌اي به موفقيت دست‌ يافتيم.

حجت الاسلام و المسلمين قمي، در ادامه ضمن اشاره به موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، گفت: مسئله ديگري كه امسال با آن مواجه بوديم، انجام دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بود كه در روزهاي اخير صورت گرفت. نخستين معناي اين انتخابات، نهاديه شدن مردم‌سالاري ديني در جمهوري اسلامي ايران و مشاركت 62 درصد از مردم بود؛ در حاليكه عناصر ضد انقلاب اين انتخابات را شكست‌خورده مي‌خواندند اما ما شاهد حضور گسترده مردم در پاي صندوق هاي رأي بوديم.

وي، معناي ديگر اين انتخابات را تقويت انگيزه و روحيه دوستداران انقلاب در خارج از كشور دانست و گفت: مردم كشورمان با مشاركت گسترده خود و برپايي انتخابات شكوهمند توانستند انگيزه دوستداران انقلاب و مدافعان در سوريه، يمن و فلسطين را افزايش دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه سخنان خود به بحث فرصت‌ها و تهديدهاي فرهنگي افراط‌گرايي، اشاره و تصريح كرد: اينكه در سال آينده در خصوص مسئله تكفيري و افراطي‌ها با چه تهديد‌هايي مواجه هستيم و چه فرصت‌هايي داريم، لازم است تا ابتدا به شش حوزه مواجه اين تهديد‌ها اشاره شود.

معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالي)، تروريسم، شيعه، مقاومت، حقوق بشر و امنيت انرژي را از عوامل تهديدزا در سال آتي برشمرد و ضمن تشريح آن، بر بهر‌ه‌گيري از سياست‌هاي رسانه‌اي و تبليغاتي براي مقابله با عوامل تهديدزا تاكيد كرد و افزود: لازم است از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اجلاس‌هاي منطقه‌اي عليه تروريسم به منظور همكاري‌هاي اطلاعاتي، سياسي و اجتماعي با همكاري كشورهاي همسو برگزار شود.

ايران؛ پرچم‌دار امنيت و مبارزه با تروريسم

وي در ادامه به تقويت گفتمان ضد تروريسم بودن نظام جمهوري اسلامي ايران، اشاره كرد و گفت: ايران جزء پيشگامان مبارزه با تروريسم و پرچم‌دار اين حوزه است، فلذا بايد كارهاي فرهنگي در سطح منطقه و بين‌الملل ادامه يابد.

معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي)، بيان كرد: مسئله بعدي، مصونيت سازي حهان اسلام از اقدامات تروريستي و معطوف شدن آن به خارج از جهان اسلام، سياستي است كه بايد بدان توجه كنيم. در عين حال، پيش‌بيني ما اين است كه داعش به عنوان خطرناك‌ترين گروه تروريستي در سال 95 باقي مي‌ماند.

تداوم حفظ حلقه مقاومت در سوريه در سال آينده

وي ضمن اشاره به بحث مقاومت، جمهوري اسلامي ايران را مهم‌ترين محور حمايت از مقاومت نام برد و گفت: قدرت برتر جمهوري اسلامي ايران به عنوان حامي اصلي مقاومت است اما در اين مسير، دو چالش در برابر مسئله مقاومت وجود دارد كه نخستين مسئله، سوريه است زيرا علي‌رغم آتش بسي كه انجام شده، احتمالاً در سال آينده اين جنگ اما با شدت كمتري ادامه يابد و دومين چالش، دامن زدن به فرقه‌گرايي جنگ شيعه و سني براي ضربه زدن به عنصر مقاومت است.

معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالي)، ضمن تاكيد بر همگرايي بيشتر به مسايل منطقه، به موضوع حقوق بشر اشاره كرد و گفت: برآورد ما اين است كه مسئله حقوق بشر در سال 95 همچنان استمرار فشار عليه ايران است و احتمالا تحريم‌هاي جديدي را در پي داشته باشد.

وي در سخنان پاياني خود، يادآور شد: ما بايد همواره مدافع حقوق بشر باشيم و تهديد‌هايي كه فكر مي‌كنيم در سال 95 كاهش مي‌يابد را به صورت كارشناسي شده و سازمان‌يافته بررسي كنيم كه در اين مسير سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي مي‌تواند مثمرثمر واقع شود.

رونمايي تازه­هاي نشر  مركز مطالعات فرهنگي بين المللي

در اين همايش كه جمعي از انديشمندان حوزه روابط فرهنگي حضور داشتند، از 18 اثر پژوهشي مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و اولين شماره فصلنامه علمي تخصصي روابط فرهنگي رونمايي به عمل آمد.

مجموعه مقالات :

1- افراط گرايي در آسياي مركزي

2- افراط گرايي در اروپا

3- افراط گرايي در جهان عرب

مجموعه نشست ها :

1- مجموعه نشست هاي افراط گرايي در اروپا

2- مجموعه نشست هاي افراط در جهان عرب

3- افراط گرائي در جهان

4- ارتباطات فرهنگي ايران با جمهوري داغستان و شهر دربند

5- بررسي تاثير متقابل روابط ادبي ايران و روسيه

مجموعه مطالعات منطقه اي :

1- گزارش كميسيون ميشرا

2- بررسي مولفه اي تاثير گذار بر فرهنگ بوسني هرزگوين

3- جستارهايي در فرهنگ مردمي بلاروس

4- آزادي هند به روايت مولانا ابوالكلام آزاد

5- مساجد استراليا

6- بررسي سلامت روان و بهزيستي دانشجويان ايراني

7- جريان شناسي گروههاي سلفي ، جهادي و تكفيري

8- رسانه در جمهوري بلاروس

9- ميثاق سياسي سند

10- چيستي جريان هاي افراطي و تكفيري

همچنين، علاوه بر برپايي نمايشگاه كتاب و رونمايي از نخستين شماره از فصلنامه روابط فرهنگي، مطالعات منطقه‌اي منتشره، معرفي و رونمايي شدند.

 


٠٩:٣٢ - شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٤    /    شماره : ٦٤٧٠٦٥    /    تعداد نمایش : ٩٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج