اخبار > نشست سالانه کنفرانس دانشگاه هاروارد با شعار "نوآوری .. به سوی الهام نوین عربی"("الابتكار.. نحو إلهام عربي جديد")


  چاپ        ارسال به دوست

نشست سالانه کنفرانس دانشگاه هاروارد با شعار "نوآوری .. به سوی الهام نوین عربی"("الابتكار.. نحو إلهام عربي جديد")

گزارش خبری از مراسم افتتاحیه یازدهمین نشست سالانه کنفرانس دانشگاه هاروارد 
با شعار "نوآوری .. به سوی الهام نوین عربی"("الابتكار.. نحو إلهام عربي جديد")

یکشنبه 15 فروردین ماه 1395

هتل شانگرلای مسقط

مراسم افتتاحیه یازدهمین نشست سالانه کنفرانس دانشگاه هاروارد با شعار "نوآوری .. به سوی الهام نوین عربی"("الابتكار.. نحو إلهام عربي جديد")در تاریخ یکشنبه 15 فروردین ماه 1395 در هتل شانگرلای مسقط آغاز به کار کرد.

هدف اعلامی این هم اندیشی دستیابی به یک برنامه عمل برای تعیین اهداف مشترک و توانبخشی به نسل جدیدی از جوانان در جهان عرب بوداز طریق طراحی یک نقشه راه که به رشد و توسعه منتهی شود. و همچنین از خلال دستیابی به راه حل های مشترک برای خاتمه دادن به  درگیری های منطقه ای و ساخت و ساز اقتصاد و انتشار فرهنگنوآوری در بخش های مختلف همچونآموزش، هنر، و سیاست و خلاقیت های فکری.

سخنران های کلیدی این همایش عبارت بودند از:

 1. يوسف بن علوي وزير امور خارجه عمان

 2. مارك جي سيفرز سفير ولايات متحدة آمریکا در عمان

 3. محمد بن محفوظ العارضي رئيس مجلس إدارة بانك وطني عُماني و شركت “إنفستكورب”،

سخنرانان در 6 موضوع به بحث و گفتگو پرداختند:

 1. "سیاست های نوآورانه: دستیابی به راه حل های مشترک برای منازعات منطقه ای،"

 2. "ساختن اقتصاد نوآورانه"

 3. "نوآوری در مدارس عربی،"

 4. "نوآوری در هنر و فرهنگ"،

 5. "خلاقیت فکری: قرائت جدید از اسلام"،

 6. "نوآوری و کارآفرینی."

بن علوی وزير امور خارجه عمان در این نشست گفت:

ما با دانشگاه هاروارد تعامل تنگاتنگ داریم و در نگاه ما هاروارد به عنوان یکی از دانشگاه هایی است که در خدمت صلح است. از این رو؛ سلطان قابوس در دهه نود، فرمانی مبنی بر اختصاص کرسی صلح در دانشگاه هاروارد در زمینه امور بین المللی به نمایندگی از ایشان صادر کرده اند.

او افزود: عرب ها(مسلمانان) از طریق ارزش های اسلامی در دوره هایی از زمان به تمدن بشری با تثبیت فرهنگ همکاری و اقدامات بشردوستانه میان همه مردم خدمت رسانده اند؛ لذا پیام اسلام در سراسر گیتی گسترش یافت و آنگاه که ما فرهنگ اسلامی را به عنوان یک کالا نگاه کردیم از پیشرفت های علمی در جهان و توسعه و تمدن اسلامی عقب ماندیم.

او توضیح داد که عقب ماندگی اعراب از حضور علمی در مراکز دانشگاهی جهان، نتیجه اعمال محدودیت های دولت های اعراب(اسلامی) است.

وی تاکید کرد که تمدن با عقل و معرفت ساخته شده است، از این رو باید به سوی تولید فناآورانه، رو کرد و از فرهنگ مصرف کننده گی محض خارج شد. وی در پایان از جوانان عرب خواست تا به فرهنگ تولید فنی روی آورند. او تصریح کرد که ما بخشی از جهان هستیم و باید راه حل خودمان را برای زندگی بهتر پیدا کنیم و هرگز نمی توانیم در انزوا از جهان به سر بریم.

همچنین در این نشست مارك جي سيفرز سفير ولايات متحدة آمریکا در عمان از توافقنامه های امضا شده در زمینه تجارت آزاد و کنوانسیون آموزش و پرورش و فن آوری میان عمان و آمریکا سخن گفت و از کشور عمان و شخص سلطان قابوس تقدیر کرد.

أحمد الطيب الجيليرئيس انجمن فارغ التحصیلان عرب دانشگاه  هاروارد نیز در این همایش گفت:ما در جهان عرب نیازمند تفکر خلاق و تشویق خلاقیت هستیم. وی افزود:ما به منظور جذب دانشجویان اعراب به دانشگاه هاروارد و تقریب آنها و به منظور رسیدن به تحول و پیشرفته در جهان عرب تلاش می کنیم.

ملاحظات

 1. این همایش توسط مركز تجاري عماني آمريكایي با همکاری انجمن فارغ التحصیلان عرب دانشگاه  هاروارد و با هدف دستیابی به راه هایی برای استفاده بهینه از ثروت و فرصت های آموزشی، فنی و اقتصادی که در منطقه وجود دارد؛ برگزار شد.

 2. در این هم اندیشی بیش از 350 نفر از برجسته ترین استادان و روشنفکران، تصمیم گیرندگان و اندیشمندان از کشورهای ایالات متحده آمریکا، خاور میانه و اروپا مشارکت داشتند.

 3. میزبان این دور از همایش کشور عمان بود؛ همانگونه که نشست های قبلی در ابوظبی، امان، قاهره، دمشق، دوحه، دبی، رباط و تونس برگزار شده بود.

 


٠٨:٤٨ - سه شنبه ١٧ فروردين ١٣٩٥    /    شماره : ٦٤٨٦٤٥    /    تعداد نمایش : ٩٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج