اخبار > انتشار کتاب « ادبیات انقلاب مشروطه ایران، آثار فتحعلی آخوندزاده » در پاریس


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب « ادبیات انقلاب مشروطه ایران، آثار فتحعلی آخوندزاده » در پاریس

گزارش انتشار کتاب « ادبیات انقلاب مشروطه ایران، آثار فتحعلی آخوندزاده » در پاریس

اخیراً در پاریس، کتابی تحت عنوان « ادبیات انقلاب مشروطه ایران، اشعار فتحعلی آخوندزاده» به قلم آقای باقر مومنی و با مقدمه عطا آیتی و پییر شاردن (Pierre Chardin)توسط انتشارات هرمتان منتشر شده است.

نویسنده این کتاب، مترجم و فعال سیاسی با تمایلات چپگرایانه می باشد. باقرمومنی که یکی از پژوهشگران ادبیات سیاسی پایان قرن نوزدهم ایران است، تا کنون حدود پنجاه کتاب به رشته تحریر درآورده است که از آن جمله کتاب « ایران در آستانه انقلاب مشروطه » است که در سال 1996 در تهران به چاپ رسیده است.

در پشت جلد این کتاب در خصوص درام نویس دوران مشروطه ایران، فتحعلی آخوندزاده، می خوانیم؛ آخوندزاده کسی بود که به فرهنگ پارسی در پایان قرن نوزدهم کاملاً شکلی ایرانی بخشید.

به باور نویسنده، میرزا فتحعلی آخوندزاده بدون شک یکی از درام نویسان با استعداد معاصر حداقل در مشرق زمین بوده و به عنوان یکی از پیشگامان ادبیات سکولار و ملی ایران است. اندیشه او که ملهم از کارهای مربوط به « عصر روشنگری » اروپا، بویژه دایره المعارف نویسان  فرانسوی در زمینه های اجتماعی و سیاسی است، منشاء و محرک برخی مفاهیم مدرن با زبانی روان و قابل فهم برای همه است. آخوندزاده همچنین توانسته است، نقشی را در زمینه ادبیات ایرانی ایفا نماید که چندین دهه بعد الهام بخش « انقلاب مشروطه» و جنبش های سیاسی و اجتماعی که در ایران بتدریج شکل گرفتند، باشد.

از نگاه باقر مومنی، هرچند برخی نمایش نامه های این درام نویس ایرانی در فرانسه ترجمه شده اند، اما آخوند زاده، به عنوان متفکر ماتریالیست، اصلاح طلب و شخصیت ترقی خواه ایرانی که همواره از برابری حقوق زن و مرد دفاع کرد، چندان معرف حضور جامعه ادبی فرانسه نیست.

در توضیحات معرفی این کتاب آمده است که: نتیجه کار تحقیقاتی آقای مومنی به روشن شدن بخشی از فعالیت های ادبی قرن نوزدهم در ایران کمک کرده و ایده ای از ماهیت مبارزات مردم ایران در آن دوره به خواننده ارائه می دهد.

تهیه و تنظیم : رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاریس


٠٩:٥٣ - يکشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ٦٤٩٨٩٩    /    تعداد نمایش : ٥٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج