اخبار > گزارش نشست« تحلیل متقاطع پیرامون مهاجران ایرانی ساکن اروپا : نوع، طبقه، جنسیت، مذهب، خانواده »


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش نشست« تحلیل متقاطع پیرامون مهاجران ایرانی ساکن اروپا : نوع، طبقه، جنسیت، مذهب، خانواده »

نشست « تحلیل متقاطع پیرامون مهاجران ایرانی ساکن اروپا : نوع، طبقه، جنسیت، مذهب، خانواده » در دانشگاه پاریس دیدرو

روز 10 خرداد 1395 نشستی تحت عنوان « تحلیل متقاطع پیرامون مهاجران ایرانی ساکن اروپا : نوع، طبقه، جنسیت، مذهب، خانواده » در دانشگاه پاریس دیدرو برگزار می شود. این نشست که با مشارکت مرکز آموزش، اسناد و تحقیقات مطالعات فمینیستی و همچنین لابراتوار تغییر اجتماعی و سیاسی برگزار می گردد، میزبان اساتید و دانشجویان جامعه شناسی همچنین علاقمندان به آشنایی با جامعه ایرانی خواهد بود.

سخنرانان مراسم افتتاحیه این نشست، خانم آزاده کیان و آقای نادر وهابی، از اساتید دانشگاه های پاریس هستند. ریاست بخش اول این نشست مطالعاتی با آقای پدرو ویانا، اقتصاددان و عضو شورای علمی مجله « مهاجرت ها، اجتماع » خواهد بود.

خانم آزاده کیان، استاد جامعه شناسی دانشگاه پاریس 7، و مدیر مرکز آموزش، اسناد و تحقیقات و مطالعات فمینیستی دانشگاه پاریس 7، از مسئولان فدراسیون ملی تحقیق روی جنسیت، محقق همکار در واحد تحقیقاتی دنیای ایران و هند، مدیر نشر و عضو هیئت تحریریه نشریات سدرف (Cedref)، عضو هیئت تحریریه مجله آبستراکتا ایرانیکا، وابسته به مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و انستیتوی فرانسوی تحقیقات در ایران همچنین عضو هیئت تحریریه « مجله مطالعات زنان» دانشگاه تهران است.

آقای نادر وهابی نیز استاد جامعه شناس در موسسه ملی زبان و تمدن های شرقی (اینالکو) وابسته به دانشگاه پاریس 3 است و هم اکنون به تدریس درس تاریخ ایران معاصر در این موسسه مشغول است. سخنرانی های این نشست مطالعاتی با سخنرانی آقای نادر وهابی پیرامون شکل گیری جوامع پراکنده ایرانی در سراسر دنیا حاصل از پدیده مهاجرت آغاز خواهد شد.

در ادامه آقای رضا کاظم زاده، روانشناس ایرانی ساکن بروکسل ، مقاله خود را تحت عنوان «خانواده ایرانی در مقابل چالش تبعید» ارائه خواهد داد.

سومین سخنران جلسه نیز خانم جودیت آلبرشت از دانشگاه برلن است که پیرامون موضوع تحقیقات خود تحت عنوان « مهاجران ایرانی در آلمان» بر ای حاضران در نشست سخن خواهد گفت.  خانم آلبرشت وابسته به انستیتوی اجتماعی و مردم شناسی فرهنگی در دانشگاه آزاد برلن است.

بخش دوم برنامه که عصر همان روز و با ریاست خانم آزاده کیان، استاد جامعه شناس ایرانی دانشگاه پاریس 7 برگزار خواهد شد، با سخنرانی خانم مستوره فتحی آغاز می شود. خانم فتحی، دانشجوی پست دکترا در دانشکده علوم اجتماعی و سلامت دانشگاه بورنموث انگلستان، مقاله ای را با عنوان « اهمیت طبقه اجتماعی در داستان هایی از ایرانیان مهاجر طبقه فرادست انگلیس» در این نشست مطالعاتی ارائه می دهد.

در ادامه خانم فتانه فراهانی، استاد قوم شناسی از دپارتمان قوم شناسی و تاریخچه مذاهب و مطالعات جنسیتی از دانشگاه استکهلم مقاله ای ارائه خواهد داد که به مسئله جنسیت مهاجران ایرانی در سوئد خواهد پرداخت.

در پایان این نشست نیز، خانم ها آزاده کیان و کاترین ویتول دو وندن و آقایان نادر وهابی و پدرو ویانا به گفتگو و تبادل اندیشه با حاضران در جلسه پیرامون مباحث مطرح شده در این نشست مطالعاتی خواهند پرداخت.

تهیه و تنظیم : رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاریس

اردیبهشت 95


١١:٠٣ - شنبه ٨ خرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٢٦٠٩    /    تعداد نمایش : ٥٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج