اخبار > نشست تخصصي آخرين تحولات فرهنگي افغانستان


  چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصي آخرين تحولات فرهنگي افغانستان

به نام خدا

 

نشست تخصصي آخرين تحولات فرهنگي افغانستان

 

در مورخ 8/4/95 نشست تخصصي آخرين تحولات فرهنگي افغانستان با سخنراني جناب آقاي نوروزي معاون محترم رايزني فرهنگي ج.ا.ايران در كاربل برگزار شد. بخشي از سخنراني ايشان به شرح زير است:

كار در افغانستان در عين ظاهر ساده به علت‌هاي مختلف بسيار پيچيده است جامعه افغانستان جامعه پرچالش است و كساني كه كه در اين حوزه كار مي كنند بايد اين چالشها را بشناسند: اول اينكه جامعه افغانستان پر از شكاف است كشور افغانستان به علت جغرافياي خاص داراي كوهها و دره‌هاي وسيعي است هر قوم و طايفه‌اي بخشي از زمين راتملك نموده  و قلمروي براي خودش به وجود آورد و لذا ما قوميتهاي زيادي را مي‌بينيم همانند:قوم پشتو، تاجيك، هزاره ، تركمن ، ازبك  وساير اقوام كه به علت پراكندگي و گسستگي جمعيتي و فرهنگي عموماً اقوام با يكديگر ارتباط نداشتند در نتيجه تعامل كمتر وجود داشته و بعد از اينكه اين سرزمين به يك كشور تبديل شد آمادگي ارتباط و تعامل  در بين آنها كمتر به چشم مي­خورد. وقتي خوب به جامعه و اقوام دقيق مي‌شويم مي‌بينيم در بين اقوام شكافهاي بسياري وجود دارد فقير و غني و تحصيل كرده و سنتي و ديگر  موارد. حتي در بين شيعيان كه قاعدتاً بايد كمتر با اين مشكل مواجه باشيم مي‌بينيم شكافي با عنوان سيد و هزاره وجود دارد كه حاضر نيستند هم ديگر را تحمل كنند و در بين علما و ادبا هم چنان اين اختلاف و شكاف وجود دارد. مهمترين شكاف و تفاوت، مذهبي است با عنوان شيعه و سني كه اين موضوع حتي در رسوم و سنت‌ها هم تأثيرگذار است يعني در بسيار از موارد اختلافهاي قومي نيز به اختلاف مذهبي تعبير مي‌شود يعني اختلاف مذهبي بر اختلافات قومي سايه انداخته است عموم سنتها به نام دين است و به نام دين ترويج مي‌شوند.

گر چه درنسل جوان و تحصيل كرده نسبت به جامعه سنتي شكاف قومي كمتر وجود دارد. ولي شكاف در بين نسل نو به گونه ديگر به عنوان  تقابل سنت و مدرنيته بروز و ظهور كرده  كه  خيلي هم شديد است افرادي كه در ايران و غرب تحصيل كرده‌اند و به افغانستان برگشته‌اند به شدت با جامعه سنتي افغانستان مشكل دارند و بدين لحاظ جنبشها و كمپين‌هايي  با اين موضوع درجامعه افغانستان شكل گرفته است.

نتيجه اين كه ما هر كاري در افغانستان مي‌كنيم بايد اين تفاوت‌ها و اين شكاف‌ها را بشناسيم تا بتوانيم با اين جامعه برخورد مناسب داشته باشيم.

موضوع بعدي رسانه است در افغانستان بررسانه هاي افغانستان هيچ نظمي حاكم نيست هر كسي توانسته با اندك سرمايه‌اي يك روزنامه راديو و تلويزيون دست پا كند كار رسانه اي مي كند و در حال حاضر تعدادزيادي رسانه در افغانستان وجود دارد و كسي نمي‌داند دقيقاً چند رسانه ديداري ، شنيداري و نوشتاري دارد چرا كه رسانه‌هاي خلق الساعه با پرداخت مبلغي مي‌تواند ايجاد شود رسانه مجازي هم در افغانستان بسيار فعال است به عنوان مثال: فيس بوك در افغانستان به شدت طرفدار دارد هر اتفاقي در افغانستان بيفتد به شدت متأثر از فيس بوك است.

ادامه دارد...


١٣:٢٥ - يکشنبه ١٣ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٤٨٦٠    /    تعداد نمایش : ٥٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج