اخبار > نشست تخصصي بازخواني مفهوم حقوق بشر و تروريسم در دو نگاه آمريكايي و اسلامي


  چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصي بازخواني مفهوم حقوق بشر و تروريسم در دو نگاه آمريكايي و اسلامي

 

نشست تخصصي بازخواني مفهوم حقوق بشر و تروريسم در دو نگاه آمريكايي و اسلامي

(با تأكيد بر رويكرد نامه‌هاي مقام معظم رهبري به جوانان اروپا و غرب)

گفت‌وگو در برابر منطق خشونت و ترور مشخصه پيام مقام معظم رهبري به جوانان غربي است

اين نشست توسط  مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي  با سخنراني  دکتر علي‌اصغر سلطانيه، نماينده سابق ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در سالن شهيد رحيمي اين سازمان،روز دوشنبه 14 تير برگزار شد.

دكتر علي اصغر سلطانيه در سخنراني خود در اين نشست با بيان خاطرات و نمونه‌هاي مثالي از بيش از 35 سال فعاليت‌ ديپلماتيك خود از جمله؛ تأسيس نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، فعاليت‌هاي پرشمار در سمت سفير ايران در سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در ژنو (سوئيس) و وين (اتريش)، محكوميت رژيم صهيونيستي در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به دليل حمله هوايي به تأسيسات هسته‌اي عراق در سال 1361، حضور مؤثر در كنفرانس بازنگري معاهده منع اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي (NPT) در سال 1990 و همچنين نگارش كنوانسيون جهاني براي اعلام خبر حوادث هسته‌اي و كمك فوري بين‌المللي به كشورهاي حادثه ديده كه بعد از حادثه هسته‌اي چرنوبيل در سال 1986 انجام شد، اعلام تخلف آمريكا و شوروي (بعدها روسيه) در عدم نابودسازي سلاح‌هاي شيمايي با توجه به كنوانسيون منع گسترش سلاح‌هاي شيميايي و ... را از مواردي برشمرد كه مي‌تواند نگاه‌ها به سازمان‌هاي بين‌المللي را عيني‌تر و واقعي‌تر كند.

وي همچنين گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، سؤال جدي اين بود كه سازمان‌هاي بين‌المللي برچه اساس و اساسنامه‌اي تشكيل يافته‌اند و آيا با معيارها انقلاب تطابق دارند و يا نه؟ و در صورت وجود تناقضات بايد همچنان در اين سازمان‌ها عضو باشيم؟ نتيجه هم‌انديشي‌ها اين شد كه جمهوري اسلامي ايران در اين سازمان‌ها باقي بماند؛ اما حضوري پويا و قدرتمند و اثرگذار داشته باشد.

دكتر علي اصغر سلطانيه در ادامه با اشاره به اينكه منشور سازمان ملل را ابرقدرت‌ها با اهداف و اولويت‌هاي خود نوشته‌اند تا منافع آنها را حفظ كند، افزود: اگر تاكنون در سازمان‌هاي بين‌المللي (عليرغم بي‌عدالتي‌ها و تبعيض‌هاي آنها) مانده‌ايم، براي اين است تا تلاش خود را به كار ببنديم تا مانع تضييع حق بشويم.

مؤسس نمايندگي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كه در خلال سخنان خود خاطرات سال‌ها فعاليت‌ ديپلماتيك خود را براي روشن شدن موضوعات بيان مي‌كرد، در بخشي از سخنانش با بيان اينكه در نگارش و تعيين منشور سازمان ملل، اساسنامه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و معاهده منع اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي (NPT) رد پاي آمريكا و ابرقدرت‌ها ديده مي‌شود و تمامي آنها تبعيض‌آميز هستند، گفت: حتي منشور سازمان ملل را مي‌توان نماد حقوق بشر آمریکایی دانست.

وي افزود: آمريكا در طي اين سال‌ها 30 قطعنامه شوراي امنيت عليه رژيم صهيونيستي را وتو كرده است. در بحرين و يمن جنايت عليه بشريت انجام مي‌شود، اما قطعنامه همان است كه عربستان‌سعودي مي‌خواهد.

دكترعلي‌اصغر سلطانيه در بخش ديگري از سخنانش با بررسي پيام مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به جوانان غربي، آن را پيامي مهم و تاريخي عنوان كرد و با بيان اينكه نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در سراسر جهان بايد بندهاي اين پيام را در هر روز و به تعداد بسيار زياد در فضاي مجازي در اختيار افكار عمومي كشورها قرار دهند، گفت: از ويژگي‌هاي اين پيام مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: مخاطب اين پيام صميمانه جوانان و مردم هستند و نه دولت‌ها، بحث گفت‌وگو مقابل ترور را مطرح كرده است، منطقه مشخص و دنياي غرب را مطرح مي‌كند، محور قرآن را معرفي مي‌كند و پيشنهاد مي‌كند كه جوانان با توجه به آيات قرآن به نتيجه برسند و ... .

وي در پايان سخنان خود اظهار كرد: در تدوين معاهدات بين‌المللي قانون نانوشته‌اي وجود دارد كه همه حق وتو دارند و در صورت همراهي نكردن، آن معاهده تدوين نخواهد شد. بر اين اساس، توصيه من اين است كه هنگام تدوين هر معاهده جديدي، ديپلمات‌ها و به ويژه ديپلمات‌هاي فرهنگي به ارزيابي دقيق بپردازند و در صورت عدم تطبيق با ارزش‌هاي دين و نظام، مانع تدوين و تصويب آن شوند.


١٥:٤٧ - شنبه ١٩ تير ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٥١٥٦    /    تعداد نمایش : ٦٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج