اخبار > بررسي «دلايل خروج بريتانيا از اتحاديه اروپايي»


  چاپ        ارسال به دوست

بررسي «دلايل خروج بريتانيا از اتحاديه اروپايي»

نشست بررسي«دلايل خروج بريتانيا از اتحاديه اروپايي »

نشستي با عنوان «دلايل خروج بريتانيا از اتحاديه اروپايي و پيامدهاي آن» با سخنراني سعيد خالوزاده، پژوهشگر و استاد مطالعات اروپا و كارشناس ارشد مسايل اتحاديه اروپا در وزارت امور خارجه برگزار شد.

در اين نشست كه با حضور گروهي از مديران و كارشناسان معاونت بين‌الملل، معاونت پژوهشي و آموزشي و معاونت فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد، زمينه‌هاي خروج بريتانيا از اتحاديه اروپايي و فرصت‌ها و چالش‌هاي به وجود آمده در سطح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

ابوالحسن خلج‌منفرد، مديركل فرهنگي اروپا و آمريكاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هدف از برگزاري اين نشست را بررسي و تحليل يكي از مسايل مهم در حوزه اروپا در يك ماه گذشته دانست و اظهار اميدواري كرد كه ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي به وجود آمده برای گسترش حضور فرهنگي ايران در كشورهاي اروپايي و نيز فعاليت شبكه‌اي در كل اتحاديه اروپا، شناسايي شوند.

در ادامه خالوزاده به عنوان سخنران اصلي اين نشست، با تشريح روند تاريخي عضويت بريتانيا در اتحاديه اروپا، خروج اين كشور از اين اتحاديه را محصول ريشه‌هاي تاريخي و فرهنگي مردم اين كشور دانست و غيرقابل قبول بودن غلبه قوانين اتحاديه بر قوانين داخلي براي مردم اين كشور در كنار موضوعات اقتصادي و بحران مهاجرت را از عوامل رأي مردم اين كشور به خروج از اتحاديه عنوان كرد.

وي با اشاره به عدم تمايل دولتمردان بريتانيا و آمريكا به خروج اين كشور از اتحاديه اروپايي، گفت: پيش‌بيني دولتمردان بريتانيا، رأي منفي مردم به بحث خروج از اتحاديه بود؛ اما اين امر در عمل محقق نشد. اين در شرايطي است كه دولت بريتانيا از چهار سال گذشته موضوع خروج اين كشور از اتحاديه و فرصت‌ها و چالش‌هاي پيش روي اين كشور را در مراكز علمي و تحقيقاتي خود مورد ارزيابي قرار داده بود.

خالوزاده در ادامه با رد احتمال برگزاري همه‌پرسي مجدد در مورد ماندن يا خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا، عضويت مجدد اين كشور در اين نهاد را نيازمند سير مجدد مراحل قانوني عنوان كرد و در عين حال چالش خروج ايرلند و اسكاتلند از بريتانيا و پيوستن آنها به اتحاديه اروپا را از مسايل محتمل دانست.

از ديگر موارد مطرح شده در اين نشست توسط خالوزاده، تبعات سخت اقتصادي مسأله خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا براي انگليس بود كه جايگاه اين كشور را به عنوان چهارمين اقتصاد بزرگ دنيا، متزلزل ساخته و پيش‌بيني مي‌شود اين موضوع حداقل تا سال 2020 گريبانگير اين كشور باشد.

كارشناس ارشد مسايل اتحاديه اروپا در وزارت امور خارجه همچنين با اشاره به اينكه استقلال عمل بريتانيا پس از خروج از اتحاديه باعث نزديكي بيشتر اين كشور به آمريكا خواهد شد، از ديگر پيامدهاي اين موضوع را كم‌رنگ شدن نقش اقتصادي بريتانيا در اتحاديه اروپا و متمايل شدن اين كشور به همكاري‌هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي با كشورهاي خاورميانه و شرق دور همچون چين، عنوان كرد.

خالوزاده با رد احتمال ادامه‌دار بودن درخواست خروج كشورها از اتحاديه و فروپاشي آن، منافع اين نهاد را بيش از هزينه‌هاي آن براي اعضا دانست و در عين حال قدرت گرفتن احزاب راست در اروپا را از ديگر چالش‌هاي پيش‌روي اروپا و اتحاديه عنوان كرد.

براي دريافت كامل متن سخنراني اينجا را كليك نماييد. 


١٧:٣٥ - چهارشنبه ٦ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٦١٧٩    /    تعداد نمایش : ٧٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج