اخبار > ترجمه مقاله "رقابت جهادی :دولت اسلامی {داعش } ، گروه القاعده را به چالش می کشد


  چاپ        ارسال به دوست

ترجمه مقاله "رقابت جهادی :دولت اسلامی {داعش } ، گروه القاعده را به چالش می کشد

جهاد فراگیر{جهانی} در سالهای اخیر شاهد انقلاب وسیع در درون بود. میل دولت خلافت اسلامی برای گسترش خود در منطقه و سوریه و برپایی خلافتی که از مرزهای بین المللی عبور می کند ، راهی برای رقابت شدید جهاد داخلی ایجاد نموده است که هم اکنون شاهد آن هستیم.

امروزه جهان فقط تنها با یک تهدید جهادی سنی مواجه نیست ،بلکه با دو تهدید مواجه هست، بخصوص اینکه گروه القاعده و دولت اسلامی سعی بر غلبه بردیگری در صحنه بین المللی دارند.

روابط گروه القاعده و جنبش های سابق دولت اسلامی هرگز ثابت نبود، از اواسط سال 2014 میلادی این دو گروه در سوریه علیه همدیگر می جنگیدند. و هر دو وارد درگیری خصمانه لفظی گسترده و شدیدی شدند.

در سالهای اخیر دولت اسلامی از یک گروه تروریستی در عراق به یک حرکت شورشی خارج از مرزها توسعه پیدا کرد. علاوه بر این دولت اسلامی جایگاه گروه القاعده را به عنوان گروه جهادی سنی بارز در جهان به چالش کشید. و با توجه به عدم استقرار و ثبات در  برخی کشورهای اسلامی و بهره بردن از این فرصت، این دو گروه جهادی با عبورکردن از  مرزهای بین المللی اقدام به موجودیت خود نمودند تا به اهداف خارجی خود دست پیدا کنند. اما هر کدام از گروه القاعده و دولت اسلامی برای دستیابی به این اهداف از یک استراتژی مختلفی استفاده می کنند.

خلافت اسلامی (داعش ) در اواسط 2014م، خود را بعنوان حرکت جهانی جهادی معرفی کرد. که  قبل از آن ،گروه القاعده برای دستیابی به این عنوان بیش از 20 سال تلاش کرده بود .بطوری که گروه خلافت اسلامی با تصرف بخش  بیشتری از خاک عراق و سوریه به سرعت خود را به جهان تحمیل کرد.. بدون شک ریشه دولت اسلامی در مقایشه با گروه القاعده کم عمق تر است. این امری است که می توان بعنوان نقطه ضعف قدرت دولت اسلامی برای حفظ و نگهداری خود تلقی کرد.

براي دريافت كامل ترجمه مقاله ، اينجا را كليك نماييد.

براي دريافت اصل مقاله به زبان انگليسي ، اينجا را كليك نماييد.

براي دريافت اصل مقاله به زبان عربي، اينجا را كليك نماييد.


١٢:١٨ - سه شنبه ٩ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٩٠٣٧    /    تعداد نمایش : ١٢٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج