اخبار > گزارش افتتاحيه اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش افتتاحيه اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب

گزارش افتتاحيه اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب

نخستين اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب،2 بهمن ماه با حضور 85 انديشمند از كشورهاي الجزاير، تونس، مصر، مراكش، سوريه، لبنان، عراق، اردن، كويت و عمان و همچنين با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حداد عادل، رييس فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي، حجت‌الاسلام والسلمين سید ابوالحسن نواب رييس دانشگاه اديان و مذاهب، منوچهر متكي، معاون بين‌الملل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، مسعود فكري، دبير علمي همايش، محمد مهدي طهرانچي، رييس دانشگاه شهيد بهشتي و رييس دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب، مهدي محقق و نمايندگاني از انديشمندان عرب در حسينيه الزهراي (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افتتاح شد.

در اين اجلاس 85 انديشمند از كشورهاي الجزاير، تونس، مصر، مراكش، سوريه، لبنان، عراق، اردن، كويت و عمان حضور دارند كه در شش كميسيون مختلف شامل: ظرفيت‌هاي علمي ايران و جهان عرب براي تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، روابط فرهنگي و ادبي ايران و جهان عرب و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانيت، رسانه و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و عرب، جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي و همچنين جوانان ايران و جهان عرب و جايگاه آنان در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي در دانشگاه‌های شهيد بهشتي، فردوسي مشهد، علامه طباطبایی، الزهرا (س)، امام خميني(ره) قزوين و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي قم برگزار ‌مي‌شود.

در نخستين اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب تاکنون شش پیش‌نشست آن در کشورهای تونس، لبنان، قطر و ایران برگزار شده است.

نخستين اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از دوم تا چهارم بهمن ماه در شهرهاي تهران، مشهد، قم و قزوين برگزار مي‌شود

مراسم اختتاميه اين اجلاس همگام با برنامه‌هاي فرهنگي مشهد پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سال 2017، روز دوشنبه 4 بهمن در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار مي‌شود.

سيد رضا صالحي‌اميري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و محمد كافي، رييس دانشگاه فردوسي از سخنرانان مراسم اختتاميه اين اجلاس خواهند بود.

 

ابراهيمي‌تركمان؛رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:

ابوذر ابراهيمي‌تركمان در آيين افتتاحيه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در سخنان گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است.

ابراهيمي‌تركمان در سخنراني خود در آيين افتتاحيه اين گفت‌وگوها، ضمن اشاره به فرارسيدن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي ايران گفت: بسیار خرسندم که در جمع شما فرهیختگان نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب را آغاز می‌کنیم. ما باور داریم که با توجه به تنوع فرهنگی در جهان امروز، گفت‌وگوهای فرهنگی راهی است به سمت شناخت بیشتر و در پی آن تعامل سازنده میان فرهنگ‌های مختلف که چشم‌انداز روشنی از همکاری و مشارکت در حوزه‌های گوناگون را فراروی ما قرار می‌دهد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: امکان رسیدن به چنین تعامل سازنده با توجه به تجربه‌های مشترک ایران و کشورهای عربی در حوزه تمدن اسلامی و نیز ظرفیت‌ها و توانمندی‌های امروز ملت‌های ما دور از واقعیت نیست و البته گفت‌وگوهای مستمر و پویا یکی از راه‌های اصلی تحقق آن است.

وي ادامه داد: اوضاع نابسامان منطقه ما، واگرایی‌ها، بحران‌ها و خشونت‌های جاری فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و امکانات موجود ملت‌هایمان را در معرض خطری بزرگ قرار داده است. در چنین فضای بیم‌ناک و پر خطر، مسئله گفت‌وگو به عنوان یک ضرورت چهره می‌كند. باور داریم که عنصر فرهنگ در چنین گفت‌وگویی دارای نقش اساسی و تعیین کننده است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين، گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مدیر روابط فرهنگی بین‌المللی ایران با سایر کشورها و ملت‌های جهان، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی را با هدف رسیدن به راه‌های برون رفت از بحران‌ها و ناسازگاری‌های موجود از یک سو و تحکیم و تقویت پیوندهای فرهنگی ایران و کشورهای از دیگر سو ارائه داده است که با استقبال و پذیرش مسئولان عالی در ايران و نخبگان و فرهیختگان ایرانی و عرب روبرو شده است.

ابراهيمي‌تركمان به گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب اشاره و تصريح كرد: براساس این طرح، دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب، ذیل دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی در حوزه معاونت پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأسیس شده است که در یک سال گذشته فعالیت‌های گسترده و متنوعی را صورت داده است.

وي پیش‌نشست‌های شش گانه گفت‌وگو میان استادان و فرهیختگان ایرانی و عرب در تونس و لبنان و قطر و تهران و شکل دادن به شبکه‌ای از ارتباطات بین نهادهای علمی و دانشگاهی ایران و عرب را بخشی از این فعالیت‌های گسترده دانست.

ابراهيمي‌تركمان افزود: برگزاری اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب که امروز با افتخار شاهد آغاز به کار آن هستیم اولین مرحله عملیاتی روند این گفت‌وگوهاست. در این دور از گفت‌وگوهای فرهنگی با حضور قریب به یکصد و پنجاه تن از استادان و فرهیختگان ایران با 85 تن از دانشوران عرب در شش حوزه با یکدیگر به تبادل تجربه و دانش می‌پردازند و سرانجام حاصل فکری کمیسیون‌های شش گانه در مراسم اختتامیه در دانشگاه فردوسی مشهد، جمع بندی می‌شود.

وي در سخنان خود، تأكيد كرد: نکته مهم این گفت‌وگوها این است که نهادهای تولید کننده علم و دانش در ایران و کشورهای عرب با یکدیگر شبکه‌ای از ارتباطات سودمند را سامان داده‌اند و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نقش مدیریتی و پیوند دهندگی را به عهده گرفته است که تجربه‌ای تازه در حوزه دیپلماسی فرهنگی است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي از دانشگاه‌های شهید بهشتی، علامه طباطبایی (ره)، الزهرا (س)، امام خمینی (ره) قزوین، فردوسی مشهد و پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی قم ياد كرد که مسئولیت کمیسیون‌های شش گانه را عهده دار هستند.

وي با تأكيد بر فراهم كردن منابع مكتوب و مستندنگاري در ادبيات گفت‌وگو گفت: براي خلق ادبيات گفت‌وگو و باقي‌ماندن صورت مكتوب اين تجربه در حافظه فرهنگي مجموعه اين گفت‌وگوها در قبال شش عنوان گزارش پيش‌نشست، چكيده مقالات و عنواني مستقل از مصاحبه‌ها، دو شماره مستقل از نشريه روابط فرهنگي بين‌المللي تدوين شده است كه نشان دهنده اهتمام اين مركز به فراهم كردن منابع مكتوب و مستندنگاري موضوع گفت‌وگو است.

وي بر ضرورت تقویت تعامل فرهنگی میان ملت‌های منطقه گفت: امید است تا با توجه به عناوین کمیسیون‌های تخصصی و دستاوردهای فکری این جمع فرزانه نتایج راهگشا و مطلوبی در جهت فهم مشترک از چالش‌ها، موانع، دیدگاه‌ها و ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و نیز، تقویت اعتماد متقابل حاصل شود و زمینه همکاری‌های مشترک در برون‌رفت از چالش‌ها و تحکیم پیوندها و تقویت تعامل فرهنگی میان ملت‌های منطقه فراهم آید.

ابراهيمي‌تركمان افزود: ما در جمهوري اسلامي ایران و با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، این راه را آعاز کرده‌ایم و برآنیم با توکل بر خداوند متعال این مسیر را ادامه بدهیم و امیدواریم با همکاری و همراهی سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی نخبگان و فعالان عرصه فرهنگ در جهان بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم و همگان در آینده نزدیک شاهد نتایج درخشان چنین گفت‌وگوهایی باشیم.

وي در پايان سخنان خود، ضمن قدرداني از مجموعه نهادهای علمی در کشورهای عربی و ایرانی وزارت امور خارجه و مسئولان فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اظهار امیدواري كرد تا حاصل کار همه ما جهانی آکنده از خیر و سلامتی و سعادت و صلح باشد.

فكري؛دبير علمي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب:

دبير علمي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در سخنراني خود در آيين افتتاحيه اين همايش از فرهنگ به عنوان عنصر در هم تنيده با گفت‌وگو ياد كرد.

مسعود فكري، دبير علمي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در سخنراني ارايه گزارش خود در آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها، با بيان اينكه مفاهيم و عنوان‌هاي ارايه شده در اين همايش، شامل مطالب و متنوع و فراواني است، گفت: عنوان اصلي اين همايش، گفت‌وگوي فرهنگي بين ايران و جهان عرب است كه طي آن تلاش مي‌شود از مرحله گفت‌وگو به مرحله اجرا درآيد. جامعه‌اي بيش از ديگران در اين همايش مورد خطاب قرار مي‌گيرند، نخبگان، صاحب‌نظران و متفكران هستند.

وي افزود: انديشه گفت‌وگو، انديشه جديدي نيست و تاريخ بشريت از ديرباز به دنبال گفت‌وگو بوده است. گفت‌وگو از ارتباط انسان با همنوعانش نشأت مي‌گيرد. انسان نيازهاي فراواني دارد كه برطرف كردن آنها مستلزم برقراري ارتباط با ديگران است و گفت‌وگو پيشرفت انسان را هموار مي‌سازد.

فكري در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه در جهان بحران فكري وجود دارد و با گفت‌وگو مي‌توان اين بحران را از پيش رو برداشت، گفت: گاهي اين مسأله را به عنوان ناتواني فكري مطرح مي‌كنند؛ بنابراين بايد با همفكري براي رفع آن چاره‌اي بينديشيم و با هر عنواني كه در اين باره گفت‌وگو مي‌كنيم اين مشكل را مهار كنيم.

وي با اظهار اينكه عنصر درهم تنيده با گفت‌وگو، فرهنگ است، ادامه داد: اين عنصر فرهنگي در ريشه‌دار كردن گفت‌وگو نقش مهمي دارد؛ زيرا فرهنگ ريشه‌هاي تاريخي و اجتماعي دارد و بنيان‌هايي كه بر اساس اين پايه استوار مي‌شوند، ساختمان‌هايي مستحكم خواهند بود.

دبير علمي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در بخش ديگري از سخنانش با بيان چرايي برگزاري اين گفت‌وگو، سوابق بسياري بين ايران و جهان عرب در دين، ادبيات و تاريخ وجود دارد. البته بين اين دو عوامل منفي هم وجود دارد. از جمله تفكرات ارتجاعي و تنگ‌نظري كه براي برون‌رفت از اين بحران‌ها بايد مكانيسمي انتخاب كنيم و انتخاب اين بود كه گفت‌وگوي فرهنگي ايران و جهان عرب را برگزار كنيم تا ما را در حل مشكلات دامنگير خودمان نجات دهد.

فكري همچنين با بيان اينكه ايران و جهان عرب، نياز به استفاده از اين مكانيسم دارند و البته مسأله گفت‌وگو منحصر به يك فكر نيست و به جايگاه و ديدگاه صاحب‌نظران و متفكران بستگي دارد، افزود: انديشه برقراري اين گفت‌وگو تعميق يافت و الان توانستيم از مرحله ايده به اجرا و عمل برسيم و هدف ما چيدن ثمرات اين گفت‌وگوست. قدم بعدي اين بود كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اين انديشه را در معرض دست‌اندركاران قرار دهد كه با استقبال گسترده‌اي مواجه شد.

وي ادامه داد: پس از آن و براي اين گفت‌وگوها، اين مراحل اجرا شد؛ طرح موضوع براي دست‌اندركاران، بررسي بخش‌هاي متعدد آن با انجام ديدارها و برگزاري اجلاس‌هايي با صاحب‌نظران عرب در ايران و برخي كشورهاي عربي و برگزاري نشست‌هاي مقدماتي در قطر، تونس، لبنان و ايران.

وي افزود: براي پيگيري مسايل مختلف براي انجام اين همايش هم دبيرخانه گفت‌وگوي ايران و جهان عرب، فراهم ساختن فرصت براي دانشگاه‌ها و محافل آكادميك و برگزاري اجلاس كنوني با حضور متفكران بسياري از ايران و جهان عرب كه در 6 كميسيون تخصصي مقالات و نظرات خود را ارايه خواهند داد.

دبير علمي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب همچنين گفت: با ارايه فراخوان توسط رايزني‌هاي فرهنگي ايران در كشورهاي عربي، مقالاتي از اساتيد و صاحب‌نظران دريافت كرديم كه بعد از بررسي توسط كميته‌هاي داوري و علمي، برترين آنها در اين همايش ارايه خواهند شد.

فكري در پايان سخنانش اظهار كرد: همچنين جنبه صوري اين همايش تدوين منشور دبيرخانه و تهيه ديدگاه‌هاي مورد نظر براي اين اجلاس است و جنبه مفهومي آن هم ارايه مقالات و پژوهش‌ها است.

طهرانچي؛رييس دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب:

رييس دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب گفت: احياي عظمت و شكوه جوامع اسلامي جز با همگرايي مسلمانان در پذيرش تفاوت‌هاي فرهنگي و تكيه بر ميراث باشكوه اسلامي ميسر نخواهد بود.

محمدمهدي طهرانچي، رييس دانشگاه شهيد بهشتي و رييس دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب، در سخنراني خود در اين آيين با بيان اينكه با تمسك به آيات قرآني و ميراث فرهنگي بايد در فهم متقابل ايران و جهان عرب گام برداريم، گفت: آموزه‌هاي ديني و ميراث فرهنگي ايران و جهان عرب، زمينه‌هاي گفت‌وگوهاي فرهنگي و توسعه مرادوات علمي بين ايشان را ممكن ساخته است.

وي افزود: قرآن و ميراث عربي و ايراني، اهميت الزام همگرايي و وحدت و گرايش به سمت تعامل را نشان داده است. تمدن باشكوه اسلامي برپايه همگرايي اين دو فرهنگ و با تكيه بر دو بال معرفت و دانش شكل گرفت.

رييس دانشگاه شهيد بهشتي در ادامه اظهار كرد: احياي عظمت و شكوه جوامع اسلامي جز با همگرايي مسلمانان در پذيرش تفاوت‌هاي فرهنگي و تكيه بر ميراث باشكوه اسلامي ميسر نخواهد بود.

طهرانچي در ادامه اين بخش از سخنانش تأكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران از ابتداي تأسيس به دنبال همگرايي و وحدت به ويژه كشورهاي غرب آسيا شامل ايران و كشورهاي عربي بوده و هميشه نداي وحدت مسلمانان را سر داده و براي احقاق آن تلاش كرده ست.

رييس دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب همچنين با گفتن اينكه ضروت‌هاي عصر حاضر، عصر دلبستگي‌ها و وابستگي‌هاي متقابل كه از آن با عنوان جهاني‌سازي ياد مي‌شود، گفت: جوامع مختلف از جمله ايران و عربي بايد در مسير همگرايي باشند تا تهديدات امنيتي از جمله سياسي، اقتصادي، سرزميني و زيست‌محيطي را رفع كنند و براي رفع آن ناچار از همگرايي و همكاري منطقه‌اي هستيم.

وي تأكيد كرد: منطقه ما با انواع و اقسام تهديدات مواجه است؛ از مهم‌ترين آنها جنگ‌هاي داخلي، چنددستگي و راديكاليسم به نام مذهب، مهاجرت، منازعات نظامي، توسعه نامتوازن اقتصادي و مشكلات زيست‌محيطي هستند و براي رفع اينها نياز به همگرايي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي داريم.

طهرانچي ادامه داد: الگوهاي سنتي در فضاي چند دهه قبل براي مديريت فردي به منظور رفع اين تهديدات در كشورها نمي‌تواند راهگشا باشد؛ بلكه منجر به كشمكش‌هاي بيشتر مي‌شود. به ويژه كه پاي مداخله‌گران خارجي را بيش از پيش در منطقه باز مي‌كند و هزينه‌هاي نظامي و دفاعي كشورها را افزايش مي‌دهد كه در نهايت بي‌ثباتي در منطقه را تدام مي‌بخشد.

رييس دانشگاه شهيد بهشتي افزود: تنها راه حل موجود، هماهنگي و همكاري بازيگران منطقه‌اي (دولتي، غيردولتي و بين‌المللي) و آغاز مسير همگرايي منطقه‌اي است. اين همكاري در مناطق ديگر كه گاهي بي‌ثباتي‌هاي مخرب‌تري از غرب آسيا داشتند مانند آفريقا، اروپا و آمريكاي جنوبي، به رغم تاريخ پرعداوت، تعارضات قومي و قبيله‌اي و مذهبي، نتيجه‌بخش بوده آنها توانسته‌اند با توجه به درك ضرورت‌هاي اصلي، مسير همگرايي را بيايند و در رفع تهديدها، توسعه متوازن اقتصادي موفق باشند. اين امر محقق نشد مگر از طريق درك مشترك ميان اين بازيگران كه عمدتاً از طريق گفت‌وگو حاصل شده است.

طهرانچي در پايان سخنانش با تأكيدي دوباره بر اينكه كشورهاي منطقه در حل معضلات منطقه‌اي نيازمند گفت‌وگو و وحدت هستند و بدون گذار از مرحله گفت‌وگو نمي‌توان به وحدت رسيد، بيان كرد: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب و هم‌افزايي علمي و دانشگاهي مي‌تواند موجبات ارتقاي منطقه غرب آسيا را فراهم سازد و مقدمه نيل به اين مهم، شناخت و درك متقابل از طريق گفت‌وگوست.

جواد عزيز الموسوي؛رييس پيشين دانشگاه بغداد:

رييس پيشين دانشگاه بغداد با تاكيد بر اين كه همكاري بين نهادهاي علمي را يكي از عوامل تحكيم و تقويت گفت‌وگوهاي فرهنگي دانست و گفت: اين گفت‌وگوها ايده‌آل‌ترين مكانيزم براي توسعه همه جانبه است.

جواد عزيز الموسوي، رييس پيشين دانشگاه بغداد و مشاور علمي وزير علوم عراق در سخنراني ارايه گزارش خود در آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها، ضمن تشكر از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و ديگر نهادهاي دست‌اندركار، گفت: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب، بهترين و ايده‌آل‌ترين مكانيزم توسعه مناسبات فكري و علمي بين نخبگان ايران و عرب است.

وي به آيه 13 سوره مباركه الحجرات «يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ...» اشاره كرد و گفت: خداوند در اين آيه مي‌فرمايد: اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست بى‏ ترديد خداوند داناى آگاه است.

رييس پيشين دانشگاه بغداد در سخنان خود، به محورهاي شش كميسيون مختلف اين دور از گفت‌وگوها اشاره و تصريح كرد: محورهاي متعددي در راستاي برگزاري اين دور از گفت‌وگوها حائز بررسي است كه از جمله آن مي‌توان به مسئله زنان، ادبيات، عقلانيت، اعتدال و رسانه و نقش آن و اطلاع‌رساني اشاره كرد.

جواد عزيز الموسوي، همكاري بين مؤسسات و نهادهاي علمي را يكي از عوامل تحكيم و تقويت گفت‌وگوهاي فرهنگي دانست و گفت: گفت‌وگوهاي فرهنگي منجر مي‌شود كه جوامع و كشورها بدون ويراني و خرابي، همزيستي مسالمت‌آميز داشته باشند.

نخبگان عرب تحصيلات عاليه خود را در ايران اسلامي مي‌گذارنند

وي به امضاي تفاهم‌نامه‌ بين مراكز علمي و دانشگاه‌هاي ايران و عرب جهت توسعه همكاري‌ها اشاره كرد و گفت: امروزه، نخبگان ما تحصيلات عاليه خود را در ايران اسلامي مي‌گذارنند. در اين مسير، سفرهاي دو ملت بسيار كارساز بوده و توانسته اين سطح از روابط را تقويت كند و پيوندهاي گفتمان دو كشور را توسعه دهد.

رييس پيشين دانشگاه بغداد در پايان سخنان خود، ضمن تأكيد بر اينكه انديشمندان و متفكران پشتوانه ملت‌ها هستند، گفت: اين جمع نيك كه امروز گردهم آمدند، انديشمندان و متفكران ايران و عرب هستند كه همفكري و گفت‌وگوهاي فرهنگي عامل مستحكمي در روابط آنان خواهد بود.

العوضي؛انديشمند عماني

العوضي، در افتتاحيه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب گفت: فعاليت‌ ايران در مسير گفت‌وگوهاي فرهنگي تاثيرگذار است.

العوضي، متفكر و انديشمند عماني در سخنراني ارايه گزارش خود در آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها، ضمن تشكر از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي جهت برپايي اين دور از گفت‌وگوها گفت: از خداوند متعال مي‌خواهم كه رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران آيت‌الله خامنه‌اي را براي امت اسلامي حفظ كند كه با رهبري داهيانه و حكيمانه ايشان، اسلام عظيم شأن حفظ ‌شود.

انديشمند عماني به برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب اشاره و تصريح كرد: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب اصول و مباني خودش را دارد. گفت‌وگو كار تازه‌اي نيست، بلكه به دستور خداوند و براساس آيات قرآن كريم است كه اكنون بر آن عمل مي‌كنيم.

وي افزود: گفتمان را خداوند ايجاد كرد و از همان ابتدا با مخلوقات خود، پيامبران، انبياء و ابليس و حتي طغيانگران همچون فرعون و هارون گفت‌وگو داشت. اصل و ريشه گفت‌وگو در قرآن كريم است. اگر اختلاف نظري هم به وجود آيد، خداوند مي‌فرمايند به نحوي شايسته و نيكي گفت‌وگو كنيد.

العوضي در سخنان خود، به نقش حضرت محمد (ص) در ايجاد وحدت و همدلي ميان مسلمانان اشاره كرد و گفت: پيامبر گرامي اسلام بهترين كسي بودند كه گفت‌وگو را در جوامع اسلامي عرضه كردند. امام حسن (ع)، امام حسين (ع) و حضرت زهرا (س) برگزيدگان پيامبر اكرم (ص) در اسلام بودند كه با پیاده کردن سیره نبوی مانع از بروز اختلاف بین مسلمانان مي‌شدند.

متفكر و انديشمند عماني در ادامه، به برگزاري سمينار علوم فقهي در عمان اشاره و تصريح كرد: در عمان، با برگزاري سمينار فقهي و بررسي مسئله همزيستي بين مسلمانان، فصل مشترك بين آنان را ارزيابي كرديم و دريافتيم كه اصل اين گفت‌وگوها در كيان خانواده است.

وي يادآور شد: از آنجايي كه ايران يك كشوري اسلامي است، مي‌تواند در مسير گفت‌وگوهاي فرهنگي تأثيرگذار باشد، لذا دانشگاهيان به ويژه استادان و دانشجويان بايد به اين نكته توجه ويژه‌اي داشته باشند و به آشنايي با فرهنگ‌‌ها و مذاهب ديگر و مقايسه آنان با يكديگر بپردازند.

العوضي با تأكيد بر اينكه زبان دو ملت مانعي براي گفت‌وگوهاي في مابين محسوب نمي‌شود، پيشنهاد تهيه مجله تخصصي براي اين اجلاس از دستاوردهاي گفت‌وگوها و همچنين، ايجاد كانال ماهواره‌اي ويژه امور فرهنگي بين مسلمانان و ملت‌هاي ديگر و ساير اديان را داد.

حدادعادل؛ريیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی:

ريیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در آيين افتتاحيه اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب، گفت: اساس پیوند ما با جهان عرب اسلام است.

غلامعلی حدادعادل، ريیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در سخنراني خود در آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها، ضمن ابراز خرسندي خود نسبت به تشكيل اين اجلاس و تشكر از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و ديگر نهادهاي دست‌اندركار، گفت: رابطه ایران با جهان عرب به اندازه‌ای بدیهی است که احتیاجی به استدلال ندارد و اساس پیوند ما با دنیای عرب اسلام است. درست است كه ایران با ورود سپاه اعراب نو مسلمان، فتح شد اما آنچه به حقیقت، ایران را فتح کرد قدرت نظامی نبود و این اسلام و قرآن بود که ایران را فتح کرد.

اسلام دل‌های مردم ایران را فتح کرد

وی با بیان اینکه اسلام دل‌های مردم ایران را فتح کرد، گفت: اگر ما ورود سپاهیان عرب را به ایران با هجوم سپاهیان مغول به ایران مقایسه کنیم، می‌بینیم که لشگر مغولان بسیار مجهزتر از لشگر عرب بوده است اما امروز هیچ نشانه‌ای مگر از فرهنگ مغول نمی‌بینیم در حالیکه سراسر ایران به فرهنگ عربی آراسته شده است.

حدادعادل افزود: مردم ایران، اسلام را از دل و جان پذیرفتند. استاد مطهری کتاب مفصلی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان «خدمات متقابل اسلام و ایران» تألیف کرده است. مردم ایران گرچه زبانشان عربی نشد اما بزرگترین استادان صرف و نحو عربی از این سرزمین برخاسته است.

وي در ادامه، گفت: بسیاری از بزرگان، مؤلفان کتاب‌های بزرگ معارف اسلامی از این سرزمین برخاسته‌اند و همه مؤلفان صحاء سسل اهل سنت از جمله بخاری، نیشابوری، قزوینی فارسی زبان بوده‌اند این نشان می‌دهد ایرانیان چگونه با اسلام و جهان عرب پیوند خورده‌اند.

حدادعادل به انتشار سالانه حدود 3 هزار کتاب به زبان عربی در ايران اشاره و تصريح كرد: تا قبل از 150 سال پیش و تا قبل از اینکه فرهنگ غربی و هجوم غربی در ایران اتفاق افتد دانشمند در ایران به کسی گفته می‌شد که با زبان و ادبيات عربی مسلط باشد و با معارف اسلامی آشنایی داشته باشد. بد نیست بدانید امروز به برکت انقلاب اسلامی در ایران فارسی‌زبان، سالانه در حدود 3 هزار کتاب به زبان عربی منتشر می‌شود. به برکت انقلاب اسلامی همه دانش‌آموزان ما در تمام رشته‌های دبیرستانی ملزم به آموزش زبان عربی هستند.

وی همچنين، گفت: هجوم استعمار غربی به جهان اسلام و آنچه که ما آن را آغاز دوره تجدد و مدرنیته می‌دانیم مسلمانان را از هم جدا کرد؛ نور تندی که از اروپا به چشمان ما افتاد باعث شد همه ما مبهوت این هجوم شویم و از یکدیگر غافل بمانیم و ما با انقلاب اسلامی خواسته‌ایم اسلام را به معنای وسیع کلمه در ایران احیاء کنیم.

حدادعادل با تأكيد بر اينكه وحدت اسلامی را یک آموزه قرآنی می‌دانیم، گفت: وحدت اسلامي را جزء اصول اصلی انقلاب می‌دانیم، ما با انقلاب اسلامی با تاریخ گذشته اسلامی خودمان که یکسره ارتباط با دنیای عرب است تجدید عهد و پیمان کرده‌ایم این تاریخ آمیخته، در هم تنیده با زبان عرب و در پیوند با کشورهای عربی است.

ريیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی خاطرنشان کرد: انتظار داریم فریادی که از ایران برخاسته، اولین و بهترین پاسخ خود را از جهان عرب بشنود. باید اعتراف کنیم که این انتظار در 37 سال گذشته چنانچه انتظار می‌رود برآورده نشده است.

وی در ادامه، گفت: این همایش گامی برای ورود در این عرصه و بررسی علت این امر است. باید از یکدیگر بپرسیم که چرا همدیگر را نشناخته‌ایم، چه اشکال و چه خطایی بوده که پیام واضح و روشن انقلاب اسلامی شنیده نشده است.

حدادعادل اظهار كرد: اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب فرصتی برای آگاهی از توطئه‌های دشمنان است که برای اختلاف میان مسلمانان و ملت‌های عرب ایجاد می‌کند. همچنین این همایش تلاشی برای گشودن راهی به سوی آینده‌ای بهتر است.

ريیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در پايان سخنان خود، خطاب به شخصیت‌ها و اندیشمندان کشورهای اسلامی حاضر در اجلاس گفت: مصیبت‌های امروز دنیای اسلام در تاریخ اسلام اگر بی‌نظیر نباشد، کم‌نظیر است. برادران و خواهران بیایید یکدیگر را بهتر بشناسیم.

آشنا؛ مشاور فرهنگی رییس جمهور:

مشاور فرهنگی رییس جمهور با اشاره به نقش فرهنگ در برون رفت از بحران‌هاي منطقه‌اي گفت: تنها مسير نپيموده سیاستمداران حضور در عرصه فرهنگ است.

حسام‌الدین آشنا در مراسم افتتاحيه اين اجلاس با اشاره به توسعه سطح تعاملات فرهنگي ایران و جهان عرب گفت: کشورهای مسلمان نیاز به وحدت و توسعه منابع انسانی و مشارکت مردمی دارند.

وی يادآور شد: با وجود شرایط بحرانی منطقه، اين سوال مطرح مي‌شود که آیا این نشست می‌تواند ثمربخش باشد یا خیر؟ با وجود آن که جهان اسلام تمام راهکارهای نزدیک به هم را از دست داده است. در اين ميان تنها راهی که سیاستمداران نپیموده اند، مسیر فرهنگ و هنر است که به وسیله اهالی قلم باید از این راه کمال استفاده را در مسير تحقق اهداف استفاده كرد.

آشنا تصريح كرد: وضعیت کنونی درگیری‌ها بر حول محور موازنه قدرت در منطقه می‌چرخد، دلیل آن هم این است که برخی از بازیگران مهم از عرصه خارج شده اند و بازیگران جدید آن را گرفته‌اند، به دلیل هراس در برخی کشورها شرایطی به وجود آمده است که باعث درگیری رسانه‌ای شده است، براساس این قرائت باید گفت علت این مساله پذیرفتن قدرت برتر در منطقه است، این ایده می‌تواند به اعتقاد حکومت‌ها مبنی بر آرزوی تاریخی که آنها دارند کمک کند.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور گفت: البته کشورهای منطقه از این اندیشه غافل شده‌اند که شرایط در منطقه عوض شده است، همچنین عدم ارتباط منطقه با یکدیگر باعث شده که دیگر نتوانیم ثبات لازم را شاهد باشیم. علت هم این است که فرصت توسعه برای تحقق یک کشور واحد امکان‌پذیر نیست و توسعه در برخی کشورها به یک نظم و انضباط خاصی تبدیل شده است.

وی افزود: اندیشه دیگری که این روزها مطرح شده است این‌ که براساس آن منطقه قوی‌تر و برتر در منطقه چیست، در این دیدگاه از نظر ما منطقه برتر مهم است، کشورهای منطقه ما نیاز به وحدت و توسعه منابع انسانی و مشارکت مردمی دارند.

آشنا، یادآور شد: تلاش برای حل بحران‌ها و دست‌یابی به فرصت‌های اقتصادی و رسیدگی به مناطق آسیب دیده شرایطی است که با آن می‌توان مسیر منطقه را عوض کرد و این تنها فرصتی است که می‌تواند سلطه ‌گری یک کشور را از بین ببرد.

وی افزود: آنچه در منطقه به وجود آمده، رویارویی دو دیدگاه است که یکی دیدگاه تاریخی و غیرمنطقی در برخورد با مسائل کنونی است و در واقع نمی‌تواند بپذیرد که اتفاق جدیدی در منطقه رخ دهد، گروه دوم هم معتقد است نمی‌توان هویت فرهنگ جدید را نادیده گرفت و راه برون رفت آن را می‌توان پیدا کرد، جوانان بیشتر پیرو گروه دوم هستند.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با بیان اینکه چه کسی می‌تواند راه خروج از بحران را نشان دهد، گفت: باید گفت جز فرهنگ ‌دوستان و اندیشمندان کسی نمی‌تواند به حل این بحران‌ها کمک کند، طبق مطالعات انجام شده در ریاست جمهوری، قبل از توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیدیم هیچ افقی برای ترسیم آینده وجود ندارد، اینجاست که نقش متفکران و صاحب‌نظران مشخص می‌شود زیرا در ترسیم برنامه آینده برای جوامع کارساز هستند، در اصل به دور از هر هم و غمی می‌توان این ایده را پذیرفت.


آشنا گفت: وضعیت کنونی ره‌آوردی برای افق آینده نیست، عدم درک درست از مفاهیم پیشرفت نیاز به تعامل هرچه بيشتر اصحاب علم و فرهنگ دارد که با قلم به دستان این حوزه محقق می‌شود که البته در اين راستا نیازمند تشریک مساعی دارد، راه‌های قبل برای آینده کارساز نیست، گفتگوهای آینده نیاز به بازنگری دارد و امید است طرح این افکار راه خوبی پیشرو علما باز کند.


١٧:٤٠ - شنبه ٢ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٠٢١٤    /    تعداد نمایش : ١٦٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج