اخبار > نشست علمی تکفیر و افراط گرایی در مرکز مطالعات روانشناختی عراق


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی تکفیر و افراط گرایی در مرکز مطالعات روانشناختی عراق

برگزاری نشست علمی تکفیر و افراط گرایی در مرکز مطالعات روانشناختی عراق

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با همکاری مرکز مطالعات روانشناختی عراق نشست تخصصی با عنوان تکفیر و افراط گرایی در سالن نشست های این مرکز برگزار گردید.

حسین رویوران که به عنوان سخنران  این نشست از سوی رایزن فرهنگی کشورمان دعوت شده بود در ابتدا با اشاره به اینکه پدیده تکفیر و افراط گرایی پدیده جدیدی است که گریبان ملت های منطقه ار جمله ملت عراق را گرفته است بیان داشت:افراط گرایی و خشونت دارای ریشه های فکری است و بدون شناخت دقیق و صحیح این ریشه ها مقابله با نمادهای این پدیده یعنی گروههای تکفیری امکان پذیر نیست.

استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با بیان اینکه  داعش  و دیگر گروههای تکفیری محصول و نتیجه تفکر تکفیری بوده و در مذاهب اسلامی تکفیر دیگران امری مذموم و مردود بشمار می رود به بسترهای فکری این جریانات اشاره و بیان داشت: بستر اصلی شکل گیری این گروهها به وجود آمدن افکار منحرفی است که هیچ گونه مبنای دینی، حقیقی و تاریخی ندارد.بدیهی است با توجه به اینکه بستر شکل گیری این گروهها تفکرات انحرافی است باید با سلاح فکر در مقابل ان ایستاد و باید بسترهای به وجود آمدن  آن را شناسایی و ریشه کن ساخت.

سخنران این نشست با بیان اینکه از بین بردن ریشه های فکری این گروهها آسان نخواهد بود به نقش نخبگان و مراکز پژوهشی برای انجام پژوهش های کاربردی  و اجرای آن به منظور بازسازی فکری جامعه و زدودن این افکار منحرف اشاره کرد.

وی با بیان اینکه افراط گرایی و تکفیر پدیده ای است که در اسلام و مذاهب اسلامی ریشه ای نداشته و در واقع پدیده خارجی است، به نیاز به برنامه ریزی دقیق در راستای گسترش فرهنگ همزیستی و قبول دیگران بر مبنای عواملی دینی ،مذهبی و تاریخی موجود در دین رحمانی اسلام اشاره کرد.

در پایان این نشست از سوی مدیر مرکز مطالعات روانشناختی با اهدای لوح تقدیر از ایشان قدردانی گردید.


١١:٢٣ - چهارشنبه ١٨ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٣٥٥١    /    تعداد نمایش : ١٠٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج