اخبار > نشست گفت وگوی فرهنگی ایران و جهان مالایی


  چاپ        ارسال به دوست

نشست گفت وگوی فرهنگی ایران و جهان مالایی

جهان در قرن بیست و یکم شاهد روند رو به گسترش و تزايد تعصب و نفرت های غیر منطقی است. نگرش های مذهبی که به واقع، بخش جدایی ناپذیر سنت های  فرهنگی جوامع بشمار آمده و آموزه های آن نیز بر پایه عدالت، صلح و مدارا پی ریزی شده است، تبدیل به عاملی براي نفرت انگیزی و منازعه جوامع انساني شده است.

امروزه به دلیل تحولات سریع و همه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان ها تاثیرگذارند،  بیش از هر زمان دیگر بر ضرورت بهره گیری از ظرفيت مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه گاه و عاملی محکم برای امنیت پایدار در جهان تاکید شده و به‎عنوان یکی از ابزارهای مهم دیپلماسی می تواند سهم قابل توجهي در کاهش منازعات بین المللی بر عهده گیرد. تحقق این مهم می بایست از طریق مشارکت جمعی در گسترش همکاری‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی در چارچوب ارزش ها و آرمان های مشترک و اصیل اخلاقی و فرهنگی، و با تلاش در مسیر اعتمادسازی و افزايش تاثیرگذاری فرهنگ در حل و فصل چالش ها و بحران های بین المللی انجام پذيرد .

از این‌رو، ایجاد فضای مناسب برای گفتگو و ارايه راهکارهای استفاده از فرهنگ، به مثابه دستورالعملي اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل و تلاش برای توسعه عدالت در جامعه‌ جهانی، حرکتی سازنده و ضروری است. گفت‌وگوهاي فرهنگی می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی، رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایشها وجشنواره‌ها و سایر مبادلات و همکاری های مشترک در زمینه میراث فرهنگی و تاریخی سامان یابد. این مهم، سازوکار مناسبی براي ترغيب و بهبود روابط و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‎های مرجع برای همفکری و رسيدن به فهم مشترک براي یافتن راه‌های مناسب برای خروج از بحران های حاکم  و کاهش آسیب و مخاطرات رشد افراط گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی بشمار مي‌آيد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر اساس رسالت ذاتي و درک شرایط روز، بر این باور است که برپايي و سامان‌دهي گفت‌وگوهاي فرهنگي بين المللي به‌عنوان ابزاری مهم در عرصه دیپلماسی می تواند سهمي قابل توجه در تعديل منازعات بین المللی داشته باشد؛ لذا بر اين اساس اقدام به تاسیس دبیرخانه دايمی گفتوگوهای فرهنگی با هدف ایجاد زمینه ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم اندیشی میان نخبگان وگروههای مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها نموده است و با برگزاري سمينارها و نشستهاي تخصصي منطقه‌اي، تلاش مي نمايد نقشي سازنده و موثر ايفا نموده و با استمرار آن، گامهاي موثري با مشاركت صاحب‌نظران داخلي و خارجي بردارد.

نشست دو روزه گفت وگوی فرهنگی ایران و جهان مالایی برای بررسی مسايل فرهنگی ایران و جنوب شرق آسیا تحت عنوان «میراث فرهنگی و تمدن ایرانی و جهان مالایی: گفت وگوی فرهنگی» در تاریخ 11 و 12 فوریه در  کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شد.

در این نشست اساتید دانشگاه و چهره های فرهنگی و پژوهشی از جمهوری اسلامی ایران، مالزی، اندونزی و سنگاپور شرکت داشتند.

"کلمات ایران موجود در زبان مالایی"، "تاثیر فرهنگی و موسیقی ایران بر مسیر اولیه تجارت جهان از طریق دریا با مالایا"، "صوفی گری: راه گفتمان بین فرهنگی ایران و جهان مالایا"و "عدالت در اندیشه اجتماعی سیدحسین العطاس و دکتر علی شریعتی"از جمله اصلی ترین موضوعات این نشست دو روزه بود.

براي دريافت كامل گزارش اينجا را كليك نماييد.


١١:٤٤ - يکشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٦٢٣٠    /    تعداد نمایش : ١٤٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج