اخبار > گزارشی از وضعیت ایران‌شناسی در دانشگاه‌های کانادا


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از وضعیت ایران‌شناسی در دانشگاه‌های کانادا

کانادا کشوری است چند فرهنگی و مهاجرپذیر و بر همین اساس همه ساله افراد زیادی از گوشه و کنار جهان به این کشور مهاجرت می کنند که بخش قابل توجهی از آنان را افراد با تحصیلات عالیه تشکیل می‌دهند. ایرانیان  و به طور خاص ایرانیان تحصیلکرده یکی از گروه‌های مهاجری هستند که از سال 1996 به بعد روند مهاجرت آنان رو به فزونی نهاده است. هم اینک طبق آمارهای غیر رسمی جمعیتی بالغ بر پانصد هزار ایرانی در کانادا زندگی می کنند که شمار زیادی از آنان در شهرهای اتاوا، ونکوور، تورنتو و مونترال متمرکز شده‌اند. این جامعه بزرگ پس از گذار سالیان اولیه مهاجرت که بیش‌تر توجه ها معطوف به استقرار و تثبیت زندگی جاری بوده است، به‌تدریج برای پر کردن خلاء فرهنگی و هویتی خود و نسل‌های بعدی خود، تشکل‌ها و نهادهای فرهنگی، هنری، آموزشی و دینی در شهرهای مختلف ایجاد کرده است.

مطالعات شرق‌شناسی و بصورت ویژه ایرانشناسی و به تبع آن زبان و ادبیات فارسی (به استثنای مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل) نه قدمت چندانی در مراکز آکادمیک کانادایی داشته و نه گسترده و متعدد بوده است. حتی امروزه با  توجه به تعداد روبه رشد ایرانیان در کانادا و حضور بسیار چشمگیر آنان در مراکز دانشگاهی (اعم از استاد و دانشجو) و هم‌چنین علاقمندی بسیاری از افراد غیر فارسی زبان به یادگیری زبان و ادبیات فارسی، زیاد و در حد انتظار نیست.  در این نوشتار سعی شده است تا به طور خلاصه به آخرین وضعیت این دانشگاه ها پرداخته شود.

دانشگاه کنکوردیا   Concordia University

مرکز مطالعات ایرانشناسی دانشگاه کنکوردیا یکی از چهار مرکز تحقیقات جدید ای بوده که توسط شورای دانشکده هنر و علوم این دانشگاه در اوایل سال جاری ایجاد شده است. دانشگاه کنکوردیا یکی از ده‌ها دانشگاه در سراسر دنیا است که در زمینۀ مطالعات ایرانشناسی به صورت جدی فعال است. این مرکز درصدد افزایش پژوهش‌های مشترک و فرصت‌های آموزشی کارشناسی ارشد در زمینۀ مطالعات مربوط به ایران‌شناسی است. گروه مطالعات ایران‌شناسی تشکیل شده از  گروه‌های ادیان، جامعه شناسی و انسان شناسی کلاسیک، زبان معاصر و زبانشناسی است. مدیریت این مرکز به عهده دکتر ریچارد فولتز است.

مهم‌ترین اهداف این مرکز عبارتند از : ایجاد فضای فیزیکی، اعطای بورس های تحصیلی، برگزاری سخنرانی‌های عمومی توسط محققان و ترویج فرهنگ ایرانی.

این دانشگاه هم‌چنین به تازگی عضو انجمن بین‌المللی مطالعات ایران شده است که یک سازمان غیر دولتی و غیر سیاسی است که به دنبال ارتقای استانداردهای بورس تحصیلی و حمایت از مبادلات در میان اعضای آن است. 

براي دريافت كامل گزارش اينجا را كليك نماييد.


٠٩:٣٤ - دوشنبه ١١ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٦٧٣٥    /    تعداد نمایش : ٩٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج