اخبار > تحقیقات درباره تشیع در ژاپن


  چاپ        ارسال به دوست

تحقیقات درباره تشیع در ژاپن

فعالیتهای پژوهشی (به معنای امروزی آن) پیرامون اسلام و ایران در ژاپن شاید به قدمت اروپا نباشد اما  تاریخی حداقل یکصد ساله داشته و امروز هم از کمیت و هم از کیفیت قابل توجهی برخوردار می باشد. اما تا آنجائی که ما می دانیم به دلیل عدم ترجمه و معرفی دست آوردهای  پژوهشی محققین ژاپنی به زبان فارسی شناخت اندکی از این فعالیتها، چه در نزد عموم و چه حتی در میان متخصصین، وجود دارد. در زمینه ایرانشناسی این شناخت شاید تقریبا محدود به کارهای استاد هاشم رجب زاده، از جمله کتاب ارزشمند ایشان " ایرانشناسی در ژاپن " (با همکاری کینجی ئه اورا ، مرکز دائره المعارف اسلامی ، 1389)  باشد. در زمینه مطالعات اسلامی متاسفانه به نظر می رسد وضعیت از این هم وخیم تر باشد. نویسندگان گزارش امیدوارند با تهیه و ارائه آن بتوانند سهم کوچکی در بهبود این شرایط ایفا نمایند.

این گزارش چنانکه از عنوان آن مشخص است بر زیر مجموعه ای از دو حوزه "مطالعات اسلامی " و " مطالعات ایرانشناسی " متمرکز است:  تشیع. گزارش شامل دو بخش می باشد : متن و فهرست. فهرست مجموعه کتابها، رساله ها ، مقاله ها و در بعضی موارد گزارش هاییست که در باره تشیع توسط محققین ژاپنی به رشته تحریر در آمده است. بجز چند مقاله، که تعداد آنها بسیار اندک می باشد، تمام این نوشته ها به زبان ژاپنی هستند. ترتیب ثبت منابع در فهرست در همان بخش توضیح داده شده است.

متن گزارش فقط به منظور تکمیل اطلاعات ارائه شده در فهرست و کاربردی تر کردن آن نگاشته شده است. در متن سعی شده بسته به موضوع در باره سیر مطالعه و پژوهش در آن زمینه و روندهایی که در آثار منتنشر شده قابل مشاهده است اطلاعاتی کلی ارائه گردد. از آنجایی که مطالعه مستقلی در این مورد وجود ندارد نویسندگان گزارش مجبور بودند برای تدوین این متن به دانسته های شخصی خود یا نظر خواهی از کارشناسان تکیه کنند. بنابراین باید توجه داشت که متن گزارش فاقد سندیت علمی به معنای دقیق کلمه می باشد. فقط نویسندگان برای نگارش نیمه نخست بخش Aکه به روند مطالعات اسلامی در ژاپن اختصاص دارد به متون تحقیقاتی مراجعه نموده اند. بنابراین می توانند ادعا کنند که این بخش از گزارش از دقت کافی برخوردار است.

تهیه کنندگان گزارش برای جمع آوری فهرست کتب و مقالات بیش از همه بر مجموعه ای که در بانک اطلاعاتی "کتابخانه مطالعات شرقی"  گرد آوری شده تکیه کرده اند. این بانک اطلاعاتی کاملترین فهرست از آثار منتشر شده پیرامون اسلام و سرزمینهای اسلامی را تهیه نموده و در دسترس عموم قرار داده است. با ای نحال از آنجایی که گمان می رفت این احتمال وجود دارد که در زمینه هایی مانند اقتصاد تمام منابع در بانک اطلاعاتی فوق ثبت نشده باشد در مواردی از بانک اطلاعاتی پژوهشگاه ملی اطلاعات هم استفاده نموده اند[1]. کار ترجمه عناوین این کتابها و مقالات شاید شاق ترین بخش پروژه تهیه این گزارش بود. کسانی که با کار ترجمه آشنایند می دانند که عنوان مطلب یا کتاب از متن آن مستقل نیست و در واقع در رابطه با متن است که عنوان معنا پیدا می کند. از آنجایی که در مهلت کم آماده سازی گزارش مراجعه به متن حتی تعداد کمی از آثار فهرست شده عملا مقدور نبود، نویسندگان گزارش ترجیح دادند درمواردی که لازم باشد سلاست را فدای رعایت دقت و امانت در ترجمه نمایند، که در نتیجه در مواردی ترجمه عنوانها روانی و لطافت زبانی لازم را از دست داده است.

براي دريافت كامل گزارش اينجا را كليك نماييد.


[1]آدرس اینترنتی این دو بانک اطلاعاتی به شرح زیر است:

بانک اطلاعاتی کتابخانه مطالعات شرقی

http://www.tbias.jp/document_research.cgi

بانک اطلاعاتی پژوهشگاه ملی اطلاعات

http://ci.nii.ac.jp

 


١٠:٣٢ - سه شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٠٢٠٧    /    تعداد نمایش : ٣٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج