اخبار > برگزاري همایش«مطالعات ایرانشناسی و زبان فارسی؛ فرصت های همکاری آینده»


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش«مطالعات ایرانشناسی و زبان فارسی؛ فرصت های همکاری آینده»

همایش«مطالعات ایرانشناسی و زبان فارسی؛ فرصت های همکاری آینده» در توکیو برگزار شد.

به مناسبت شصتمین سالگرد امضای موافقت‌نامه فرهنگی بین ایران و ژاپن همایش «مطالعات ایرانشناسی و زبان فارسی؛ فرصت های همکاری آینده» روز جمعه(23 تير ماه) در پایتخت ژاپن برگزار شد.

این سمینار که میزبان آن سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو بود، با همکاری و مساعدت مسئولین کرسی های زبان فارسی، محققان و ایرانشناسان در سه بخش ویژه «ادبیات و زبان فارسی»، «تاریخ» و «مطالعات اسلامی» انجام شد.

در این برنامه مسوولان فرهنگی و سیاسی دو کشور حضور داشتند و پیشنهادهای نشست های تخصصی به تفکیک هر حوزه، برای بررسی بیشتر در کار گروه علمی و فرهنگی شورای همکاری ایران و ژاپن طرح و ارائه گردید.

این گردهمایی با سخنان رضا نظرآهاری سفیر ایران در ژاپن گشایش یافت و سپس «کومانو»‌ سفیر سابق ژاپن در تهران، قهرمان سلیمانی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و «ماتسو بایاشی» رئیس اداره دوم خاورمیانه وزارت امورخارجه ژاپن به ایراد سخن پرداختند.

خانم دکتر ساساکی، دانشیار کرسى زبان فارسى دانشگاه مطالعات خارجى درباره "روند آموزش زبان و ادبیات فارسی در ژاپن و ارائه پیشنهاداتی در جهت بهبود این" سخن گفت.

آقاي دکتر کندو، ایرانشناس و استاد پژوهشگاه زبانها و فرهنگهاى آسیایى و آفریقایى، دانشگاه مطالعات خارجى توکیو مقاله ای با عنوان"ایران شناسی در ژاپن؛ تحقیقات تاریخی و جامعه شناسی"ارائه کرد

آقاي دکتر موریموتو، ایرانشناس و دانشیار مؤسسه مطالعات پیشرفته آسیا، دانشگاه توکیو با موضوع «ايران و مطالعات اسلامي در ژاپن» سخنراني كرد.

 

آقاي دکتر آبه؛ استادیار مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه توکیو با جمعبندي پیشنهادهای ارائه شده ، راهکارهاي پیشنهادي در زمینه توسعه مناسبات علمی و فرهنگی بین دو کشور  را برای کارگروه علمی و فرهنگی در شوراي همکاري ایران و ژاپن ارائه داد.

سپس از چند تن از ایرانشناسان و محققان حوزه زبان فارسی، ایرانشناسی و مطالعات اسلامی تقدیر بعمل آمد. ابتدا یک دقیقه سکوت به یاد ایران شناس فقید، پروفسور کوئیچی هاندا برگزار شد.

در ادامه از آقاي پروفسور توشیو کرودا، استاد برجسته مطالعات اسلامی ؛ خانم دکتر فوجیموتو، استاد و مسئول کرسى زبان فارسى دانشگاه اوساکا ؛ آقاي دکتر فوجیی، مسئول کرسی زبان فارسی دانشگاه مطالعات خارجی توکیو و  پروفسور ریوئیچی هارا، استاد سابق دانشگاه دایتابونکا ( که به تازگی به افتخار بازنشستگی نائل شده اند) با اهدای هدایا و لوح تقدیر قدردانی شد.

گفتنی است در کنار این برنامه رایزنی فرهنگی نمایشگاه کتابهای تازه ایرانشناسی را برپا نموده بود.


١٤:٤٣ - شنبه ٢٤ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٢٣٦٧    /    تعداد نمایش : ٥٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج