اخبار > ترجمه مقاله نقد و بررسی کتاب «تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی»


  چاپ        ارسال به دوست

ترجمه مقاله نقد و بررسی کتاب «تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی»

خلاصه کتاب تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی

دیکی سفیان ، انتشارات دانشگاه گاجامادا شهر جوگجاکارتا (2013)

ترجمه:امام غزالی

   کتاب تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی دارای مجموعه مقالات ارزشمندی با موضوع درک روش زندگی  و فرهنگ از جامعه شیعیان در آسیای جنوب شرقی است. شانزده مقاله علمی در این کتاب وجود دارد که به بحث در مورد موقعیت مذهب شیعه در آسیای جنوب شرقی شامل مالزی، اندونزی، تایلند و فیلیپین می پردازد.

آنچه که در مقالات این کتاب مهم است مطالعه پیدایش شیعه در جهان مالایی از زمان ورود اسلام به این منطقه می باشد. به کار گیری اصطلاح «پیدایش» در این مورد مناسب به نظر رسیده است، چرا که بحث تنها در خصوص وجود شیعه نیست.

از این جهت، این کتاب بر عکس کتاب"شیعه در آسیای جنوب شرقی"،پرهیزگاری علوی و ساختار فرقه ای،اثر  Chiara Formichi وMichael Feener است. ناشر کتاب، "انتشارات هرست" بوده و با افتخار اظهار داشته که این کتاب مجموعه ای از نخستین مطالعات در خصوص شیعه در آسیای جنوب شرقی است. با این حال، کتاب در سال 2014، یک سال پس از انتشار کتاب "تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی" منتشر شد.

محتوای کتاب"شیعه در آسیای جنوب شرقی"،تنها بر محور "وجود شیعه" استوار است، در حالی که در کتاب "تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی"، محققان که همه از جهان مالایی هستند، این نظر را دارند که شیعه نه تنها وجود داشته است، بلکه ریشه دار شده و «رویارویی» ارزشمند رخ داده است.

کتاب "تاریخ و فرهنگ شیعه در آسیای جنوب شرقی"یک منبع ارزشمند برای محققین پیرامون مذهب شیعه در منطقه می باشد، چراکه مقاله ی منحصربفردی پیرامون جریان شیعه در تایلند به قلم  Julispong Chularatana  در آن آورده شده است.این محقق پیش از این پزوهش های متعددی را با این موضوع به زبان تایلندی منتشر نموده بود  و این مقاله برای اولین بار به  زبان مالایی در کتاب منتشر شده است.

مقاله دیگر کتاب از روکه سانتوس مورالس از فیلیپین است که فرضیه مهمی در خصوص شیعیان در فیلیپین از دوران قبل از اسپانیایی ها را ارائه داده است. علاوه بر این، مقالات بسیاری در مورد فرهنگ جامعه شیعه وجود دارد که شامل "فقدان تقدس مراسم تابوت حسین در سوماترای غربی"، "عمل تقیه" و غیره است.

این کتاب به پیدا کردن آنچه که در جهان مالایی از دست رفته است، موفق شده و این موضوع را مطرح نموده است که چگونه شیعه که منشا آن خاور میانه است، همچنان می تواند در غنی سازی فرهنگ مالایی کمک کند.

مطالعات انجام شده در این کتاب نیز یک ایده جهت دار، یعنی گسترش شیعه در جهان مالایی را ارائه داده است که در آن عواملی شامل حضور سلفی گری، تقیه و محبت نسبت به اهل بیت(ره) در تعالیم اهل سنت دخیل است را مورد بحث قرار می دهد. بنابراین، جای تعجب نیست که مارک وودوارد، محقق در زمینه اسلام در آسیای جنوب شرقی از دانشگاه ایالتی آریزونا راجع به این کتاب، اظهار داشته که مباحث این کتاب بسیار معتبر و قابل توجه است، چرا که به تاثیر و نفوذ زیاد و قدیمی شیعه بر فرهنگ، ادبیات، آداب و رسوم و سنت های مسلمانان در جهان مالایی پرداخته است.

در کل، این کتاب یک فانوس دریایی روشن است و نمی توان آن را نادیده گرفت، زیرا که توسط جامعه علمی بومی در بحث و بررسی یک جنبش بزرگ در خاور میانه - شیعه –تهیه شده و به صورت مثبت به جامعه نفوذ پیدا کرده است. این کتاب برای مطالعه شیعه در جهان مالایی، گنجینه مهمی به شمار می رود.

 

محمد فیصل موسی

انستیتوی عالم و تمدن مالایی

آوریل 2017

براي دريافت فايل اصلي كتاب اينجا را كليك نماييد.

براي دريافت فايل اصلي مقاله اينجا را كليك نماييد.


١٠:٢٠ - سه شنبه ٢٧ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٢٥٢٧    /    تعداد نمایش : ٦٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج