اخبار > هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی


  چاپ        ارسال به دوست

هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی

هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی

در راستاي برگزاري اجلاس بين‌المللي گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی در دي امسال در تهران، نخستين جلسه شوراي سياستگذاري گفت‌وگوهای فرهنگي  آسیایی،27 تيرماه با حضور عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل، قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي و محمدعلي رباني، رييس مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و نمايندگان نهادهاي برگزار كننده كميسيون‌هاي علمي اين دوره از گفت‌وگوها در حسينيه‌الزهرا (س) سازمان، برگزار شد.

سليمانيدر سخناني، با اشاره به اهمیت مقوله فرهنگ در دستیابی به اهداف و بهبود روابط میان دولت‌ها، گفت: از آنجايي‌ كه فرهنگ زمینه‌ساز حرکت جوامع و الگوهای رفتار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است، بايد به مسئله برطرف كردن تنازعات و چالش‌های بین‌المللی بپردازيم، چراكه موجب هم‌گرایی دولت‌ها و ملت‌ها مي‌شود.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: با عنايت به اينكه اين سازمان مأموريت مديريت و راهبری روابط فرهنگي بین‌المللی را عهده‌دار است، از ظرفيت‌هاي ملي كشورمان به ويژه دانشگاه‌ها در حوزه مديريت خود استفاده مي‌كند.

وي بر ضرورت تجديدنظر در روابط بين‌الملل به تناسب موقعیت، جایگاه، فرصت‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی هر کشور و شيوه اجراي آن، تأكيد كرد.

سليماني با اشاره به برگزاري گفت‌وگوهای فرهنگي  آسیایی اظهار كرد: اعتقاد داريم كه در اين مسير طولاني، علاوه بر اعتمادسازي، نقاط مشترك را در اين گفت‌وگوها بسازيم و از موضوعات سياسي اجتناب كنيم.

خامه‌ياردر سخنان خود، با اشاره به جایگاه و نقش قدرت فرهنگی در روابط بين‌الملل گفت: امروز، تنها راه موجود در عرصه بين‌الملل، گفت‌وگوست و ستون فقرات اين گفت‌وگوها، گفت‌وگوي فرهنگي است، از اين رو بايد به اين مسئله توجه جدي داشته باشيم.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: عليرغم فضاي تبليغاتي گسترده‌اي كه تحت عناوين مختلف بر عليه ما چون اسلام‌هراسي و ايران‌هراسي و به ويژه فرهنگ‌هراسي ايجاد شده است، ظرفيت‌هاي بزرگي را در پيش رو داريم كه مي‌توانيم به در عرصه جهاني مثمرثمر باشيم.

وي به برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اشاره كرد و گفت: اين سازمان در گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب كه در ماه‌هاي اخير برگزار شد، به نتايج مطلوبي دست يافت كه مي‌توان از آن به عنوان نمونه بارز و موفق تقويت همدلي و همكاري فكري و فرهنگي دو حوزه، ياد كرد.

ربانيدر سخنان خود، با اشاره به تحولات دهه‌های اخیر در حوزه روابط بین‌الملل، گفت: آنچه مقصود سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است، ايجاد تعامل، تفاهم، تقويت همكاري‌هاي مشترك و توسعه مناسبات فرهنگي در روابط با دولت‌هاست.

رييس مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: گفت‌وگوهای فرهنگي  آسیایی فرصت و زمينه‌هاي موجود در ميراث مشترك تمدني، فرهنگي و آثار تاريخي آسيا و ضرورت‌ها و سودمندي‌هاي بهره‌گيري از اين ظرفيت براي كاهش چالش‌هاي موجود در مسير مناسبات ايران و كشورهاي آسيايي را فراهم مي‌كند.

رباني همچنين، برجسته كردن نقش مورد توافق و غير حساس فرهنگ در روابط ايران و كشورهاي آسيايي، قابليت نهادهاي علمي و دانشگاهي ايران و گروه‌هاي مرجع آسيا و حل و فصل چالش‌هاي موجود در مسير توسعه همكاري‌ها را از ديگر زمينه‌هاي لازم در اين دوره از گفت‌وگوها نام برد.

وي رويكرد گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را منطقه‌اي و نهادي مطرح كرد و گفت: در حوزه منطقه‌اي سه بخش شبه قاره، آسياي ميانه و قفقاز و جنوب شرق آسيا و در حوزه نهادي، مؤسسه فرهنگي اكو، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي و دبيرخانه گفت‌وگوهاي تمدني و فرهنگي بين‌المجالس آسيايي، در دستور كار قرار دارند.

دبير اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی با اذغان اينكه اساس مسئوليت فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مديريت و مشاركت دادن دانشگاه‌ها و نهادهاي فرهنگي در برگزاري رويدادهاي فرهنگي به ويژه گفت‌وگوهاي فرهنگي است، گفت: گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، دي‌‌ماه به مدت يك هفته به ميزباني دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه يزد، مؤسسه فرهنگي اكو، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي و دايرةالمعارف بزرگ اسلامي برگزار مي‌شود.

رباني، ميراث مشترك آسيايي، ظرفيت‌هاي تعامل و همكاري علمي و فرهنگي مراكز علمي و فرهنگي عضو اكو، بازشناسي موانع و چالش‌هاي همگرايي فرهنگي آسيا و نقش معنويت‌گرايي و عرفان در مواجهه با افراط‌گرايي در آسيا را از محورهاي پيشنهادي اين دوره از گفت‌وگوها مطرح كرد.

رييس مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از تشكيل كميسيون رؤساي دانشگاه‌هاي عضو اكو، كميسيون دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي تمدني بين‌المجالس آسيايي، كميسيون رؤساي مراكز دايرةالمعارف كشورهاي عضو اكو، كميسيون جنوب و شرق آسيا و كميسيون شبه قاره خبر داد.

در ادامه اين نشست، هر يك از نمايندگان نهادهاي برگزار كننده كميسيون‌هاي علمي اين دوره از گفت‌وگوها به بيان نقطه‌نظرات خود و بررسي و تعيين موضوعات كميسيون‌ها و نحوه و ميزان همكاري‌ دستگاه‌هاي مشاركت‌كننده، پرداختند.


١٠:٢٧ - شنبه ٣١ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٢٧٥٧    /    تعداد نمایش : ١١٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج