اخبار > برگزاري آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»

آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در همايش گفت‌وگوی فرهنگی ايران و لهستان، خطاب به معاون نخست‌وزير لهستان، پيشنهاد راه‌اندازي رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در ورشو و تهران را ارايه داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) با حضور آنا ماریا آندرس، معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان و فرزند ژنرال آندرس، رهبر فقید ارتش لهستان، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اشرف بروجردی، مشاور ريیس جمهور و ريیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمود نیلی‌احمدآبادی، ريیس دانشگاه تهران و جمعی از پژوهشگران دو کشور ایران و لهستان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، برگزار شد.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود به تشريح روند پذيرش مهاجران لهستاني در ايران پرداخت.

وي گفت: جنگ جهاني دوم در تاريخ 8 شهريور سال 1318 برابر با اول سپتامبر 1939 ميلادي آغاز شد و در تاريخ 9 شهريور 1324 پايان يافت. اين جنگ خانمانسوز با حمله آلمان‌ها و بعد روس‌ها به كشور لهستان و اشغال تمام اين كشور ظرف مدت 29 روز حادث شد و طي مدت شش سال، 100 ميليون نفر از مردم 30 كشور جهان درگير جنگ شدند. با اشغال لهستان توسط آلمان‌ها و بعد روس‌ها، فرانسه و بريتانيا هم كه با لهستان عهدنامه همكاري داشتند، وارد جنگ شدند؛ اما نتوانستند به اين كشور هم‌پيمان خود كمكي برسانند.

ابراهيمي‌تركمان ادامه داد: بعد از گذشت چند سال، سرنوشت جنگ تغيير يافت و اين بار و در اول تيرماه سال 1320 برابر با 22 ژوئن 1941، آلمان‌ها به شوروي حمله كردند. آنها هيچ ترديدي نداشتند كه اين كشور را شكست خواهند داد. ارتش آلمان حتي تا 30 مايلي مسكو هم رسيده بود.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تصريح كرد: با نگاهي به چند سال قبل از آن درمي‌يابيم كه روس‌ها در سال 1917 انقلاب بلشويكي خود را به پيروزي رساندند. در آن سال لنين، رهبر شوروي بود تا اينكه در سال 1922 توسط يك زن ترور و فلج شد. بعد از آن تا سال 1924 بدون داشتن توانايي جسمي، قدرت را در دست داشت. بعد از او استالين، قدرت و رهبري را در دست گرفت و آن را تا سال 1953 در اختيار داشت. بنابراين اتفاقات جنگ جهاني دوم در زمان حكومت استالين رقم خورد.

وي افزود: در اول تير سال 1320 و همزمان با حمله ارتش آلمان به شوروي، استالين چاره‌اي نديد جز اينكه ولاديسلاو آندرس (پدر آنا ماريا آندرس، معاون نخست‌وزير فعلي لهستان كه از جمله شركت‌كنندگان و سخنرانان اين همايش بود) را از زندان آزاد و از قدرت و نفوذ وي براي هدايت مردم لهستان به منظور آزادسازي اين كشور از دست ارتش آلمان، استفاده كند. اين جنگ تا زمستان ادامه يافت تا اينكه ارتش آلمان شكست خورد و خاك شوروي را ترك كرد. روس‌ها در اين جنگ و براي استقرار وضعيت مطلوب خود 27 ميليون نفر كشته دادند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنان اظهار كرد: ايران در جنگ جهاني دوم اعلام بي‌طرفي كرده بود؛ اما اين بي‌طرفي همانند ايام جنگ جهاني اول، از سوي برخي كشورهاي درگير در جنگ نقض و خاك كشور توسط انگليس و شوروري اشغال شد. در همان ايام، ايران وضعيت بسيار عجيبي را تجربه مي‌كرد.

وي ادامه داد: در 16 فروردين سال 1321 يعني در آوريل 1942 نخستين گروه از لهستاني‌هاي مهاجر كه به دليل وجود جنگ از كشور خود خارج شده بودند، وارد ايران شدند. درباره تعداد اين مهاجران ارقام متعددي نگاشته شده است؛ اما حداكثر جمعيت اعلام شده حدود 150 هزار نفر است. در آن سال جمعيت ايران هم در حدود 14 ميليون نفر بود. پذيرايي و ميزباني از يك جمعيت مهاحر 150 نفره براي يك كشور 14 ميليون نفري، سنگين و تأكيد مي‌كنم كه خيلي سنگين بود. اتفاقاً در سال 1321 در ايران و به خصوص در تهران، بلوا و شورش نان اتفاق افتاد. اين شورش زماني رخ داد كه از فرط فقر غله به آردهاي نانوايي‌ها خاك اره مخلوط مي‌كردند. اين شورش يكي از علل سقوط دولت  قوام بود.

ابراهيمي‌تركمان همچنين گفت: حال همين مردم گرسنه پذيراي 150 هزار مهاجر جنگ‌زده لهستاني شدند و تمام امكانات خود از جمله بيمارستان 500 تخت خوابي كه در همان زمان افتتاح شده بود  و حتي يتيم‌خانه كه سال قبل از آن در تهران احداث كرده بودند را به بيماران لهستاني اختصاص دادند. اتفاقاً ايران از نظر پزشكي هم وضع مناسبي نداشت و بنا بر نوشته‌هاي يك محقق آمريكايي، از هر 5 نوزاد متولدشده در ايران، تنها يك نفر به 6 سالگي مي‌رسد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه راه‌آهن سراسري ايران كه تازه تأسيس شده بود، بين سال‌هاي 1320 تا 1324 حدود 8 ميليون تن كالا براي ارتش شوروي حمل كرده بود، گفت: در آن سال وضع اقتصادي ايران خيلي وخيم بود. كشور را يك شاه تازه‌كار و بيست‌‌وچند ساله اداره مي‌كرد. قحطي در كشور بيداد مي‌كرد و اين كشور بحرا‌ن‌زده، حالا بايد از 150 هزار مهاجر لهستاني هم ميزباني مي‌كرد. با اين حال حتي يك گزارش مبني بر تعرض ايراني‌ها به مهاجران لهستاني ثبت نشده است.

وي افزود: اين اتفاقات در حالي در ايران و در تاريخ جنگ جهاني دوم شكل مي‌گرفت كه سران قدرت‌هاي خارجي اهميتي براي شاه ايران قائل نبودند. روزولت، چرچيل و استالين كه براي شركت در نشست تهران به ايران (1943) آمده بودند، حاضر نشدند تا شاه ايران را در نشست خود راه دهند؛ حتي تلاش‌هاي پشت‌پرده براي به حضور پذيرفتن شاه ايران توسط رييس جمهور آمريكا و نخست‌وزير انگلستان نتيجه نداد و تنها استالين، رهبر شوروي براي ساعتي به محل استقرار شاه رفت.

سخنان رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين دور از گفت‌وگوهاي فرهنگي اينگونه پايان يافت: در سال 1968 ايران و لهستان با همديگر موافقتنامه فرهنگي امضاكردند تا بر اساس آن دفاتر فرهنگي خود را در 2 كشور تأسيس كنند كه تا كنون رخ نداده است. ما پيشنهاد مي كنيم كه لهستان در تهران و ايران هم در ورشو، دفتر و رايزني فرهنگي خود را احداث كنند. بر اين اساس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي خود را براي تحقق اين امر اعلام مي‌كند و اميدواريم كه كه هر چه زودتر شاهد انجام اين امر مهم باشيم.

بنا بر اعلام اين خبر، به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران، «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان: در جستجوی خانه دوم» با حضور انديشمنداني از دو كشور در محل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، برگزار شد.

در اين گفت‌وگوی فرهنگی برنامه‌هايي همچون موسيقي ايراني ـ لهستاني توسط گروه «پرسپوليش»، نمايش تئاتر توسط گروه «طمطراق» و نمايش فيلم «مرثيه گمشده» و مستند «مادام» اجرا مي‌شود.

اين گفت‌وگوی فرهنگی با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفيت‌هاي علمي و دانشگاهی بين دو كشور، با مشارکت مرکز مطالعات فرهنگي بين‌المللي و دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، برگزار شد.


١٢:٠٤ - شنبه ٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩١٨٧٥    /    تعداد نمایش : ٩٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج