اخبار > همايش "بیداری اسلامی؛ درسی از مکتب اهل بیت علیهم السلام" در تايلند برگزار گرديد.


  چاپ        ارسال به دوست

همايش "بیداری اسلامی؛ درسی از مکتب اهل بیت علیهم السلام" در تايلند برگزار گرديد.

همایش علمی دو روزه " بیداری اسلامی؛ درسی از مکتب اهل بیت علیهم السلام" با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان و نمایندگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در تایلند توسط انجمن مطالعات و تحقیقات اسلامی تایلند در روزهای شنبه و یکشنبه 28 و 29 دسامبر سال 2013 در محل سالن همایش های مرکز آموزش وینترین بانکوک با هدف ارتقای دانش و آگاهی مسلمانان تایلند با موضوع بیداری اسلامی با حضور رایزن فرهنگی کشورمان و بیش از 200 تن از اساتید، مدرسان، محققان و شخصیت های فرهنگی و مذهبی و دانشجویان و طلاب برگزار شد.
برنامه روز اول این همایش در ساعت 9 صبح با قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری برجسته تایلندی آقای طاهی پوم پراپان آغاز گردید و سپس آقای پروفسور الیاس کیتاراتای رئیس هیأت امنای انجمن مطالعات و تحقیقات تایلند و استاد حوزه و دانشگاه و ریاست این همایش اهداف برگزاری این همایش دو روزه را بیان برای حضار بیان نمود و از حمایت و همکاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و حضور ایشان و همسرشان در این همایش تشکر و تقدیر نمود و گفت در شرایط فعلی مسلمانان نیاز دارند تا از قضایا و تحولات جاری در دنیای کنونی با خبر باشند و یکی از مهمترین مسائل روز در عصر کنونی، موضوع بیداری اسلامی است که این همایش برای بحث و بررسی در خصوص ابعاد این موضوع تشکیل شده است.
سپس آقای دکتر شیخ محمد شریف گیت سومبون استاد حوزه و دانشگاه سخنرانی خود را با موضوع: "از اهل بیت (ع) تا ولایت فقیه" آغاز نمود. وی شیوه ها و راه های نیل به این مهم را به تفصیل تشریح نمود و بیان داشت که چگونه از مسیر سرچشمه های نورانی معارف و حکمت اهل بیت علیهم السلام می توان به چشمه های زلال و سایه سار ولایت فقیه رسید. وی با استفاده از آیات و روایات و تشریح موضوع بیداری اسلامی بیان داشت؛ که در حال حاضر حضرت امام خامنه ای مدظله العالی ولی فقیه دوران ما می باشند و وظیفه همه ما است که از ایشان پیروی و اطاعت نمائیم و در تمامی امور به ایشان اقتدا نمائیم.
در ادامه برنامه آقای شیخ محمد نعیم رئیس انجمن مطالعات و تحقیات اسلامی تایلند در محور "بیداری مسلمانان در عصر حاضر؛ بازتابی از عاشورای حسینی(ع)" صحبت نموده و پس از آن مهمانان به اقامه نماز و صرف نهار پرداختند.
برنامه بعد از ظهر این همایش ابتدا با سخنرانی آقای دکتر شیخ مجاهد کیتاراتای استاد دانشکده ادبیات دانشگاه سیلی پاکورن پیرامون "شیوه های رسیدن به وحدت و رهبری جهان اسلام"آغاز نموده و سپس آقای فرید دینگ اینگک یوج مدیر انجمن مطالعات و تحقیات اسلامی تایلند سخنرانی خود را با موضوع "طاغوت در جهان اسلام"برای حضار ایراد نمود.
در ادامه برنامه های بعد از ظهر همایش، میزگردی با عنوان "رهبران مسلمان و وظیفه آنان در پاسداری و صیانت از جهان اسلام" با حضور پرفسور دکتر عمران  مالولیم استاد دانشکده علوم انسانی دانشگاه کاسیت سات، پرفسور دکتر جلال مالولیم استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تاماسات، پرفسور الیاس کیتاراتای استاد دانشکده ادبیات دانشگاه سیلی پاکورن و آقای دکتر محمد شریف گیت سومبون استاد حوزه و دانشگاه برگزار شد.
برنامه های روز دوم این همایش که از ساعت 9 صبح با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، شامل برگزاری میزگردی با عنوان "زندگی مسلمانان تایلند در پرتو ولایت فقیه" بود که اساتید شرکت کننده در این میزگرد حول چهار محور اصلی ذیل به بحث و بررسی و ارائه نقطه نظرات خود پرداختند:
1- زندگی مسلمانان و رهبری
2- اهل بیت (ع) و زندگی مسلمانان
3-  شیعیان یاوران اهل بیت (ع)
4- نقاط ضعف و قوت جهان اسلام
پس از پایان این میزگرد و انجام برنامه پرسش و پاسخ، این همایش با برگزاری نماز جماعت و پذیرایی و دعای خیر حضار برای عزت و سربلندی مسلمانان در سراسر جهان، سلامتی و طول حضرت امام خامنه ای مدظله العالی مقام معظم رهبری به کار خود پایان داد. 

 


١٠:٠٤ - چهارشنبه ٢٥ دی ١٣٩٢    /    شماره : ٦٠٦٩٧٣    /    تعداد نمایش : ١٠٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج