اخبار > برگزاري نخستین دور گفت‌گوهای فرهنگی ایران و افغانستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نخستین دور گفت‌گوهای فرهنگی ایران و افغانستان

نخستین دور گفت‌گوهای فرهنگی ایران و افغانستان با موضوع «عرفان، تصوف و ادبیات» با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دانشگاه کابل برگزار شد.

 

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی، با اذعان اینکه؛ گفت‌وگو یک مشی اسلامی است که قرآن نیز بر آن تأکید کرده است، گفت: در کلام الله می‌بینیم که خداوند علاوه بر گفت‌وگو با ملائک حتی با شیطان نیز گفت‎وگو می‌کند و این نکته نشاهنده اهمیت و درستی این شیوه برای مواجهه با موافقان و مخالفان است.

وی همچنین، افزود: اگر بشریت از زبان گفت‎وگو استفاده می‌کرد شاهد بسیاری از مشکلاتی که امروز گریبانگر جوامع مختلف است، نمی‌بودیم.

ابراهیمی‌ترکمان تأکید کرد: زبان گفت‎وگو، زبان فهم و معرفت است و عرفان نیز از همین نقطه آغاز می‌شود و دستیابی به حقیقت، از همین مسیر شناخت و معرفت حاصل می‌شود.

وی در ادامه، گفت: علم نوری است که خداوند در دل هر کس که بخواهد می‌تاباند و گفت‎وگوهای فرهنگی نیز، فرصتی برای تاباندن نور الهی بر دل‌های ما است.

در ادامه این مراسم، حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل نیز در سخنانی بر اهمیت گفت‎وگوهای فرهنگی تأکید کرد.

گفت‎وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان به مدت دو روز (2 و 3 اردیبهشت) با حضور اساتید ایرانی و افغانستانی در محل دانشگاه کابل برگزار شد.

توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و افغانستان

در نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان و هیأت اعزامی از جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه کابل، بر ضرورت توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور تأکید شد.

نشست هم‌اندیشی رؤسای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان با حضور جمع قابل توجهی از رؤسای دانشگاه‌ها و هیأت اعزامی از جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه کابل، برگزار شد.

حمیدالله فاروقی، رییس دانشگاه کابل در آغاز سخنرانی خود، نشست امروز را نقطه عطفی در روابط فرهنگی به ویژه همکاری‌های دانشگاهی دو کشور دانست.

وی ضمن ارایه گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه کابل به سفر سال گذشته خود به تهران اشاره کرد و گفت: دانشگاه کابل آمادگی عقد تفاهمنامه با دانشگاه‌های ایران و توسعه اقدامات تفاهمات گذشته را دارد.

وجود اشتراکات فرهنگی مشترک بین ایران و افغانستان

در ادامه، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی، این نشست را ادامه همکاری‌های گسترده دانشگاهی بین ایران و افغانستان دانست و ضمن اعلام آمادگی برای برنامه تبادل اساتید و توافقات صورت گرفته گذشته، سفر خود را تداومی برای پیگیری و اجرای آن توافقات عنوان کرد.

وی همچنین، برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان و نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران را فرصت مناسبی جهت فراهم ساختن زمینه اعتلای علمی اساتید و دانشجویان افغانستان عنوان کرد.

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به مسیر طی شده بین دو ملت، اشتراکات فرهنگی مشترک را کم نظیر دانست و گفت: موظف هستیم همه اقدمات خود را در جهت توسعه روابط فرهنگی سامان دهیم.

پس از آن، کافی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد ضن معرفی این دانشگاه، آمادگی همکاری در زمینه پژوهش‌های کاربردی با دانشگاه‌های کابل را اعلام و پیشنهاد ارایه بسته‌های آموزشی و برگزاری دوره‌های مشترک دکتری را داد و رییس دانشگاه‌ گیلان در باره گسترش همکاری‌های دانشگاهی به ایراد سخنرانی پرداخت.

در این نشست که رؤسای دانشگاه‌های سیستان و بلوچستان، یزد، علامه طباطبایی (ره)، بیرجند و الزهرا (س) حضور داشتند،‌ رؤسای دانشگاه‌های افغانستان خواستار برگزاری جلسات مشابه امروز و اجرایی شدن تفاهمات دو کشور شدند.
١٣:٢٠ - شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٢٥٤    /    تعداد نمایش : ١٦٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج