اخبار > برگزاری همایش روابط فرهنگی ، تاریخی و علمی ایران و شرق افریقا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش روابط فرهنگی ، تاریخی و علمی ایران و شرق افریقا

با عنایت به برنامه ریزی و هماهنگی ها بعمل امده با مشارکت مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی و رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در تانزانیا و دانشگاه دارالسلام  همایش روابط فرهنگی تاریخی ایران و شرق افریقا با همکاری دانشگاه دارالسلام در تاریخ 25 فروردین 97 در محل سالن همایشهای کوام انکرومه برگزار شد. درمراسم افتتاحیه  این همایش که با حضور صدها نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاه دارالسلام و سایر دانشگاه های تانزانیا و با حضور اساتیدی از جمهوری اسلامی ایران،کنیا و اوگاندا برگزار شد.

ابتدا آقای دکترادالف میهانجو رئیس دپارتمان دین و فلسفه دانشکده علوم انسانی دانشگاه دارالسلام و دبیر علمی همایش طی سخنانی ضمن خوش آمد گوی به حضار گفت :این همایش به منظور آشنایی نسل جوان با تاریخ و گذشته خود برگزار می شود و می تواند در ارتقای همکاری دو کشور موثر باشد ،نامبرده این اجلاس را نتیجه همکاری طولانی بین رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و دانشگاه دارالسلام دانست و خواستار مشارکت همه گروه های علمی و دانشکده  های مرتبط در اینگونه فعالیت های علمی مشترک بین دانشگاه دارالسلام و دانشگاه های ج.ا.ایران شد.

سخنران بعدی مراسم آقای عباس فرمند معاون مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی بود که طی سخنانی ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این همایش به اختصار به طرح گفتگوهای فرهنگی ایران و مناطق مختلف جهان اشاره کرد و بیان داشت که این همایش اولین تلاش در برگزاری گفتکوهای فرهنگی با آفریقاست که به دلایل اهمیت این قاره بزرگ در برنامه های ج.ا.ا قرار گرفته است.


رئیس دپارتمان تاریخ اقای دکتر اوسوالد ماسیبوبه عنوان نماینده خانم روز اپور، رئیس دانشکده علوم انسانی نیز ضمن عرض خیر مقدم گفت : دانشگاه دارالسلام قدیمی ترین دانشگاه تانزانیا است که در سال  1963 بعنوان  یک کالج تابع دانشگاه لندن افتتاح شد و در سال 1970 تبدیل به دانشگاهی مستقل گردید .نامبرده رابطه خوب این دانشگاه را با سفارت جمهوری اسلام در تانزانیا ستود و از حمایت های این سفارتخانه(رایزنی فرهنگی) تشکر کردو خواستار تداوم این حمایت ها شد . نامبرده برگزاری این همایش را با حضور اساتید دانشگاه از چند کشور در جهت تولید علم دانست و آن را در راستای ارتقای روابط علمی و فرهنگی فیمابین ایران و تانزانیا دانست و افزود همایش روابط تاریخی ایران و شرق آفریقا می تواند به گسترش صلح و ارزشهای انسانی کمک نماید .

در ادامه برنامه های افتتاحیه سفیر جمهوری اسلامی ایران جناب اقای فرهنگ به عنوان میهمان ویژه مراسم در سحنرانی خود ضن بیان مشترکات فرهنگی و تمدنی دو ملت اظهار داشت کمتر کشوری در آفریقا است که این همه مشترکات با ایران داشته باشد و سخن از روابط دو کشور را سخن از روابط دو برادر دانست . او با اشاره به حضور تاریخی ایران ایران در طول ده قرن گذشته افزود پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، در اولین سال  تاسیس جمهوری اسلامی  سفارت ایران در تانزانیا افتتاح شد و اکنون چهار دهه است که جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا سفارتخانه دارد اقای فرهنگ با تاکید بر اینکه همواره تاریخ مشترک و روابط دوجانبه دو کشور بر احترام متقابل و پاسداشت ارزشهای یکدیگر بوده است اذعان داشت دوبیانیه تاریخی از سوی رهبران تانزانیا نشان ازعمق استراتژیک روابط دوجانبه است ،پیام اول پیام تاریخی معلم جولیس نیرره به امام خمینی رحمه الله علیه  بعنوان یکی از  اولین  رهبران آفریقا .و به رسمیت شناختن انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران و دومین پیام که از خاطره ملت ایران حذف نمی شود بیانیه تانزانیا در محکومیت تجاوز علیه ایران و کشتن زنان و کودکان از سوی رژیم صدام بود .ایشان با بیان اینکه علاوه برمشترکات تاریخی یکی از مشترکات سیاسی دو کشور مبارزه با اپارتاید ،تبعیض نژادی و صهیونیسم است این موضوع را از افتخارات دوملت دانست که مردم دو کشور از هر دین و مذهبی با تبعیض ،ظلم و کودک کوشی صهیونیست ها مخالف بوده و با آن مبارزه می نمایند .


سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا با اشاره به اینکه رسانه های جهانی بسیاری از حقایق را پنهان می کنند، همایش روابط ایران و شرق افریقا را برای افزایش دانش نسل جوان و اطلاع رسانی به آنان در باره گذشته تاریخی خود بسیار موثر دانست و با تاکید به اینکه ایران و تانزانیا در دونقطه مهم جهان واقع شده اند گفتگوی دو کشور را در اوضاع ملتهب جهانی بسیار ضروری دانست و با اشاره به مشترکات تاریخی،قومی و زبانی دو کشور ،وجود لغات دخیل فارسی در زبان سواحیلی ،مراسم ها و رسوم مشترک بین اقوام تانزانیایی و مردمان جنوب ایران و وجود قبایلی هم شکل  و قیافه مردم زنگبار و تانزانیا در سواحل ایران ،روابط دوکشور را ناگسستنی معرفی کرد و افزود کسانی که از بیرون کردن ایران از تانزانیا سخن می گویند تاریخ نمی دانند و عمر دولت انها به اندازه عمر جوانان ما هم نیست و نمی فهمند بیرون کردن ایران یعنی غرق کردن جزیره زنگبار و نابودی تمام این اشتراکات که امکان پذیر نیست و دانشگاه دارالسلام می باید کتاب تاریخ دوره دبستان تانزانیا را برای آنها بفرستد تا شاید با تاریخ این کشور آشنا شوند او تاکید کرد بدخواهان هرگز نمی توانند روابط ایران و تانزانیا را بهم بزنند

 پس از مراسم افتتاحیه اساتید و دارندگان مقاله به ارائه مقالات خود پرداختند که اولین مقاله این همایش اختصاص داشت به خانم پروفسور هلن لاوور از دپارتمان فلسفه و ادیان. او که دارای ملیت آمریکایی است در مقاله خود تحت عنوان "غلبه بر بی عدالت معرفتی دراقتصاد دانش دیجیتال: آفریقا و خاورمیانه".  به راه های مقابله با بی عدالتی  عدالت معرفتی در فضای اقتصاد آموزشی دیجیتالی پرداخت . پیرامون ناعدالتی موجود در فضای مجازی جهان و اعمال نفوذ غرب در این عرصه برای تسلط بر جهان سوم سخن گفت .ایشان با بیان اینکه صنعت دیجیتال و فضای مجازی می تواند فضای مثبتی را برای دانشمندان و کاسبان افریقای ایجاد کند که بتوانند محصول خود را به جهان بفروشند در عین حال با عنایت به سلطه غرب و کمپانی های قدرتمند بر این این صنعت می تواند مانعی برای فضای کسب و کار کشورهای جهان سوم محسوب شود .


سحنران بعدی ، دکتر محمد عثمان حسین­بر از دانشکاه سیستان و بلوچستان پیرامون همکاریهای علمی و دانشگاه ایران و شرق افریقا مقاله خود را به همراه ارائه پاور پوینتی در این زمینه قرائت کرد. او در مقاله خود به  بررسی همکاری های علمی و دانشگاهی ایران و شرق آفریقا پرداخت و همچنین با تأکید ، برلزوم روابط تانزانیا با استان های جنوبی و بویژه استان های فارس و سیستان و بلوچستان وخواستار دانشگاه دارالسلام با روابط  دانشگاههای مادر در این استان ها یعنی دانشگاه شیراز و دانشگاه سیستان و بلوچستان در ایران شد.

سخنران بعدی دکتر سعید رضا عاملی از دانشگاه تهران سخنرانی خود را تحت عنوان روابط ميان فرهنگي، استقلال، و روابط فرهنگي متعادل بين ايران و تانزانيا ارائه کرد وی در بیانات خود که با پاورپوینت همراه بود به اهمیت فرهنگ از گذشته تا حال اشاره کرد و نقش آن را حتی در فضای مجازی مهم برشمرد. او با اشاره به گذشته مشترک دو منطقه ایران و شرق افریقا در تحت سلطه و فشار بودن از سوی آمریکا و غرب  بیان داشت که این تجربه مشترک موجب گسترش و تقویت ارتباطات بین فرهنگی روابط فرهنگی دو منطقه میشود.

 دکتر جرفیس اوجوانگ اوچینگ  از دانشکده فلسفه و ادیان دانشگاه کنیاتا- کنبا به عنوان سخنران بعدی در مقاله خود مطالبی را در خصوض روابط بین فرهنگی هویت تاریخی مشترک بین ایران و تانزانیا بیان نمود

دکتر جرج نیوتون کاهومبی ماینه با سخنرانی تحت عنوان تمدن شیراز و تاثیر آن بر واحدهای اخلاقی و ادامه این ارتباط بعد از از بین رفتن تمدن شیرازیها به سوابق تاریخی ایران در شرق آفریقا اشاره کرد و نظرات محققین موافق و مخالف را در خصوص ریشه های تاریخی حضور ایرانیان و منشا تمدن شیرازی را بیان کرد.

شیخ ملبا صالح از علمای شیعه تانزانیا به عنوان سخنران بعدی پیرامون موضوع جمهوری اسلامی ایران و گسترش تشیع در شرق افریقا و اثار و بازخوردهای آن  سخنرانی کرد.  او تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران هرگز بدنبال گسترش تشیع نبوده است و افزود بسیاری نوشیعیان افریقایی به جهت جذبه انقلاب اسلامی و تحت تاثیر شخصیت امام خمینی به تشیع روی اوردند و این در حالی است که اثار موجود برای شیعیان چون مساجد و حسینه ها بیشتر توسط شیعیان مهاجر همچون خوجه ها ایجاد شده است .

دکتر اوسوالد ماسبو رئیس دپارتمان تاریخ از دانشگاه دارالسلام به عنوان سخنران بعدی مطالبی را بیان داشت..

آخرین سخنرانی برنامه صبح که تحت عنوان " الگوهای اجتماعی و فرهنگی مسلمانان در اوگاندا" بود ، توسط پروفسور امیر حیدر عابدی ارائه شد که در مقاله خود اینگونه نتیجه گیری می نماید  مسلمانان در مقایسه با دیگران، کمتر در معرض تهدید فراگیری بیماری ایدز  هستند و جامعه مسلمانان از انسجام  اجتماعی بیشتری برخوردارند این جامعه قادر به تبدیل شدن به  بخش سالم جامعه اوگاندا است نامبرده همچنین اظهار داشت : از نظر آموزشی و سواد آموزی جامعه مسلمانان اوگاندا نسبت به دیگر پیروان ادیان  عقبترند و در این زمینه نیازهای جدی  دارند زیرا موسسات آموزشی مسلمان به اندازه کافی تجهیزات آموزشی علمی و فناوری مدرن ندارند.


بخش دوم سخنرانی ها پس از صرف ناهار با ایراد 4 سخنرانی ادامه یافت.در ابتدا دکتر ادوارد وامارا از دانشگاه ماکرره اوگاندا سحنرانی خود را تحت عنوان چشم انداز فلسفی به تبادل علم و دانش میان ایران و شرق آفریقا بیان داشت....

سخنران دوم اقا دکتر جوزفت موهوزا از اساتید دپارتمان فلسفه و ادیان دانشگاه دارالسلام پیرامون شکوه خلیج فارس در دوران فرهنگ اسلامی و تاثیر علمی آن بر شرق آفریقا سخنرانی کرد.

آقای دکتر عرب احمدی استاد دانشگاه مطالعات جهان، طی پاور پوینت ارائه شده پرامون بررسی تاثیرات زبان فارسی بر زبان و ادبیات سواحیلی سخنرانی کرد. ایشان با اشاره به تاثیرات زبان فارسی بر سایر فرهنگها و زبانها به نقش زبان فارسی بر فرهنگ و زبان سواحیلی پرداخت و آن را نتیجه حضور تاریخی ایرانیها در منطقه شرق آفریقا دانست.

پروفسور میهانجو استاد دانشگاه دفاع از سخنرانان دیگر این همیش بود که در سخنرانی خود ضمن تقسیم حضور ایرانیان در منطقه شرق افریقا به قبل و بعد اسلام ،این حضور را دائمی و سازنده  دانست و با اشاره به پیشرفت های علمی ایران امروز از دانشگاه ها و سیاستمداران خواست از تجربیات علمی ایران استفاده کنند 

سحنران نهایی برنامه عصر خانم دکتر سمیه امیدواری از دانشکاه یزد بود که مقاله خود را تحت عنوان نقش هنر در روابط فرهنگی میان ایران و شرق آفریقا به همراه پاورپوینت ارائه کرد.وی با اشاره به نقش معماری ایرانی در شرق افریقا نمونه هایی از سبک های معماری اسلامی درایران راکه در شرق افریقا نیز بکار گرفته رفته است ،  به نمایش گذاشت.

در برنامه پایانی آقای دکتر میهانحورئیس دپارتمان فلسه باتشکر از شرکت کنندگان و رایزنی فرهنگی که در برگزاری این همایش بسیار تلاش کرده است

همچنین آقای علی باقری رایزن فرهنگی ج.ا.ا نیز در کلام آخر ضمن تقدیر و تشکر از شرکت کنندگان و اساتید ونیز دپارتمان فلسفه دو کتابی که اخیرا پیرامون شرق افریقا توسط نویسندگان ایرانی در خصوص روابط تاریخی ایران و تانزانی تالیف شده است را معرفی کرد. کتاب نخست در خصوص آثار معماری ایرانیان در شرق آفریقا به قلم دکتر عرب احمدی و دیگری تاثیر زبانشناسی زبان فارسی بر فرهنگ و زبان سواحیلی تالیف دکتر الیناز فراهانی بود ایشان در ادامه سخنرانی خود با اشاره به اینکه گفتگو نعمتی الهی است که به انسان اختصاص یافته و همواره  تفاهم ،محبت و همگرایی   را بدنبال داشته است ،گفت :  این همایش می تواند راه روابط بهتر دو کشور را در زمینه های مختلف بیشتر باز کرده  و  در حد بسیار مطلوبی ارتقا دهد. نامبرده زیرا با اشاره به اینکه میراث فرهنگی و تاریخ مشترک ایران و تانزانیا بسیار غنی و افتخار آمیز است افزود  لازم است جوانان این تاریخ را بخواند و به ان افتخار کند و تاکید کرد این سمینار توانست  توجه نسل جوان ما را به میراث مشترک مان جلب نماید،میراثی که نشان میدهد ما بسیار غنی هستیم با اذعان به اینکه این همایش ،اولین همایش از این نوع است اظهار  امید واری کرد چنین  نشست های بین دانشمندان شرق افریقا و ایران ادامه پیدا کند .رایزن فرهنگی س.ج.ا.ایران نسبت به کمک های علمی،و معنوی به دانشگاه دارالسلام و دانشجویان تانزانیا اعلام امادگی کرد و خواستار تحقیق و نوشتن پایان نامه هایی از سوی دانشجویان دانشگاه دارالسلام در موضوعات مرتبط با این همایش و میراث مشترک تاریخی ،هنری و ابنیه و اثار شد و قول مساعدت و کمک در این زمینه را داد.

در پایان برنامه فرصتی کوتاه به سخنرانان برای کلام پایانی داده شد.

در این برنامه در فواصل مختلف فرصتی هم به شرکت کنندگان و دانشجویان داده شده تا سوالاتی را از سخنرانن بپرسند و جواب دریافت کنند.  حضور فعال انان در طرح دیدگاه های خود و پرسش از اساتید نشانگر توجه بسیار خوب انان نسبت به مطالب مطرح شده  بوده و از میزان علاقمندی نسل جوان به اشنایی با تاریخ و گذشته خود دارد و این علاقمندی بقدری است  که از ابتدا تا انتهای برنامه تعداد قابل توجهی از دانشجویان درسالن همایش حضور داشتند. و هیچ کس از شرکت کنندگان سالن را ترک نکرد

در پایان مقرر شد مقالات همایش در یک مجموعه به چاپ برسد. همچنین برخی از مقالات در مجله علمی دانشکده منتشر شود.

 ١٣:٤٢ - يکشنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٣٠٥    /    تعداد نمایش : ١٨١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج