اخبار > برگزاري نشست «نقش منابع قدرت نرم ایران در مواجهه با ایران‌هراسی »


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست «نقش منابع قدرت نرم ایران در مواجهه با ایران‌هراسی »

نشست «نقش منابع قدرت نرم ایران در مواجهه با ایران‌هراسی » با سخنراني جناب آقاي دكتر محمدحسین شیخ‌الاسلامی، رییس دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در 5 آبان ماه برگزار شد.

به همت مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست علمی تخصصی «نقش منابع قدرت نرم ایران در مواجهه با ایران‌هراسی» روز شنبه 5 آبان‌ ماه در محل اين سازمان برگزار شد.

ابتدا سيد حسن صحت، مدير اجرايي دبير جايزه جهاني امام خميني (ره) در سخنان آغازین خود در این نشست، بر انگیزه‌های سیاسی در کاربرد و بررسي "منابع قدرت نرم جمهوري اسلامي ایران ،بهترين راهبرد براي ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران در جهت مقابله با  با ایران‌هراسی" در دستور كار مركز مطالعات روابط خارجي خود قرار داده است.

وي افزود: دوستاني كه در اين جمع حاضر هستند سابقه كار فرهنگي در خارج از كشور را دارند.در سطوح رايزن فرهنگي، كارشناسان و يا وابسته فرهنگي مشغول به كار بودند و يا كارشناساني هستند، كه ممهز هستند در موضوع روابط فرهنگي بين المللي ج.ا.ا و دغدغه همه روزه ايشان بحثهاي حوزه روابط فرهنگي بين المللي مي باشد. نشستهايي در طول ماه ترتيب داده مي شود پيرامون همين موضوع از نظر تاريخي، جامعه شناسي سياسي و  ابعاد ديگر اين موضوع از نظرات اساتيد دانشگاهها در همين حوزه داشته اند. تا ان شاءالله به يك فهم دقيق از جامعه ايران هراسي برسيم.  و امروز مي خواهيم با توجه به جايگاهي كه قدرت نرم دارد به اين موضوع بپردازيم. از واژه جنگ نرم بيش از قدرت نرم در كشور ما استفاده شده است. اگر شناختي هست بيشتر با جنگ نرم و ابعاد جنگ نرم شناخت بيشتري مي باشد تا قدرت نرم و همچنين مولفه هاي قدرت نرم و اينكه از قدرت نرم چه استفاده هايي مي شود براي محقق ساختن اهداف آن؟

محمدحسین شیخ‌الاسلامی، رییس دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه در سخنرانی خود در اين نشست با اشاره به چهارچوب و مبانی نظری ایران‌هراسی، منابع قدرت نرم و سیاست در جمهوری اسلامی ایران را بیان کرد.

وی به بررسی ابزارهای قدرت نرم، مفهوم قدرت، تعريف قدرت نرم و مؤلفه‌های مؤثر آن بر سياست بين‌الملل و پدیده ایران‌هراسی پرداخت.

مدیریت فرهنگ و نظام ارزش‌ها، قدرت نرم و دیپلماسی عمومی، ابزارهای مهم در دیپلماسي فرهنگی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست بدان پرداخته شد.

 

همچنین، پیشنهاداتي توسط کارشناسان و مديران محترم سازمان در قالب پرسش  و پاسخ مطرح شد .


١٠:٤٣ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٩٠٠٦    /    تعداد نمایش : ٣٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج