اخبار > گزارش وضعيت زنان در فدراسيون روسيه


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش وضعيت زنان در فدراسيون روسيه

روسیه یکی از کشورهایی است که جمعیت غالب آن را زنان تشکیل می دهند. براساس اطلاعات مرکز دولتی آمار روسیه در ابتدای سال 2016 جمعیت روسیه 146.5 میلیون نفر بوده است که 78.6 آن را بانوان تشکیل می دادند. این یعنی بیش از نیمی از جمعیت کشور. طبق برآوردها انتظار می رود که طی سال های بعدی تعداد زنان بیشتر شود.

فدراسیون روسیه همگام با دیگر کشورهای عضو سازمان ملل در چارچوب فعالیتهای گروه بیست مسئولیت اتخاذ تدابیر مکمل را در جهت ارتقای فعالیت بانوان و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای رشد شغلی و حرفه ای آنها را برعهده دارد[1]. در قانون اساسی روسیه نیز حقوق زن و مرد برابر تعیین شده است، با این وجود بین تئوری ها و واقعیات زندگی همیشه تفاوت هایی وجود دارند. در  ده سال گذشته روسیه برای احقاق حقوق زنان تمهیدات زیادی را بکار گرفته که نتیجه آن گسترش حضور زنان در عرصه های مختلف زندگی و نقش آفرینی در سطوح مختلف است.

با توجه به اهتمام دولت روسیه به مسأله زن و خانواده، شناسایی وضعیت زنان در روسیه می تواند به مطالعه تطبیقی و درک نقاط اشتراک و تفاوت وضعیت زنان در جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و استفاده بهینه از تجارب و ظرفیت های دو کشور در این زمینه کمک کند. لذا رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی  ایران در فدراسیون روسیه با توجه به این ضرورت، گزارش حاضر را با استفاده از منابع مختلف تدوین و به مناسبت برگزاری نخستین دور گفتگوی ایران و روسیه در زمینه زنان و خانواده در شهریور ماه جاری در مسکو، منتشر کرده است.

براي دريافت كامل گزارش اينجا را كليك نماييد.

 


[1]در اعلامیه "تحول جهان ما: دستورالعمل توسعه پایدار در چشم انداز 2030" که 25 سپتامبر 2015 با شماره 1/70 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید تامین همه جانبه و موثر مشارکت بانوان در تصمیم گیری های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه پیش بینی شده است.

 


١٠:٢٩ - شنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٦٠٠٨    /    تعداد نمایش : ١٦٤١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج