اخبار > برگزاري همایش "نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی" در دانشگاه سالامانكا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش "نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی" در دانشگاه سالامانكا

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری دانشگاه سالامانکا، همایش نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی، روز جمعه مورخ 27/11/96 در محل این دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این همایش که با مدیریت و هماهنگ کنندگی پروفسور افرم یلدیز معاون بین الملل دانشگاه برگزار گردید، آقای پروفسور ویسنته گونزالس     رئیس دانشکده زبان شناسی این دانشگاه طی سخنانی ضمن تشکر از همکاری رایزن فرهنگی در برگزاری این همایش، به اهمیت دانشگاهها در آشنا ساختن مردم و خصوصاً نخبگان با کشورها بویژه ایران بدلیل اخبار غلط و شناخت نادرست از آن در اروپا و اسپانیا اشاره نمود.

وی با اشاره به سفر سال گذشته خود به ایران آن را دارای فرهنگی ارزشمند و تاریخی متمدن معرفی نمود که به دلیل سیطره رسانه های تحت فرمان مخالفان ایران، معرفی نادرستی از آن در جوامع اروپایی به عمل آمده است.

وی افزود کشور ایران از جمله کشورهایی است که برای هر فرد محقق و علاقمندی ارزش چند بار دیدن را دارد. وی در پایان اظهار امیدواری کرد که این همایش بتواند گوشه ای از تلاشهای ایران را در مقابله با افراط گرایی و نگاه متمدنانه این کشور را برای حاضران معرفی نماید.

سپس علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی ضمن تشکر از مقامات دانشگاه سالامانکا و با اشاره به اهمیت این دانشگاه و سابقه طولانی آن، به توضیحاتی در خصوص اهمیت زبان فارسی و جایگاه آن در پهنه جهانی پرداخته و اظهار امیدواری نمود که با توجه یه تلاشهای صورت گرفته و حضور یک استاد ایرانی در این دانشگاه به زودی مطالعات ایرانشناسی نیز در این دانشگاه راه اندازی شود.

اسماعیلی در ادامه با توجه یه موضوع همایش به تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در مقابله با افراط گرایی پرداخته و افزود: جمهوری اسلامی ایران با تاسی از اسلام شیعی که مذهبی معتدل و مخالف هرگونه افراط و تفریط می باشد هزینه های زیادی را برای مقابله با افراط گرایی دینی پرداخته است. وی در ادامه با  توجه یه نقش اسرائیل و آمریکا در حمایت از گروههای افراطی  و تاسیس آن، به بیان اصولی از قانون اساسی که بر اهمیت حقوق اقلیتها نظر داشته، پرداخت و به نمونه هایی در این خصوص در جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود.

اسماعیلی با بیان ویژگیهای امام علی (ع) به عنوان امام اول شیعیان در خصوص انتخاب روش میانه و معتدل، جمهوری اسلامی ایران را پیرو این امام معرفی نموده که راه او همان راه سنت نبوی می باشد.

در ادامه همایش مقاله آقای دکتر علی اکبر ضیایی با عنوان "تجارب جمهوری اسلامی ایران در مقابله با افراط گرایی دینی" به دلیل عدم حضور ایشان قرائت گردید.

آخرین سخنران این همایش پروفسور لوییس سرانو استاد کرسی تاریخ اسلام و قرون وسطا ی دانشگاه سالامانکا بود که طی سخنان مفصلی به تبیین وضعیت ایران در دوره معاصر پرداخت. وی با اشاره به سختی های زیادی که ایران از سوی قدرتهای استعماری در دوره معاصر متحمل شده است، بیان داشت سختی های مذکور موجب شد تا ایران از منابع خود حداکثر بهره برداری را برده و بتواند با اینکه در منطقه پر تنش قرار گرفته جزو کشورهای امن و با ثبات دنیا باشد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش جمعیت ایران از 35 به 80 میلیون نفر، تلاشها و دستاوردهای ایران را بسیار پر اهمیت ارزیابی نمود. وی افزود ایران معاصر بهتر از زمان قبل از انقلاب اسلامی در حال اداره کشور می باشد و هویت اصلی کشور را دو عنصر دین شیعی و ایرانیت تشکیل داده اند.

وی در ادامه به مروری بر تاریخ معاصر ایران پرداخت. این همایش با پاسخ به سئوالات حاضران پایان یافت.

 


٠٨:٤٢ - يکشنبه ٦ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٩٦٩٧    /    تعداد نمایش : ١٩٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج