اخبار > ملاقات هیأت شرکت کننده در سومین دور گفت و گوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با کاردینال راوازی


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات هیأت شرکت کننده در سومین دور گفت و گوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با کاردینال راوازی

هیأت ایرانی شرکت کننده در سومین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا متشکل از آقایان محمد علی ربانی رییس مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی و مسؤل دبیرخانه دایمی گفت و گوهای فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ اکبر قولی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا؛ دکتر حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران؛ دکتر سید احمد رضا خضری مشاور رییس و مدیر کل روابط عمومی دانشگاه تهران؛ دکتر حسن بلخاری قهی استاد دانشگاه تهران؛ و مهدی فرمانیان آرانی دانشیار و رییس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب قم؛ به همراه آقایان "ماسیمو برای" مدیر دایره المعارف ایتالیایی "تِرِکانی"؛ و دکترعلی عبدالکریمی سرپرست سفارت ج.ا.ایران در واتیکان، صبح روز سه شنبه 29 خرداد ماه 97 با حضور در مقر مقدس، باکاردینال" جانفرانکو راوازی" وزیر فرهنگ واتیکان ملاقات نمودند.

در آغاز این نشست، کاردینال "راوازی" با عرض خیر مقدم و ابراز خرسندی از ملاقات با هیأت ایرانی؛ فهرستی از ملاقات های پیشین خود با هیأت های رسمی و غیر رسمی ج.ا.ایران ارایه نمود؛ و روابط مقر مقدس(واتیکان) با ج.ا.ایران را مثبت ارزیابی نمود.

ایشان در ادامه، معاونان خود که در جلسه حاضر بودند و حوزه های فعالیت شان در امور علمی؛ گفتمان بینا فرهنگی؛ فضای مجازی و ... را معرفی؛ و در خصوص همکاری در کلیه حوزه های مذکور اعلام آمادگی نمود.

آقای قولی در پاسخ، با ابراز تشکر و ابراز خرسندی از این ملاقات، اعضاء هیأت ایرانی را معرفی؛ و با ارایه گزارش موجزی از سیر شکل گیری گفتمان های فرهنگی ایران و ایتالیا؛ آن را گفتمانی در امتداد 11 دوره گفتمان بینادینی اسلام و مسیحیت (ایران و واتیکان) ارزیابی نمود.

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین آقای مهدي فرمانيان، ضمن معرفی دانشگاه ادیان و مذاهب قم که ریاست دانشکده مذاهب آن را برعهده دارند؛ گزارشی از روابط این دانشکده با واتیکان ارایه نمود؛ و با تأکید بر ماهیت صلح آمیز دین مبین اسلام، همکاری واتیکان در انجام اقدامات آموزشی و فرهنگی مشترک، در مقابله با افراط گرایی و خشونت های دینی را خواستار گردید.

کاردینال "راوازی" در پاسخ، ضمن استقبال از این همکاری؛ پیشنهاد نمود که این همکاری ها بر زمینه هایی نظیر راه کارهای مقابله با تبلیغات افراط گرایان در فضای مجازی؛ یا راهبرد آموزشی در مقابله با خشونت و افراطگرایی در رده های سنی کودک و نوجوان تمرکز یابد.

آقای "برای،" سخنگوی بعدی این نشست نیز؛ پس از ارایه گزارشی از همکاری های دایره المعارف متبوع خود با ج.ا.ایران؛ به ویژه در برگزاری گفتمان فرهنگی ایران و ایتالیا؛ ضمن اعلام آمادگی در خصوص تحویل نسخه ای از گزارشات و مقالات سه دوره گذشته این گفتمان به وزارت فرهنگ واتیکان؛ مشارکت واتیکان در ادوار آتی این گفتمان را خواستار گردید.

کاردینال "راوازی" در پاسخ؛ ضمن استقبال و اعلام آمادگی، پیشنهاد داد که نشست مقدماتی ای با هدف هم اندیشی در خصوص ساز و کار و محورهای مشارکت واتیکان در این گفتمان انجام یابد. وی خاطر نشان ساخت که مشارکت واتیکان می تواند به این گفتمان محدود نباشد و برنامه هایی را در برگیرد که دامنه آن به دیگر شهرهای ایتالیا نیز تسری یافته و موضوعاتی نظیر ادبیات معنوی؛ هنر و موسیقی ایرانی؛ تألیفات و انتشارات مشترک و... را شامل گردد.

در ادامه آقای عبدالکریمی طی سخنانی آمادگی سفارت ج.ا.ایران در واتیکان را جهت ادامه همکاری ها و تحکیم روابط و گفتمان بینا دینی اسلام شیعی و مسیحیت کاتولیک اعلام نمود؛ و مواضع پاپ فرانسیس در مقابله با خشونت و افراط گرایی و ضرورت صلح در زمان حاضر را، از ثمرات چنین گفتمانی دانست.

سپس آقای خضری به نمایندگی از دانشگاه تهران، جهت همکاری در زمینه های علمی؛ فرهنگی و گفتمان بینا فرهنگی با واتیکان اعلام آمادگی نمود و پیشنهاد داد با انعقاد قراردادی میان این دانشگاه و واتیکان، همکاری علمی در خصوص معرفی تشیع در دانشگاه های پاپی انجام یابد؛ و آقای بلخاری قهی نیز پیشنهاد برگزاری سلسله همایش های مشترک در زمینه هایی نظیر بررسی تطبیقی سفرنامه های معنوی جهان اسلام و مسیحیت در آثاری نظیر"رساله الغفران" ابوالعلا معری یا "سیرالعباد الی المعاد" سنایی با " کمدی الهی" دانته آلیگیری؛ یا بررسی اشتراکات اسلام و مسیحیت در هنر و زیبایی شناسی را مطرح نمود.

در ادامه آقای سلیمی پس از معرفی اجمالی دانشگاه علامه طباطبایی تهران؛ آمادگی این دانشگاه جهت همکاری های علمی فرهنگی با نهاد های آموزشی و فرهنگی واتیکان را اعلام نمود؛ و آقای ربانی نیز با اعلام حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از گفتمان بینا فرهنگی و بینادینی با واتیکان؛ گسترش همکاری های علمی و فرهنگی را خواستار گردید.

در خاتمه این نشست آقای قولی آمادگی رایزنی فرهنگی جهت پیگیری اجرایی نمودن پیشنهادات و توافقات این نشست؛ به ویژه با تمرکز بر آموزش رده های سنی کودک و نوجوان را اعلام داشت.

 

 

کاردینال "جانفِرانکو راوازی" متولد سال 1942م. در شهر لچّه؛ در سال 1966م. رسما به کسوت کشیشی در آمد. وی پس از فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی الهیات از دانشگاه پاپی "گریگوریانا"؛ دانشنامه کتاب مقدس را از مؤسسه پاپی کتاب مقدس اخذ نمود؛ و در رشته باستان شناسی مقدس دانشگاه عبری ارورشلیم ادامه تحصیل داد. وی علاوه بر تدریس در دانشکده الهیات دانشگاه میلان، در شورای پاپی کتاب مقدس عضویت داشته؛ و در کاوش ها و تحقیقات باستان شناسی ای در کشورهای سوریه، اردن ، عراق و ترکیه نیز مشارکت نموده است. او از سال 1988م. تا 2017م. مجری برنامه مذهبی "مرزهای روحانی"در شبکه 5 تلویزیون ایتالیا بوده؛ و هم زمان از سال 1989م. تا 2007م. ریاست کتابخانه Ambrosiana در شهر میلان که اسقف اعظم آن بوده را نیز بر عهده داشته است. وی از سال 2007 م. پس از انتصاب به مقام کاردینال از سوی پاپ ژان پل دوم؛ ریاست شورای پاپی باستان شناسی مقدس؛ و شورای پاپی فرهنگ را عهده دار گردید. کاردینال "راوازی" تا کنون 9 دانشنامه افتخاری دانشگاهی و 7 نشان افتخار ایتالیایی و بین المللی را به پاس خدمات خود دریافت نموده است. وی به عنوان یکی از اعضاء شورای پاپی گفتمان بینا دینی، نقش مؤثری در پیشبرد گفتمان بینادینی اسلام شیعی و مسیحیت کاتولیک(ایران و واتیکان) ایفاء نموده است.

 

 


١٥:٣٠ - شنبه ٩ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٨٢١٣    /    تعداد نمایش : ٢١٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج